Kocaeli'de yaşayan 67 yaşındaki adam 52 yıldır balıkçılık yapıyor

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Kemal Bineklioğlu aile mesleği olan balıkçılığı 52 yıldır sürdürüyor. Bineklioğlu ayrıca kendisi gibi balıkçı olan babasının da denizde boğularak hayatını kaybettiğini belirtti

GİRİŞ 24.02.2022 17:45 GÜNCELLEME 24.02.2022 19:52

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Kemal Bineklioğlu, 52 yıldır balıkçılık yapıyor. Balıkçı bir ailede büyüyen Bineklioğlu, kendisi de bu mesleğe 15 yaşında başladı. Eğitim hayatı boyunca da fırsat buldukça balık tutan ve tezgahta satış yapan Bineklioğlu, İzmit'te bulunan Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş'de (SEKA) makine ressamlığı üzerine çıraklık eğitimi aldı. Eğitimini bitirdikten sonra SEKA'da ve çeşitli fabrikalarda çalışan Kemal Bineklioğlu, uzun yıllar çalıştıktan sonra balıkçılık mesleğine geri döndü. Ailesinden kendisine miras kalan balıkçılık mesleğini hem eğitim hem de iş hayatı boyunca asla bırakmayan Bineklioğlu, şimdilerde sadece balıkçılık yapıyor.

Mersinli berber 15 yıldır hastalığı yüzünden ayakta uyuyorMersinli berber 15 yıldır hastalığı yüzünden ayakta uyuyorHAYATIMIZ BALIKÇILIKLA DEVAM EDECEK 

Geçimini balıkçılıkla sağlayan bir ailede büyüdüğünü belirten Bineklioğlu, "Benim dedem, babam ve ağabeyim balıkçıdır. Balıkçılıkla geçimini sağlayan bir aileyiz. Çocukluğum Karamürsel ilçesi Ereğli köyünde teyzemin yanında geçti. Eniştemin kayıkçı motorları vardı. Yaz tatillerini balıkçılık yaparak geçirdim. O zamanlar Ereğli köyündeki insanların geçim kaynağı balıktı, başka bir gelir kaynağı yoktu. Ereğli köyünde balığın her türlü yakalanmasını yaptım. 1969 senesinde SEKA çırak okuluna girdim. SEKA çırak okulundan makine ressamı olarak çıktım. SEKA’da 18 sene makine ressamı olarak çalıştım. Bu zaman zarfında aynı zamanda yine de balıkçılığı devam ettirdim. Şu anda hala balıkçılığı devam ettiriyorum. Hayatımız yine balıkçılıkla devam edecek" dedi. 


 
BABASI DENİZDE BOĞULMUŞ 

Babasının içinde bulunduğu aracın 1961 yılında denize uçtuğunu söyleyen Bineklioğlu, "1961 senesinin ekim ayında İstanbul Beykoz Çubuklu köyüne balık almaya giderken babamın da içinde bulunduğu araç denize uçtu. Babam da boğularak hayatını kaybetti. Biz dört erkek kardeşiz, küçük kardeşimi de geçen sene trafik kazasında kaybettim" diye konuştu.  
  
DENİZİN VE BALIĞIN ÇOCUĞUYUZ

Denizi çok sevdiğini söyleyen Bineklioğlu, "Ben denizi çok severim, yaz mevsiminin her gününü denizde geçiririm. Babam denize uçtu diye denizden korkmak olmaz. Biz denizin ve balığın çocuğuyuz. Balığın peşinden giden insanlarız. 2-3 öğün balık yediğimiz olmuştur" dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Yumaklı: Köpek popülasyonunun artması sosyal hayatı etkiliyor
İş dünyasından 'yabancı çalışan' çağrısı: Biz kefil oluruz