Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları

Hassas kumaşa sahip giysilere zarar vermeden evde kuru temizleme yapmak için bilmeniz gereken tüm püf noktaları öğrenin.

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları
Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları
GİRİŞ 14.03.2024 13:54 GÜNCELLEME 14.03.2024 13:55

Kuru temizleme hassas kumaşa sahip giysileri, profesyoneller tarafından kimyasal leke çıkarıcı malzeme, ısı ve basınç kullanarak, giysilerdeki kir ve lekeleri çıkarmak için uygulanan bir işlemdir. Kuru temizleme işlemi uzun aralıklarla yapıldığında göze çok pahalı gelmeyebilir. Ancak düzenli olarak kuru temizlemeye yolladığınız giysileriniz varsa bu durum yüksek bir bütçe gerektirebilir.

Hassas kumaşa sahip giysilerin bakım etiketlerinde yazan “kuru temizleme”  her giysi için muhakkak geçerli olmazsa olmaz bir işlem değildir. Kumaşın türüne, karışımına ve kirin durumuna göre giysilerinize uygun temizleme yöntemiyle evde kuru temizleme yapabilirsiniz.

Sararmış plastik nasıl beyazlatılır? Sararan plastiği beyazlatmanın en basit ve güvenilir yollarıSararmış plastik nasıl beyazlatılır? Sararan plastiği beyazlatmanın en basit ve güvenilir yolları

Kuru temizleme masraflarınızı azaltmak ve ev bütçesine destek olmak için hassas kumaşa sahip giysilerin evde kuru temizleme yapılıp yapılamayacağını sizler için araştırdık.

EVDE KURU TEMİZLEME YAPMAK İÇİN ETİKET OKUYUN

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları

Giysilerinizin iç dikişlerinin bulunduğu alanda yer alan bakım etiketinde “sadece kuru temizleme” yazıyorsa o giysinizi çamaşır makinesine atmayın. Eğer o kısımda “kuru temizleme” ya da “kuru temizleme tavsiye edilir” yazıyorsa uygun temizleme yollarını kullanarak evde kuru temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Öncelikle giysinizin bakım etiketinde yer alan kumaş türünü öğrenmelisiniz. Kumaş eğer süet, deri, kadife ya da kürklü bir türden üretilmişse bu giysiler kuru temizlemeye gönderilmelidir. Ancak giysinin kumaşı pamuk, polyester, keten, ipek ya da yün ise güvenli bir şekilde evde kuru temizleme yaparak kendiniz temizleyebilirsiniz.

Sirkeyle asla temizlememeniz gereken 8 şeySirkeyle asla temizlememeniz gereken 8 şey

EVDE KURU TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları

Evde kuru temizleme yapmaya karar verdiğiniz giysilerinizi çamaşır makinesinde yıkarken oldukça dikkat etmelisiniz. Yapacağınız tek bir hata giysiniz için geri dönüşü olmayan bir hataya sebep olabilir. Evde kuru temizleme yaparken çamaşır makinesinde giysiyi temizlemek için şu adımları izlemelisiniz:

Giysilerinizi ters çevirip çamaşır makinesinin içerisine yerleştirin. Çamaşır makinenizin suyunu soğuğa, programını hassas yıkamaya, sıkma devrini de en düşüğe ayarlayın. Makinenizin deterjan gözüne hassas kumaşlar için uygun bir hafif deterjan atın ve çamaşır makinenizi çalıştırın.

Baharatların son kullanma tarihi geçer mi? Son kullanma tarihi geçmiş baharatlara ne yapmalı?Baharatların son kullanma tarihi geçer mi? Son kullanma tarihi geçmiş baharatlara ne yapmalı?

Soğuk su, giysinin çekme yapmasını engelleyecek, solma ya da tüylenme olasılığını en aza indirecektir. Çamaşır makinesi yıkama döngüsünü tamamladığında giysinizi hiç bekletmeden makineden çıkarın ve düz bir şekilde bir yüzeye koyarak kurumaya bırakın.

Elde Yıkama

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları

Evde kuru temizleme yapmanın bir diğer seçeneği de elde yıkamadır. Ekstra hassas kumaşa sahip giysiler çamaşır makinesine girerse zarar göreceği için evde kuru temizleme yapacağınız zaman bu tarz kumaşları elde yıkamalısınız. Ekstra hassas kumaşları elde yıkarken şu adımları izlemelisiniz:

Temiz bir lavabonun ya da leğenin içerisini soğuk su ile doldurun. Suyun içerisine hassas kumaşlar için üretilmiş olan deterjandan az miktar arın ve elimiz yardımıyla karıştırarak köpüklenmesini sağlayın. Giysiyi soğuk suyun içerisine batırın ve elinizle her yerini ıslanması için nazikçe suyun içerisinde çevirin ve kirli bölgelerini hafifçe ovalayın.

Çiçek sinekleri nasıl yok edilir? Çiçek sinekleri için kesin çözüm… Çiçek sinekleri nasıl yok edilir? Çiçek sinekleri için kesin çözüm…

Temizlenen giysiyi suyun içerisinden çıkarın. Soğuk suyu boşaltıp yeniden doldurun ve giysiyi tekrar suyun içerisine daldırarak durulama işlemini gerçekleştirin. Giysi üzerindeki tüm deterjan kalıntıları gidene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Tüm deterjan kalıntılarından arınan giysinizi çıkarın ve çok buruşturmadan nazikçe fazla suyunu sıkıp pamuklu bir havluyla üstünü örterek fazla suyunu emdirin. Ardından düz bir zemine serin ve kurumaya bırakın.

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları

Evde kuru temizleme yapmak bu şekilde oldukça dikkat isteyen bir işlemdir. Kuru temizleme yapacağınız giysilerinize olabildiğince özen göstermeli ve hassas olmalısınız. Evde kuru temizleme yaptığınız bir giysi profesyonel bir kuru temizleme ile aynı sonucu vermeyeceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz Şehitler Makamı'nda Kur'an tilaveti!
Binlerce araç hurdaya çıkıyor! 33 milyonluk otomobil de var! 'Çözüm bulunsun' çağrısı