İftar menüleri 2023: 13. Gün iftar menüsü

Ramazan ayında iftar sofralarınıza fikir olmak amacıyla hazırladığımız iftar menümüzde bugün; gendime çorbası, zeytinyağlı patlıcan yemeği, pirinç salatası ve künefe tatlısı var.

İftar menüleri 2023: 13. Gün iftar menüsü
İftar menüleri 2023: 13. Gün iftar menüsü
GİRİŞ 04.04.2023 18:17 GÜNCELLEME 04.04.2023 18:17

Ramazan ayının on üçüncü günü için hazırladığımız iftar menümüze, yöresel bir lezzet olan ve doyuruculuğuyla bilinen bir çorba ile başlangıç yapıyoruz. Hemen ardından yazdan dondurucuya koyduğumuz altın değerinde bir sebze ile hafif bir zeytinyağlı yapıyor ve yanına klasik eşlikçinin en tarz haliyle bir salata ile devam ediyoruz. Menümüze tadı ile damaklarda kalan ve herkesin sevdiği bir tatlı ile son veriyoruz.

İşte iftara ne pişirsem diye düşünenlere özel hazırladığımız Ramazan ayının on üçüncü gün iftar menüsü…

13. GÜN İFTAR MENÜSÜ

  • Gendime çorbası,
  • Zeytinyağlı patlıcan yemeği,
  • Pirinç salatası,
  • Künefe

GENDİME ÇORBASI

Gendime çorbası tarifi

Gendime çorba ile iftar menümüze doyurucu bir başlangıç yapıyoruz. Haşlanmış aşurelik buğday, nohut ve kuru fasulye… Doyurucu olan her şey sanki bu çorba içerisinde bir araya gelmiş gibi. Bu enfes lezzet karşısında fazlaya kaçmamaya dikkat edin, çünkü menü sonu tatlısına yer kalsın isteriz.

Yarım kâse yeter: Gendime çorbası tarifi

ZEYTİNYAĞLI PATLICAN YEMEĞİ

Zeytinyağlı patlıcan yemeği tarifi

Yazdan kızartıp dondurucuya kaldırdığınız patlıcanları sahneye alalım. İftar sofrasına yakışır hem ana yemek hem de meze tadında bir taşla iki kuş vurmaya sebep olacak zeytinyağlı patlıcan yemeği yapıyoruz.

Misler gibi: Zeytinyağlı patlıcan yemeği tarifi

PİRİNÇ SALATASI

Pirinç salatası tarifi

Klasik pirinç pilavına bir süre ara verelim, iftar soframıza zeytinyağlı patlıcan yemeği ile baharı getirecek olan bir pirinç salatası yapalım. Ekşiliği ve tazeliğiyle sofralarımızın yeni yıldızı olacak.

Alternatif gibi alternatif: Pirinç salatası tarifi

KÜNEFE

Künefe tarifi

Çıtır çıtır kıvamıyla, şerbetiyle gönlümüze taht kuran künefe tatlısını bu akşam iftar soframıza konuk ediyoruz. İftar menümüze üzerine kaymak ya da dondurma koyacağınız ve çayın yanına çok yakışacak künefe tatlısı ile son veriyoruz.

Bunun adı aşk: Künefe tarifi

Şimdiden afiyet olsun!

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Eskişehir'de başıboş köpek tramvaya yolculuk yaptı
Volkswagen Çin'de kan kaybetmeye devam ediyor