Samsun'a ziyarete gelen Japon beyin kanaması geçirdi! 5 günde ayağa kalktı

Japonya'dan Samsun'a ziyarete gelen 56 yaşındaki Akemi Sasaki, beyin kanaması geçirdi. Sasaki Türk hekimleri sayesinde ameliyatsız bir şekilde anjiyo ile tedavi edilerek sağlığına kavuştu

Samsun'a ziyarete gelen Japon beyin kanaması geçirdi! 5 günde ayağa kalktı
Samsun'a ziyarete gelen Japon beyin kanaması geçirdi! 5 günde ayağa kalktı
GİRİŞ 05.01.2022 14:42 GÜNCELLEME 05.01.2022 17:26
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

56 yaşındaki Akemi Sasaki, Samsun ziyareti sırasında başında şiddetli bir ağrı hissetti. VM Medical Park Samsun Hastanesi'ne başvuran Japon uyruklu vatandaşa yapılan tetkikler sonucunda hastanın beyninde bulunan yaklaşık 1 santimetre büyüklüğündeki baloncuğun patladığı ve beyin kanaması geçirdiği öğrenildi.  Ardından hastaya çekilen beyin tomografi ve yapılan tanısal anjiyosunda daha önce beyinciğini besleyen damarlardan birinde beyin damar baloncuğu olduğu ve bu baloncuğun tekrar büyüdüğü ortaya çıktı.

Dubai'den gelen hasta şifayı Gaziantep'te bulduDubai'den gelen hasta şifayı Gaziantep'te bulduŞİDDETLİ BAŞ AĞRISIYLA HASTANEYE BAŞVURUYOR

Hastanın durumu hakkında bilgi veren Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mert Köroğlu, "Hastamız şiddetli baş ağrısıyla Türkiye'ye geldikten hemen sonra başka bir hastaneye başvuruyor. Tomografi çektirdikten sonra beyin kanaması olduğu saptanıyor. Daha çok beyinciğin olduğu yerde bir beyin kanaması gözleniyor. Daha sonra bizim hastanemize sevk ediliyor. Karadeniz Bölgesi'nde bu işlemlerin yapılabildiği çok nadir hastanelerden biriyiz. Tecrübeli beyin cerrahisi ekibimiz hastayı yatırıyor. Tomografisinde kanamayı gördükten sonra girişimsel radyolog olarak bana danışıyorlar. Hastayı hep birlikte multidisipliner olarak değerlendirmemiz sonucunda aldığımız kararla hastaya tanısal anjiyo çektik. Tanısal anjiyoda hastanın beyinciğini besleyen damarda beyin damar baloncuğu olduğunu ve bu baloncuğun tekrar büyüdüğünü gördük. Daha önce bunun tedavi edilmeye çalışıldığını, oraya konulan bir stent olduğunu, o stentin yukarı doğru kaydığını, içine koyulan koiller (anevrizmanın içini doldurmak için kullanılan bir çeşit tıbbi tel) olduğunu ve tekrar baloncuğun büyüdüğünü fark ettik” dedi.

BELKİ DE HASTA HAYATTA KALAMAYACAKTI
 
Daha sonra işlem için gereken malzemeleri tedarik ederek, hasta yakınlarının da onayını alıp dünyada yapılabilecek en hızlı şekilde tedavi seansına geçtiklerini belirten Prof. Dr. Mert Köroğlu, “Tedavi aşamasında kalan baloncukların içini yine koillerle doldurduk. Oradaki damar açık kalsın diye stent yaptık. 2 buçuk saat süren anjiyo ile kapalı bir beyin tedavisi sonrası hastayı yoğun bakımda yine beyin cerrahlarımızla beraber ekip olarak izledik. Yılbaşından hemen önce hastamızı taburcu ettik. Ayın 25'inde bize başvuran hastayı 5 gün içerisinde yürür şekilde, konuşur şekilde taburcu ettik. Hastamızdaki baloncuk yaklaşık 1 santimetreye ulaşmıştı ve patlamıştı. Patladığı için de beyin kanaması geçirmişti. Eğer bu kanama bir daha tekrar etseydi, hasta belki hayatta kalmayacaktı. Bizim yaptığımız işlemin amacı bu baloncuk bir daha kanamaması ve vücudun o kanamalarının etkilerini temizlemesini sağlamaktı" diye konuştu. 

YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ EDİLDİ

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzm. Prof. Dr. Kerameddin Aydın ise "Hastamız hastanemize geldiğinde yaptığımız işlemler sonucunda 10 yıl önce Japonya'da anevrizma ile ilgili bir işlem yapıldığını öğrendik. Tetkiklerde i sol vertebral arterde bir koil işlemi yapıldığını gördük. Yeni bir anevrizma oluşmuş. Bunu tespit etmiş olduk. Geldiğinde hafif uykuya meyilliydi. O yüzden biz hastamıza herhangi bir cerrahi işlem yapmadan girişimsel radyoloji hekimimizle konsulte ederek  hastayı değerlendirdik. Yoğun bakımda ve serviste takip ve tedavi ettik" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • İsm@il 2 yıl önce Şikayet Et
  .....yorumcu illaki bu japon vatandaş gibi ilgi görmen için o findik beynınde bir hasarmı olması lazım yada kalbin teklemesımı hiç bir şey karsılıksız degil ha sırtının sıvazlanmasını istiyorsan özele git ver 10binntl masrafları seni tekerlekli sandelye ilemugurlasınlar
  Cevapla
 • misafir-x 2 yıl önce Şikayet Et
  Kıymetli doktorlarımız tüm geçmişleriniz nur içinde yatsın iyi ki varsınız. Allah da sizleri sıkıntılarınızdan kurtarsın işinizde kolaylık versin. Hakkı Şengül adlı yorumcuya gelince sen de hastalanınca yurt dışına git o zaman. Doktorlarımıza haksızlık etme biz ailece gerek özel gerekse devlet hastanesi doktorlarından çok iyilik gördük inkar edemeyiz. Türk doktorları gurur kaynağımızdır.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Boş konuşma hemşehrim bu ülke önce kendi insanı sonra tüm mazlumlara yardım eder
  Cevapla
 • Gurbet 2 yıl önce Şikayet Et
  O hasta bir Afganli, bir Afrikali olsa ilgi görmezdi, ama Japon, Alman, Ingiliz dense yer yerinden oynar. Nedense zengin yabanci hayrani bir milletiz. Ama tabi doktorlarimiza ait negatif bir atifta bulunmuyorum, lütfen yanlis anlasilmasin.
  Cevapla
 • Ali han 2 yıl önce Şikayet Et
  el insaf. bu ülkede vicdanlı insanlar kalmamış gibi konuşuyorsun. herkese bozuk diyen gerçekte kendisi bozulmuştur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rakibi adaylıktan çekildi: NATO'nun müstakbel yeni Genel Sekreteri belli oldu
Arda Güler’in Kuran-ı Kerim'li fotoğrafının sırrı ortaya çıktı