Gambiyalı 4 aile ülkelerinde tedavi olamadı, tedavi için Türkiye'yi seçti

Tedavi olmak amacıyla Türkiye'ye gelen yabancı hasta sayısı her geçen gün artıyor. Gambiyalı 4 aile çocuklarının kalbindeki sağlık problemlerini ülkelerindeki yetersiz sağlık hizmetinden dolayı tedavi ettiremedikleri için Türkiye'yi seçti.

Gambiyalı 4 aile ülkelerinde tedavi olamadı, tedavi için Türkiye'yi seçti
Gambiyalı 4 aile ülkelerinde tedavi olamadı, tedavi için Türkiye'yi seçti
GİRİŞ 02.02.2022 17:32 GÜNCELLEME 02.02.2022 17:32
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türk sağlık sektöründe son yıllarda özellikle yabancı hasta sayısı günden güne artıyor. Özellikle sağlık konusunda çok fazla geride kalmış Afrika ülkelerinin de tercihi genellikle Türkiye oluyor.  Gambiyalı 4 aile de bu anlamda kalbinde delik problemi olan çocuklarını ülkelerinde tedavi ettiremedikleri için İstanbul’a geldi. Yaşları 3 ila 9 arasında değişen ve Türk hekimlerine emanet edilen 4 çocuğun ayrıca ikisi down sendromlu. Geçtiğimiz günlerde hastane yatışı gerçekleştirilen çocuklar için doktorlar da en uygun tedavi yöntemlerini uygulamak adına harekete geçti. 8 bin 225 km’lik umut yolculuğu sonrası İstanbul’da hastaneye yerleşen kalbi delik çocuklar için Türk doktorlar da tedavi süreci için harekete geçti.  

52 yaşındaki Kosovalı hasta yemek borusu kanseriydi, şifayı Türkiye'de buldu52 yaşındaki Kosovalı hasta yemek borusu kanseriydi, şifayı Türkiye'de buldu


   
YENİDOĞAN DÖNEMİNDEN İTİBAREN KALP ÜZERİNE DENEYİMLİ

Ameliyat ve tedavi süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat, hastane olarak yenidoğan döneminden itibaren kalp rahatsızlıkları konusunda deneyimli bir konumda olduklarını belirterek, “Şuanda iki hastamızın ameliyat sürecindeyiz. Öncesinde ne tür bir tedavi süreci izleyeceğimizi planladık. Hastanemiz çocuk kalp üzerine yenidoğan döneminden itibaren deneyimi yüksek bir yer. Çocukların kalplerinde maalesef geniş delikler mevcut. Ayrıca ikisi down sendromlu. Böyle olunca biraz daha kritik bir süreç işleyebiliyor ama tecrübemiz bu sorunları da çözebilecek nitelikte” dedi.    

SAĞLIK TURİZMİNE AYRICA KATKI SAĞLIYORUZ

Özellikle Afrika ülkelerindeki yetersiz sağlık sektöründen dolayı hastaların Türkiye’yi tercih ettiklerini ve bunun da sağlık turizmine katkı sağladığını hatırlatan Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat, “Özellikle Afrika ülkelerinin multidisipliner dediğimiz birçok dalın bir arada olması gereken sorunları çözemediklerini görüyoruz. Bu yüzden çözüm bulunamayan durumlarda yazışma süreçleri sonrası değerlendirip tedavilerini üstleniyoruz. Ülkemizdeki doktorlar süreçleri başarılı bir şekilde yönettiği için sağlık sektörüne de katkı sağlanmış oluyor” şeklinde konuştu. 
   
ÜLKELERİNDE TEDAVİ ETTİREMEDİLER 

Kalbindeki delikten dolayı artık her gün problemler yaşayan ve aynı zamanda down sendromlu olan 3,5 yaşındaki Haruna Trawol da hastalardan bir tanesi. Haruna’nın annesi Nima Trawol kendi ülkelerinde çocuklarını tedavi ettiremedikleri için yurtdışı sağlık hizmetlerini araştırdıktan sonra Türkiye’ye geldiklerini söyleyerek, “Çocuğumuzun doğuştan kalp problemi var. Geceleri uyku problemi, yüksek ateş ve solunum problemlerini sıkça yaşamaya başladık. Bu kalp problemini kendi ülkemizde tedavi ettiremediğimiz için biz de yurtdışında bir tedavi arayışına girdik. O yüzden İstanbul’a geldik. Buraya geldiğimiz andan itibaren herkes çok ilgilendi ve çok sıcakkanlılar. Sürekli bütün ihtiyaçlarımıza karşılık verdiler, hastane de çok güzel ve gayet yetkin. Her şey üst düzey ve çok kaliteli. Aldığımız hizmetten çok memnunuz. Buradan tek beklentimiz çocuğumuzun sağlığına kavuşması” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • Emre K. 2 yıl önce Şikayet Et
  asil ülkemizde son zamanlarda çoğalan hastaligina tedavi lazım acilen hastaliğin adı ise ırkçılık. dinende yasak kılınmıştır Müslüman ülkeyiz Güya lafa gelince magalda kül bırakmayız.
  Cevapla
 • Vahdettin Güneyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Acaba neden burayı setiIer :d
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Ucuz çünkü
  Cevapla
 • Sedef 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkeye temelli yerleşirler artık geçmiş olsun...
  Cevapla
 • ahmutdiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  ingiltereden,fransadan gelmiyor Gambiadan geliyor. Haritadan gösteremezsiniz Gambia yı.
  Cevapla
 • sağlık turizmcisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bilmeden konuşmak ne kadar kötü bir şey.Türkiye'ye Avrupa'dan çok ciddi bir hasta akışı var.Bu ailelerin parası var ki buraya gelmişler. Yani Avrupa'yı tercih etmemişler. Ayrıca sağlık turizminde dünyada Hindistan ve Tayland ilk iki ülkedir. Maddi açıdan durumu yetersiz olanlar daha çok oraları tercih ediyorlar. Maddi durumu yerinde olanlar da daha çok bizi. Ama Avrupa ve Amerika putlaştırmasını yapmış olanlar ise oraya gidip tedavi oluyorlar. Ama elhamdülillah Türkiye'de sağlık Amerika ve Avrupa'ya göre çok daha iyi durumda. Birçok branşta tedavi başarı oranları Avrupa'dan iki kat veya üç kat daha iyi. Ayrıca Gambiya'nın yerini benim 6 yaşındaki oğlum bile biliyor :)))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başıboş köpekler nedeniyle sokaklar adeta yürünemeyecek hale geldi
Reisi'nin ölümünün ardından İran'da cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan ilk isim