Mersinli berber 15 yıldır hastalığı yüzünden ayakta uyuyor

Mersin'in Silifke ilçesinde berberlik yapan 47 yaşındaki Rüstem Üredi 15 yıldır halk arasında uyku hastalığı olarak bilinen narkolepsi hastalığıyla mücadele ediyor.Üredi tıraş yaparken veya sonrasında sürekli uyuyor

Mersinli berber 15 yıldır hastalığı yüzünden ayakta uyuyor
Mersinli berber 15 yıldır hastalığı yüzünden ayakta uyuyor
GİRİŞ 22.02.2022 12:35 GÜNCELLEME 22.02.2022 14:11
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mersin'in Silifke ilçesinde 15 yıldır narkolepsi ya da halk arasında bilinen adıyla uyku hastalığına yakalanan berber Rüstem Üredi bazı zaman tıraş esnasında bazı zaman da tıraş sonrası koltuğu her oturmasında anında uykuya dalıyor. Kendisini birileri kaldırmadığı sürece uykusundan uyanmayan Üredi, bu halinin günlük hayatını olumsuz etkilediğini belirtti.  Yemek yerken ve işte çalışırken uyuyakaldığını belirten Üredi, bu yüzden iş yapamaz hale geldiğini gündelik hayatının olumsuz etkilediğini söyledi. Sabah berber dükkanına geldiğinde evinde ailesi tarafından zorla kaldırıldığını belirten Üredi, iş yerine geldiğinde koltuğa oturduğunda da müşterilerinin kendisini zorla uykudan kaldırdığını anlattı.

15 yıllık hobisiyle 4 çocuğunu okuttu, devlet desteğiyle kendi işini kurdu15 yıllık hobisiyle 4 çocuğunu okuttu, devlet desteğiyle kendi işini kurdu

15 YILDIR HASTALIĞINA ÇARE BULAMADI

15 yıldır bu hastalığı çektiğini belirten Rüstem Üredi, “15 yıldır doktor doktor gezerek hastalığıma çare aradım. Sürekli kullandığım iki ilacım var. Ancak bu hastalığımı tam anlamıyla geçirmiyor. Türkiye’de 150 ila 200 arasında bu hastalığı geçiren var. Telefonda grubumuz var. Görüşüyoruz. Ancak hastalığım geçmeyince bende gruptan çıktım. Çünkü sürekli hastalık konuşuluyor. Evimde ve iş yerime geldiğimde sürekli uyuyorum. İşe gelmezsem bıraksalar 24 saat uyurum. Bazen ayakta uyuyorum. Araba süremiyorum. Nerede olursam alayım, bir koltuk gördüğümde oturduğum an itibariyle uyuyorum. Devlet büyüklerimizden bizim gibi hastalığı olan vatandaşları malulen emekli etmelerini istiyorum” dedi.  Müşteriler ise Üredi’nin bu halini gördükçe üzüldüklerini, yetkililerin bir an önce bu tür hastalığı olanlara yardım edilmesi gerektiğini belirttiler.  


 
NARKOLEPSİ NEDİR?

Narkolepsi, genelde uyku nöbetleri ya da gün içinde kısa uyku süreçleri şeklinde görülen aşırı uyuma hali ile kendini belli eden kronik bir bozukluktur. Genelde büyük duygusal değişiklikler tarafından tetiklenen bu uyku nöbetlerine, kısa REM süreçleri ve kas kontrolünün kaybı eşlik eder. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
    Uykusuzluk cok zor. Boyle olmasi daha zor. Allah kolaylik versin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Avrupa'da rakiplerimiz belli oldu!
ABD'de felaket! OHAL ilan edildi