Satranç bulmacası #8: Satranç oyununu tek hamlede şah mat yaparak bitirebilir misin?

Siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak hamleyi 10 saniye içerisinde bulmanız için hazırlanan bu zekâ testi oyunu ile hem satranç bilginizi tazeleyecek hem de stratejik düşünme yeteneğinizi geliştireceksiniz.

GİRİŞ 07.03.2024 09:30 GÜNCELLEME 07.03.2024 10:24
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Siyah şahı tek hamlede şah mat yaparak oyunu bitirmeniz için hazırlanmış bu zekâ testi, satranç oyununa yeni başlayan ve satranç konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler için oldukça idealdir. Oyunu kazanmak için siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak hamleyi bulmanız gerekir. Bu hamleyi bulmak için de stratejik düşünmeniz ve bu düşünme aşamasını olabildiğince hızlı bir şekilde yapmanız gerekir.

Satranç, iki oyuncu ile 8x8 bir ızgara üzerinde ve her oyuncunun 16 tane taşı olmak üzere toplam 32 taş ile oynanan, en eski stratejik zekâ oyunudur. Oyunun en önemli taşı şahtır ve asıl amaç rakibin şahını mat ederek oyunu bitirmektir. Oyunu bitiren bu şah mat hamlesini görebilmek asıl mesele ve oyuncuların seviyelerini birbirinden ayıran en önemli detaydır.

Satranç bulmacası #2: Siyah şahı tek hamlede mat edebilir misin?Satranç bulmacası #2: Siyah şahı tek hamlede mat edebilir misin?

SİYAH ŞAHI TEK HAMLEDE ŞAH MAT YAPARAK DEVİRİN!

Satranç bulmacası #8: Satranç oyununu tek hamlede şah mat yaparak bitirebilir misin?

Satranç oyununda başarılı sonuçlar elde etmek ve tek hamlede şah mat yapabilmek için bu tarz zekâ testi oyunları ile kendinizi geliştirmelisiniz. Satranç zekâ testi oyunları, tek hamlede şah mat yapmanız için stratejik düşünmenizi ve hamleleri önceden görme yetinizi geliştirecektir.

Peki, siz satranç oyununda ne kadar başarılısınız ve tek hamlede şah mat yapabilecek kadar dikkatli misiniz? Cevabınız evet ise hadi bunu görelim!

Satranç bulmacası #4: Beyaz taşlar ile tek hamlede şah mat yapabilir misin?Satranç bulmacası #4: Beyaz taşlar ile tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Yukarıdaki satranç tahtası görselinde halen daha devam eden bir mücadele yer almaktadır. Ancak bu mücadelede öyle bir noktaya gelinmiş ki oyunun bitmesi için tek bir hamle gerekiyor. Oyun sırası beyazlarda yani siz de ve rakibiniz olan siyah şahı tek hamlede şah mat yapmak için sadece 10 saniye süreniz var.

Satranç bulmacası #8: Satranç oyununu tek hamlede şah mat yaparak bitirebilir misin?

Satranç zekâ testi oyununda siyah şahı tek hamlede şah mat edecek kazandıran hamleyi bulabilecek misiniz? F6 karesinde duran siyah şahı tek hamlede şah mat yapmak için nasıl bir yol izlemelisiniz? Sizin bakış açınızla kazandıran hamleniz ne olmalı?

Hızlı olmanız gerekiyor, süreniz git gide azalıyor. Kazandıran hamleyi yapmadan önce çok iyi düşünmeniz gerekiyor. Sizin öyle bir hamle yapmanız gerekiyor ki rakibinizin köşeye sıkışsın ve tek bir hamle yapma şansı kalmasın. Eğer hatalı bir hamle seçip yaparsanız sıra rakibinize geçecek ve şahını korumaya alarak oyunun seyrini değiştirecektir.

Satranç bulmacası #5: 1 hamlede şah mat yapabilir misin?Satranç bulmacası #5: 1 hamlede şah mat yapabilir misin?

SİYAH ŞAHI ŞAH MAT EDECEK O KAZANDIRAN HAMLE

Kazandıran hamleyi bulduysanız sizi tebrik ederiz. Stratejik düşünme gücünüz sadece zekâ testi oyunlarında değil, günlük hayatınızda karşılaştığınız problemlerde de size yol gösteriyor. Eğer, siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak kazandıran hamleyi bulmadıysanız endişelenmeyin. Her zaman olduğu gibi sizlerle cevabı kontrol etmeniz için çözüm görselini paylaşacağız.

Çözüm görseli ile kazandıran hamlenin hangisi olduğunu görmek için hazır mısınız? İşte siyah şahı şah mat yapacak o tek hamle;

Satranç bulmacası #8: Satranç oyununu tek hamlede şah mat yaparak bitirebilir misin?

Evet, siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak kazandıran o hamle A7’de bulunan kaleyi F7 karesine çekmek. Siyah şah bu hamle ile köşeye sıkışacak ve kaçacak bir yeri kalmayacak.

Peki, siz siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak kazandıran bu hamleyi bulabildiniz mi? Stratejik düşünme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız tek hamlede şah mat yapabileceğiniz ya da sadece tek bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemi düzenlemeniz için hazırladığımız diğer zekâ testi oyunlarını çözebilirsiniz.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Buldum 1 ay önce Şikayet Et
  Şah kaleyi yer
  Cevapla
 • CCC 1 ay önce Şikayet Et
  Peki g7 deki siyah piyon mat yapan kaleyi çaprazdan yiyemiyor mu?
  Cevapla
 • .... 1 ay önce Şikayet Et
  Piyon geriye doğru nasıl yesin
  Cevapla
 • Sefa. 1 ay önce Şikayet Et
  Birincisi g7 de siyah piyon yok, ikincisi ise siyahlar aşağıya doğru geliyor yani piyon geriye doğru hamle yapamaz
  Cevapla
 • Sakin 1 ay önce Şikayet Et
  7 numaradaki piyon 6 numaralı karelere, 6 numaradaki piyonlar da 5 numaralı karelere ilerleyebilir.
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  bizim oyuncular havaya girmiş kendilerini iyi sanıyorlar.derede yüzüyorlar daha okyanusa çıkmadılar.hiçbirisi süper büyük usta olamaz.bir süper büyük usta şaholin rahibi gibidir.tüm yaşantıları satranç tır.günde enaz 10 veya 12 saat atreman yaparlar.yıllık kazançları 5 ila 8 milyon dolar arasındadır.ben az çalışayım ama süper büyük usta olayım.yok öyle birşey.
  Cevapla
 • eaffrd 1 ay önce Şikayet Et
  g3 ' teki piyonu g5 ' e alırsak ta mat olmuyor mu ?
  Cevapla
 • MİSAFİR 1 ay önce Şikayet Et
  G3 ten G4 de gidebilir , piyon G2 de olsaydı ancak 2 hamle ileri gidebilir di,
  Cevapla
 • Ben de haklıyım 1 ay önce Şikayet Et
  O piyon iki kare ilerleyemez, başlangıç karesinde değil çünkü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç, ABD'li heyeti kabul etti
Kiralarda tavan zam uygulaması, Temmuz'da sona erecek! Zam oranı kalkarsa ne olur?