Parke zeminlerdeki sürtünme izleri nasıl giderilir?

Parke zeminlerdeki sürtünme izleri, zeminlerin kötü bir görüntüye sahip olmasına sebep olur. Ancak ev tipi birkaç yöntem ile parke zeminlerdeki sürtünme izlerini ortadan kaldırabilirsiniz. İşte o yöntemler…

Parke zeminlerdeki sürtünme izleri nasıl giderilir?
Parke zeminlerdeki sürtünme izleri nasıl giderilir?
GİRİŞ 07.01.2024 15:40 GÜNCELLEME 07.01.2024 15:41

Parke zeminler zaman içerisinde eşyaların teması ya da yıpranma ile aşınabilir. Başlarda göz ardı edilebilen parke zeminlerdeki sürtünme izleri, bir süre sonra oldukça can sıkıcı bir sorun haline gelebilir.

Ancak endişelenmenize gerek yok. Doğru ürün ve tekniklerle parke zeminlerdeki sürtünme izlerini gidermek çok da zor değil. Parke zeminlerin yıllarca parlak ve temiz görünmesi için kullanabileceğiniz yaygın ev ürünlerini sizler için derledik.

Parke zeminlerdeki sürtünme izleri nasıl giderilir?

İşte parke zeminlerdeki sürtünme izlerini ortadan kaldırmanın en basit ev tipi yöntemleri…

Kirli paspas başlığı nasıl temizlenir?Kirli paspas başlığı nasıl temizlenir?

PARKE ZEMİNLERDEKİ SÜRTÜNME İZLERİ NASIL GEÇER

  • Kauçuk Silgi

Parke zeminlerdeki sürtünme izlerini gidermenin yollarından bir tanesi kauçuk silgilerdir. Kauçuk silgiler arasında sadece zemin temizliği için tasarlanan seçeneklerde bulunur. Bunlar ile parke zeminlerdeki sürtünme izlerini giderebilirsiniz. Ancak bu silgiler sert yapıda olduğu için fazla kullanımda yüzeylerin matlaşmasına sebep olacağı için kullanım konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Parke zeminlerdeki sürtünme izleri nasıl giderilir?

  • Pas Sökücü

Pas sökücü, oldukça sevilen ve birçok alanda kullanılan bir üründür. Ahşap yüzeye bir miktar parlaklık kazandırır ve parke zeminlerdeki sürtünme izlerini giderebilir. Hafif sürtünme izlerinde oldukça başarılı sonuçlar verir. Ancak yağlı bir ürün olduğu için yüzeyi kayganlaştıracağından kullanım sonrası iyi temizlendiğinden emin olmalısınız.

Faydadan çok zarar veren temizlik efsaneleri…Faydadan çok zarar veren temizlik efsaneleri…

  • Diş Macunu ya da Karbonat

Karbonat, çok amaçlı kullanılan ve temizlikte sıklıkla karşımıza çıkan bir maddedir. Parke zeminlerdeki sürtünme izlerini gidermede de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Diş macunu da aynı şekilde birçok temizlik aşamasında tercih edilen bir üründür.

Parke zeminlerdeki sürtünme izlerini gidermek için diş macunu ya da karbonat kullanmak isterseniz yanınızda temiz ve nemli bir bez ya da diş fırçası bulundurmanız gerekir. Sürtünme izlerinin olduğu yere diş macununu ya da karbonatı sürün ve hafifçe ovalayarak yüzeye yedirin.

Parke zeminlerdeki sürtünme izleri nasıl giderilir?

  • Melamin Sünger (Sihirli Silgi)

Sihirli sünger, son zamanlarda oldukça popüler olan ve temizlikte birçok alanda başarılı sonuçlar veren bir üründür. Parke zeminlerdeki sürtünme izlerini gidermek içinde etkili bir seçenektir. Sihirli silgiyi ahşap yüzeyin damarları boyunca ovalayın. Ancak bu ürün sürekli kullanımda ahşap yüzeyi matlaştırabileceği için kullanım sıklığını abartmamanız gerekir.

Kimyasal olmadan parke temizliği nasıl yapılır?Kimyasal olmadan parke temizliği nasıl yapılır?

  • İnce Çelik Yün

Koyu renkli ahşap zeminlerdeki sürtünme izlerini gidermek için ince çelik yün kullanabilirsiniz. Ancak uzun kullanımda ahşabın matlaşmasına sebep olacağı için uzun vadede kullanımına dikkat etmeniz gerekir.<

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Demir Kubbe baş edemedi! İsrail onlara karşı çözüm arıyor
Günlük kiralıkta 101 gün uyanıklığı