Kıyma nasıl kavurulur? Daha lezzetli tarifler için kıyma kavurmanın püf noktaları…

Kıyma kavurmak için öncelikle tavayı ve yağı iyice ısıtmalısınız. Ardından kıymayı küçük parçalar halinde eklemeli ve çok karıştırmamalısınız.

Kıyma nasıl kavurulur? Daha lezzetli tarifler için kıyma kavurmanın püf noktaları…
Kıyma nasıl kavurulur? Daha lezzetli tarifler için kıyma kavurmanın püf noktaları…
GİRİŞ 14.12.2023 17:25 GÜNCELLEME 14.12.2023 17:25

Kıyma, hemen hemen her yemeğin içerisinde kullanılan etin çok ince şekilde makinede çekilmesiyle elde edilen bir yiyecektir. Yaygın olarak dana, koyun ve kuzudan tercih edilirken tavuk kıyması da çoğu kişi tarafından tüketilmektedir.

Kıyma kavurmak, basit gibi görünse de aslında doğru yapılmadığı takdirde kuru lezzetsiz bir et haline gelebilir. Kıyma kavururken, en iyi lezzeti ve sonucu elde etmek için kavurma işlemini doğru yapmanız ve baharatlarını iyi ayarlamanız gerekir.

Kıyma satın alırken dikkat edeceğiniz noktadan kıyma kavurmaya ve hatta baharatlama aşamasına kadar tüm detayları sizin için derledik. İşte kıyma kavurmanın tüm püf noktaları…

Kıyma nasıl kavurulur? Daha lezzetli tarifler için kıyma kavurmanın püf noktaları…

KIYMA SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Lezzetli bir kıyma yemeği yapmanın en temel püf noktası kıymayı kavurmak değil, doğru kıymayı seçmekten geçer. Kıyma satın alırken etin ana lezzetini etkileyen şeyin yağ oranı olduğunu bilmeniz gerekir. Kıyma ile yapılacak yemeğe göre yağlı ya da yağsız kıyma seçilmelidir.

Kıyafetten tereyağı lekesi nasıl çıkar? 7 adımda etkili çözüm...Kıyafetten tereyağı lekesi nasıl çıkar? 7 adımda etkili çözüm...

Hamburger köftesi gibi özellikle sulu lezzet istediğiniz yemekler için yağlı kıyma tercih edebilirsiniz. Yağsız kıymayı çoğunlukla kıymanın ana malzeme olmadığı başka lezzetlerinde olduğu güveç tarzı yemeklerde kullanabilirsiniz.

Kıyma nasıl kavurulur? Daha lezzetli tarifler için kıyma kavurmanın püf noktaları…

KIYMA NASIL KAVURULUR?

Lezzetli bir kıyma yemeği için kıymayı kavurmak istiyorsanız öncelikle kullanacağınız tavayı az miktarda yağ ile orta ateşte ısıtın. Yağı ısıttıktan sonra tavanın her yerinde gezdirin ve tüm tavanın yağlanmasını sağlayın. Ardından kıymayı tahta kaşık ile iri parçalar halinde bölerek tavaya bırakın.

Limonlu tatlı severlere: Limonlu tiramisu tarifi, nasıl yapılır?Limonlu tatlı severlere: Limonlu tiramisu tarifi, nasıl yapılır?

Tavanın içerisine koyduğunuz kıyma kavrulurken fazla hareket ettirmeden alt yüzeyinin kızarmasını bekleyin. Kavrulmaya başlayan kıymayı tahta kaşık ile daha küçük parçalara bölün ve pişirmeye devam edin. Bu şekilde çok karıştırmadan kıymayı kavurursanız, kıyma suyunu salarken lezzetini kaybetmez.

Kıyma nasıl kavurulur? Daha lezzetli tarifler için kıyma kavurmanın püf noktaları…

KIYMA NASIL BAHARATLANIR?

Kıymayı kavururken ona daha fazla lezzet vermesi için baharat ekleme aşaması da oldukça önemlidir. Kıymayı lezzetlendirmek için her zaman kullanacağınız iki baharat bulunur; tuz ve karabiber. Bu iki baharat kıymanın en temel lezzet yancısıdır.

Dondurucunun buzu nasıl çözülür? Buzlanma yapan dondurucuyu temizleme adımları…Dondurucunun buzu nasıl çözülür? Buzlanma yapan dondurucuyu temizleme adımları…

Kıymayı kavururken tuz ve karabiberden sonra yaptığınız yemeğe göre damak tadınıza hoş gelen kırmızı pul biber, kekik gibi baharatları da tercih edebilirsiniz.

KIYMANIN KAVRULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Kıyma kavrulurken rengi pembeden kahverengine döner. Kıyma tam anlamıyla kahverengi olduğunda pişmiş demektir. Kıymanın pişip pişmediğini anlamanın bir diğer yolu da saldığı suyun rengidir. Eğer kıymanın saldığı su berraklaştıysa kıyma pişmiş anlamına gelir.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Savaşacak asker bulamayan İsrail'den dikkat çeken karar!
Ne diyeceği merak ediliyordu! Kılıçdaroğlu'ndan SHP açıklaması