Kalbinde 2 milimetre delik var dediler 2 santimetre çıktı!

Kahramanmaraş'ta yaşayan 26 yaşındaki Kübra Demirkapı damar tıkanıklığı nedeniyle 2 yıl önce Hidrosefali ameliyatı olmuştu. Demirkapı'nın kalbinde olduğu söylenen 2 milimetrelik deliğin 2 santimetre olduğu belirlendi.

GİRİŞ 04.10.2021 13:35 GÜNCELLEME 04.10.2021 14:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraşlı 26 yaşındaki Kübra Demirkapı, damar tıkanıklığı nedeniyle 2 yıl önce ‘Hidrosefali’ ameliyatı oldu. 4 kez kısmi felç geçiren genç kadına, hastalığının çocuğuna geçmemesi için gebe kalmaması söylendi. Daha sonra çeşitli hastanelerde tetkikleri yapılan Demirkapı’nın kalbinde 2 milimetre delik olduğu belirlendi. Delik denilen kalp ameliyatının gereksiz olduğu söyleyen doktorlar Demirkapı’ya cerrahi müdahale yapmadı..

Diş tedavisi için Almanya'dan Türkiye'ye geldi! Aort damarı değiştirildiDiş tedavisi için Almanya'dan Türkiye'ye geldi! Aort damarı değiştirildi


OPERASYON SONRASI FELÇ KALMA RİSKİ ORTADAN KALKTI

Gebe kalıp sağlıklı çocuk dünyaya getiren Demirkapı, kalbindeki deliğin tedavisi için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne başvurdu. Burada 3 aylık araştırmanın ardından genç kadının kalbindeki deliğin 2 milimetre yerine 2 santimetre olduğu görüldü. Bu tespit üzerine Kübra Demirkapı’ya, Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Erdinç Eroğlu tarafından kapalı (endoskopik) kalp yöntemle operasyon yapıldı. Operasyonun ardından hastanın felç riski ortadan kalkarken, risk almadan sağlıklı bir şekilde gebe kalabilecek.

TESPİT EDİLENDEN DAHA BÜYÜK

Kalpteki deliğin ilk tespit edilenden daha büyük olduğunu ifade eden Doç. Dr. Eroğlu, “Kübra hanım 26 yaşında hastamız. Yaklaşık 2 yıl önce beyninde pıhtı atma problemi yaşamış. Ardından bu olay 5 kez daha tekrarlamış. Bu durumu değişik hastanelerde araştırmalarına rağmen nedeni tespit edilememiş. Kalbinde küçük bir delik olduğu söylenmiş ve bunun da yapmayacağı söylenmiş kendisine. Ancak buna bağlı olarak hastada bazı belirtiler olmuş. Beyin cerrahisine bağlı ameliyatlar geçirmiş. Hastamız bize geldi. Ayrıntılı bir muayene yaptıktan sonra kendisindeki kalbindeki deliğin söylenenden daha büyük olduğunu tespit ettik” dedi.AMELİYATLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Yapılan ameliyatla hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade eden Doç. Dr. Eroğlu, “Ayrıntılı görüştükten sona bu deliğin ameliyatla kapatılması gerektiğini söyledik. Anatomik olarak hastamızın muayenesini yaptığımızda da bu hayatının rahat geçireceğini söyledik ve kabul etti. Kapalı yöntemle kalpteki delik ameliyatını küçük kesiyle gerçekleştirdik. Hastamızın taburcu olmasını planlıyoruz. Hastamız daha önce gebe kaldığında da gebe kalmanın riskli olacağını kendisine söylenmiş ve hastamız ona rağmen çocuğunu doğurmuş ama hastamız da bundan sonra pıhtı atma olayı olmayacağı için hiçbir riski kalmayacağından çocuklarını sağlıklı şekilde dünyaya getirebilecek” diye konuştu. 

2 MİLİMETRE DEDİLER 2 SANTİMETRE ÇIKTI

Yaşadığı hastalığı anlatan hasta Kübra Demirkapı ise, “Daha önce beynime 3 tane pıhtı atmıştı çeşitli ameliyatlar geçirmiştim. Daha sonra sezaryen oldum. Başka hastanelere gittiğimde kalbimdeki deliğin kapatılmasına gerek yok demişlerdi. Bu hastaneye geldik ve doktorumuz kapatılmasını öngördü. Şu anda çok rahatım. Deliğin olduğu 6 ay önce fark edildi 2 milimetre dediler ama daha büyükmüş. Şimdi de sağlığıma kavuştum” dedi. Kübra’nın eşi Mehmet Demirkapı ise, "Erdinç hoca eşimin kalbimdeki deliğin kapatılması lazım dedi. İlerde çocuğa geçme ihtimali olduğunu söyledi. Daha sonra hastanede aylarca takip yapıldı. Kalpteki delik 2 milimetre dediler ancak 2 santimetre imiş. Şu anda eşimde bir sıkıntı yok" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • mert 1 yıl önce Şikayet Et
    2 mm diyenler tıbbı nargile evinde bitirmişler sanırım.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Emekli olacak EYT'lilere uyarı: Bu 9 maddeye dikkat edin
Fenerbahçe Oosterwolde'yi resmen duyurdu