Pandemide Canan Karatay'ı dinledi, zeytinyağı üretimine başladı

Pandemide Prof. Dr. Canan Karatay'ı dinleyen kadın girişimci Gülsüm Dalkıran Balıkesir'de kurduğu tesiste organik zeytinyağı ticaretine başladı. Dalkıran 9 ay önce kurduğu tesisle doğal ve organik zeytinyağı üretimine başladı.

Pandemide Canan Karatay'ı dinledi, zeytinyağı üretimine başladı
Pandemide Canan Karatay'ı dinledi, zeytinyağı üretimine başladı
GİRİŞ 08.12.2021 10:16 GÜNCELLEME 08.12.2021 11:41
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Korona virüsle mücadele sürecinde izlediği Canan Karatay’ın röportajları kadın girişimci Gülsüm Dalkıran’a ilham oldu. Dalkıran, 9 ay önce kurduğu tesisle Balıkesir’de bulunan bahçesindeki zeytinlerden, doğal ve organik zeytinyağı üretimine başladı. Pandemi sürecinde Prof. Dr. Canan Karatay’ı dinleyen kadın girişimci Gülsüm Dalkıran, Balıkesir’deki bahçesine kurduğu tesis ile organik zeytinyağı ticaretine başladı. 9 aylık firmasını çocuğu gibi büyüttüğünü söyleyen Gülsüm Dalkıran, “Canan Karatay hocayı izledikten sonra karar verdim, herkesin en doğalını, en iyisini tatmasını istiyorum” dedi.   

Kastamonu'da ilginç düğün hediyesi: 75 metre uzunluğunda para takıldıKastamonu'da ilginç düğün hediyesi: 75 metre uzunluğunda para takıldı

İLK ÖNCE KORONAYA İYİ GELDİĞİ İÇİN YAPRAKLARINI İÇMEYE BAŞLADIM

Dalkıran, pandemi döneminde Prof. Dr. Canan Karatay’ın videolarını izleyerek esinlendiğini ifade etti. Dalkıran, “Zeytinliklerimizin daha önce var oluşundan dolayı, kızımın yaşından itibaren zeytinliklerimiz var olmasına rağmen ben bu işe pandemi döneminde sürecinde yapmaya karar verdim. İlk önce pandemiye iyi gelen zeytinyağı yapraklarını içip koronaya karşı bir nebze koruyor olması ile başladım. Ondan sonra mahsuller ile beraber bu işin ticaretini yapmaya karar verdim. Zeytinliklerimiz Balıkesir Marmara adası Gündoğdu Köyünde bulunmakta. Zeytinlerimizi erken hasat olarak toplayıp yine erken sıkım olarak sıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Erken hasatta zeytini topladığınızda içindeki antioksidan ve mevsimlik aromasının kaybolmaması sağlamaktadır ve asit oranı daha düşüktür. Olgunlaşmış zeytine nazaran erken hasattaki zeytinin asit oranını düşük olarak elde ediyoruz. Hali hazırda biz zeytinliklerimizin altına gübre olarak hayvansal gübre kullanmaktayız” şeklinde konuştu. 


   
ÇOCUĞUMU BÜYÜTÜR GİBİ BU FİRMAYI BÜYÜTMETİ HEDEFLİYORUM

Ürettiği zeytinyağına güvendiğini ve ailece bunu tükettiklerini ifadede eden Gülsüm Dalkıran, “Zeytinyağıma güveniyorum çünkü bu zeytinyağını biz ailecek tüketmekteyiz. Çocuğum zeytinyağı ile büyüdü, torunlarım da zeytinyağı ile büyüyor.  İşletmemi 9 ay önce kurarak bu yola çıktım. Zeytinyağının ismini de Prastos olarak başvurdum. Prastos adını Gündoğdu köyünün eski Rumlardan kalma bir köy olduğu için zeytinyağımız adını oradan almaktadır. Adını Prastos koyarak ben bu işe gönül verdim. Çocuğum gibi 9 aylık bir firmayım, çocuğumu büyütür gibi bu firmayı büyütmeyi hedefliyorum. Çünkü herkesin bu kaliteli ürünü tatmasını istiyorum. Ürünüme güveniyorum, herkesin bu lezzeti tadarak bana hak vereceğine inanıyorum” şeklinde konuştu. 
   
CANAN KARATAY HOCANIN VİDEOLARINI İZEYİNCE KARAR VERDİM

Prof. Dr. Canan Karatay’ın yaptığı açıklamalarının fikir uyandırdığını ve sonrasında bu işi yapmaya karar verdiğini anlatan Gülsüm Dalkıran, “Canan Karatay hocanın röportajlarını izledikten sonra bu işi yapmaya karar verdim. Çünkü herkesin en doğalını, en iyisini tatmasını istiyorum.  Zeytinliklerimizin gübrelemesi Ziraat ve Tarım Bakanlığı onay verdiği ürünlerle bakım yapılmaktadır. Bakım ve onarımı ile bizzat eşim kendi ilgilenmektedir. Çünkü bizde zeytinler toplandıktan sonra aynı gün içerisinde sıkılması gerekmektedir. Duran zeytin asitlenir ve asit üretir. Bizde aynı gün toplanır 24 saati geçmeden sıkımhaneye giderek zeytinlerimiz sıkılarak dolumu gerçekleştirilir. Yıllardır zeytinliklere sahip olmamıza rağmen ben zeytine yabancıydım ama bu işin içine girdikten sonra araştırmalarımda zeytinyağının ne kadar çok faydalı bir nimet olduğunu anladım” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • SeRDaR_1 2 yıl önce Şikayet Et
  ben andız pekmezi içiyorum...
  Cevapla
 • Mehmet Kandemir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bütün zeytinler organiktir. Ağaca suni gübre verilmedikçe.. Sadece zeytin yağının fabrikasyon veya sıkma zeytin yağı türü vardır. Fabrikasyon değilse doğal olanı sıkma zeytinyağıdır . Sıkıldığında genelde hafif bir acılık meydana gelir.. Acılığı gidermek için aroma ilave edilir. Eklenen aroma insan sağlığına zarar vermeyen karışımlar değilse organik zeytin yağıda budur. Organik zeytin yağı, doğal zeytin yağı, pazarlama türüdür ve yalandır.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  bazıları,bazı kesimlere daha kolay ulaşırım,satarım diye rum ismi koymuş Türkçe isimlere alerjisi olan rumca isim koyabilir
  Cevapla
 • türkiyeli 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç alakası yok tabiki herşeye iyi geliyor siz bunu koranaya iyi geliyormuş gibi kesinlikle lans etmeyin yanlıştır zeytinyağının bir çok şeye şifa kaynağı olduğunu özellikle iç organlara daha büyük bir katkı sağladığı gerçek buda korona esnasında tüm vücuda iyi gelmesi ve bizler koronayı rahat atlatmamıza neden oluyor ama biz o döneme hastalığa geldiği için şifayı bunda buluk diyoruz aslında alakası yok bilinçli olmakta fayda var haaa tüketelimmi tabikide..
  Cevapla
 • Kibleteyn 2 yıl önce Şikayet Et
  Koyacak başka bir isim bulamayınca. Rum ismimi geldi aklına. O kadar geniş olan Türkçede ve İslami hic kelime aklına gelmedim? Nedir bu yabancı kelime hayranligi? Yahu bu Rum ve Yunanistan düşmanlığı malum.
  Cevapla
 • Necati 2 yıl önce Şikayet Et
  Belkide o soydan gelmektedir. prastos!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ölüme neden olan ihmaller zincirine CHP'den pişkin destek!
Beşiktaş’ta 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangınına ilişkin itfaiye raporu