İstanbul'da işçiyken memleketine dönerek kendi işinin patronu oldu!

Henüz 13 yaşındayken geçim sıkıntısı nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul'a göç eden ve burada yıllarca işçi olarak çalışan Filiz Akkoyun 2019'da döndüğü memleketi Batman'da devlet desteğiyle açtığı tekstil atölyesiyle işveren oldu.

GİRİŞ 06.09.2021 14:19 GÜNCELLEME 06.09.2021 14:37
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Devlet desteğiyle Organize Sanayi Bölgesinde tekstil atölyesi kuran Akkoyun, üretime 10 kişiyle başladı. Devletten aldığı teşviklerle işini büyüten Akkoyun, 73 kişiye istihdam sağladı. Akkoyun, 13 yaşında geçim sıkıntısı nedeniyle ailesiyle İstanbul'a göç ettiklerini, 20 yıl gurbette yaşadıktan sonra memleketlerine yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi. Batman Organize Sanayi Bölgesinde 2019'da tekstil atölyesi kurduklarını aktaran Akkoyun, 10 personel ile üretime başladıklarını, ilk dönemlerde büyük sıkıntılar yaşadığını, zorluklara rağmen yılmadan çalıştığını belirtti. Son 2 yılda işini büyüttüğünü ve 73 kişi istihdam ettiğini bildiren Akkoyun, devlet teşvikleri sayesinde bunları sağladığını kaydetti. Akkoyun, “Devletin bize belli destekleri mevcut. Bizim için en önemlisi sigorta teşvikinin olması. Personellerimize çok cüzi miktarda aylık sigorta ücreti ödüyoruz. Bunun dışında KOSGEB ve İŞ-KUR desteklerinden faydalanıyoruz. Açıkçası bu destekler olmasa benim 3 yıldır ayakta kalabilme şansım çok zordu." dedi.

Ekmek parası için 9 yıldır her gün 40 bin adım atıyor!Ekmek parası için 9 yıldır her gün 40 bin adım atıyor!


TEKSTİL SEKTÖRÜ KADIN İŞİ

"Tekstil sektörünün zor bir alan olmasına rağmen kadın işi olduğunu dile getiren Akkoyun, kadının elinin değdiği her yerin güzelleştiğini dile getirdi. Akkoyun, kendisine ait bir marka oluşturmak ve yurt dışına ihracat yapmak istediğini kaydederek, "Tekstil sektörü kadın işi. Çünkü modadan en iyi anlayan kadındır. Bir ürünün duruşundan, kalitesinden kesinlikle en iyi anlayacak kişi kadındır. Zorlukları var ama bu sektörde daha çok kadının yer almasından yanayım." ifadelerini kullandı. İşlerini kısa sürede büyüttüğünü aktaran Akkoyun, şöyle konuştu: "Kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Çalıştığımız ürünlerle alakalı belli bir kalite standardı yakaladık. En büyük sıkıntımız burada kiracı olmamız. Kendi yerimizi kurarak ileride 500 kişiyi istihdam etmek istiyorum. Kendi ayakları üzerinde durmak, parasını kazanmak isteyen, belli hedefleri olan kadınların bu bölgede özellikle tekstil sektöründe yer almasını istiyorum. Devletin olanakları, kolaylıkları mevcut."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
filiz akkoyun
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • işçi 2 ay önce Şikayet Et
  bende öyle yaptım işi kurdum hibe yi alamadım çünkü ona vermem buna vermem şuna olmaz derken kızdım bende almadım sonra battım 3 yıldır da borç ödüyorum batağın içindeyim çok mutluyum
  Cevapla
 • Bora 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes derken erkeklerin alması hem zor hemde ortada bir isletme olması lazım bu sistemi kadın önceden kurmuş sonra desteğe yazılmış eğitimi almış kazanmış ve belli fatura ve demirbaş göre hibe veya desti kredi almış yani çok kolay bir süreç değil malesef bende yarın gitsem yüz bin istesem alamam
  Cevapla
 • İsimsiz 2 ay önce Şikayet Et
  Selami kardeşim bu ülkenin bütün erkekleri mi tembel ve beceriksiz diyorsunuz. Benim kastettiğim pozitif ayrımcılık
  Cevapla
 • İsimsiz 2 ay önce Şikayet Et
  Biz erkekler bu tür desteklere başvurunca kırk dereden atlatırlar kadınlar olunca hemen verirler. Devlet kadınlar için yanlış politika oynuyor duyurulur.
  Cevapla
 • Selami 2 ay önce Şikayet Et
  İş yapana devlet destek oluyor. Ama ısrarcı olup çalışacan
  Cevapla
 • izmitli 2 ay önce Şikayet Et
  tekstil kadın işi kısmına katılmıyorum yanlış açıklama olmuş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan kritik dolar talimatı: Manipülasyon araştırılacak
Dini kitaplar üzerinden provokasyon! Hepsi yakıldı, özür açıklaması geldi