Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

Ayakkabının ayağı boyaması terleme ile ayakkabı üretiminde kullanan boyanın aşınmasıyla oluşur. Ayakkabının ayağı boyamasını sirke ya da saç spreyi kullanarak engelleyebilirsiniz.

Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?
Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?
GİRİŞ 02.04.2024 11:50 GÜNCELLEME 02.04.2024 13:50

Ayakkabı deri, nubuk ya da süet gibi hem sentetik hem de doğal malzemelerin kullanılmasıyla üretilir ve bu malzemeler ile ayakkabı üretiminde çeşitli boyalar kullanılır. Bu kullanılan boyalar nem ile buluştuğunda bazen çoraba bazen de ayağı lekeleyecek şekilde boyalar.

Ayakkabının ayağı boyaması, ayakkabıyı belli bir süre giymeden önce anlaşılmaz. Ayakkabının ayağı boyamasının en temel sebebi ayağın terleyerek ayakkabını içerisinde sıcaklığın yükselmesidir. Gün boyu ayakkabının içerisinde olmak da ayakkabının ayağı boyamasını arttırır.

Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

Ayakkabını ayağı boyaması, satın alınan ayakkabının kalitesiz olduğunu göstermez. Aksi gibi hakiki deri çoğu zaman kimyasal işlem görmezse renk verebilir. Bu durum tuhaf karşılanan bir durum değildir. Ayak terledikçe ayakkabının iç yüzeyindeki boyalar açığa çıkarak ayakkabını ayağı boyamasına sebep olur.

Ayakkabı yıkamanın püf noktaları: Ayakkabı nasıl yıkanır?Ayakkabı yıkamanın püf noktaları: Ayakkabı nasıl yıkanır?

AYAKKABININ AYAĞI BOYAMASI NASIL ENGELLENİR?

  • Ayakkabının Ayağı Boyamasını Engellemek İçin Sirke Kullanın

Yeni aldığınız deri ayakkabı çoraplarınızı boyuyor ya da spor ayakkabınız ayağınızda lekeler bırakıyorsa sirke ile temizleme işlemi yapabilirsiniz. Ayakkabının ayağı boyamasını engellemek için en etkili tedavi yollarından biri sirkedir. Sirke, sadece ev temizliğinde değil yüzeyleri temizlemek ve sterilize etmek içinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Converse spor ayakkabı nasıl temizlenir?Converse spor ayakkabı nasıl temizlenir?

Kuru ve temiz bir bezi sirkeye batırın, fazla suyunu sıkın. Ayakkabının iç kısmını, çorabınıza boya veren yerleri birkaç kez silin. Bezin ayakkabının içerisindeki boyadan renk aldığını fark edeceksiniz. Ayakkabının içindeki boyanın temizlendiğini düşündüğünüzde silme işlemini bitirin ve ayakkabıyı balkon gibi rahatça havalanacağı bir yere koyun. Bu sayede hem hızlıca kuruyacak hem de sirke kokusu uçacaktır.

Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

Eğer sirke kokusunda hassassanız temizleme işlemi yaptıktan sonra kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağı bir beze dökün ve ayakkabının içerisine bırakın. Bir gece beklettikten sonra ayakkabının içerisindeki sirke kokusunun yok olduğunu göreceksiniz.

Işıltılı ve yepyeni bir görünüm için: Ayakkabı bağcıkları nasıl temizlenir?Işıltılı ve yepyeni bir görünüm için: Ayakkabı bağcıkları nasıl temizlenir?

  • Ayakkabının Ayağı Boyamasını Engellemek İçin Saç Spreyi Kullanın

Ayakkabının ayağı boyamasını engellemek için bir diğer alternatif yöntem de saç spreyi kullanmaktır. Saç spreyi içerdiği bileşenler sayesinde karmaşık saçları sabitlemekle kalmaz, aynı zamanda yıpranmaktan korur. Ayakkabının ayağı boyamasını engellemek için saç spreyi kullanarak aynı şekilde renk vermesini durdurabilir aynı zamanda ayakkabının malzemesini koruyabilirsiniz.

Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

Saç spreyini, ayakkabının ayağa boya verdiği yerlere doğru sıkın ve açık hava da kurumaya bırakın. Kuruma esnasında saç spreyi ayakkabının içerisinde koruyucu bir tabaka oluşturacaktır. Ancak saç spreyinin etkisi zamanla geçeceği için bu yöntemi düzenli aralıklarla tekrar etmeniz gerekecektir.

Sirkeyle asla temizlememeniz gereken 8 şeySirkeyle asla temizlememeniz gereken 8 şey

  • Ayakkabının Ayağı Boyamasını Engellemek İçin Onları Yıkayın

Eğer boya veren ayakkabınız yıkanabilir ve parçalanma ihtimali olmayan bir kumaşsa onu çamaşır makinesinde yıkayarak boyanın fazlasının atılmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi bu sorunu çözecek ve artık ayakkabının ayağı boyamasını engelleyecektir.

Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

Ayakkabınız çamaşır makinesine giremeyecek bir malzemeden yapılmışsa geniş bir kabın içerisine deterjanlı ılık su hazırlayın ve ayakkabının iç kısmını burada elde yıkayın. Suyun rengi iyice değişene kadar ayakkabının içerisini temizleyin. Ardından güzelce durulayın ve kurumaya bırakın.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya, Akkuyu NGS'nin maliyetini açıkladı
Beşiktaş ilk transferini KAP'a bildirdi!