Şeref madalyasını hak eden sebze

Bir bitkinin eczanelerde satılması onun için bir şeref madalyası demektir. İşte akciğerleri temizleyen, mikropları kıran, hazmı kolaylaştıran ve ateş düşüren o bitki...

Şeref madalyasını hak eden sebze
Şeref madalyasını hak eden sebze
GİRİŞ 28.05.2011 07:03 GÜNCELLEME 28.05.2011 07:03
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Neşe Kutlutaş'ın haberi

Sarımsak da madalyayı fazlasıyla hak ediyor. Akciğerleri temizlemeyi, mikropları kırmayı, hazmı kolaylaştırmayı, ateş düşürmeyi, salgın hastalıklardan korunmayı sağlayan sarımsak antibiyotikten kat kat güçlü etkisiyle birçok hastalığın devası...

Yıllar önce bir kitapta Mısır piramitlerinin inşaatında çalışan işçilere yorulmadan çalışmaları için her gün düzenli olarak sarımsak yedirildiğini okumuştum. Sarımsakla ilgili araştırma yaparken bu bilginin ne kadar doğru olduğunu anladım. Sarımsağın içerdiği vitaminler açısından yorgunluk giderici, iştah açıcı ve bünyeyi kuvvetlendirici etkisi artık bilimsel olarak da ispat edilmiştir.

Sarımsak yemenin en iyi yollarından biri onu yemeklerimize katmaktır ama çiğ olarak yenilmesi muhakkak çok daha faydalıdır. Özellikle yüksek tansiyon hastaları için çiğ sarımsak yemek tansiyonlarını kontrol altına almanın en iyi yollarından biridir. Çünkü sarımsak yenildikten sonra kanda ve damar kenarlarında biriken ürat tuzlarını ve kireci eritip idrarla dışarı atar. Böylece damarların iç yüzeylerinin genişlemesini sağlayarak tansiyonun düşmesini sağlar.

Yine de bütün faydasına rağmen çiğ sarımsak yemek size zor geliyorsa sarımsak haplarını deneyebilirsiniz. Unutmayın bir bitkinin eczanelerde satılması onun için bir şeref madalyası demektir. Sarımsak da bu madalyayı fazlasıyla hak eder. Düşünsenize akciğerleri temizlemeyi, balgam söktürmeyi, mikropları kırmayı, hazmı kolaylaştırmayı, ateş düşürmeyi, salgın hastalıklardan korunmayı sağlayan sarımsak antibiyotikten kat kat fazla güçlü etkisiyle birçok hastalığın da devasıdır.

Fransa'da sarımsağın çok yenildiği bölgelerde kanser vakalarına daha az rastlandığını okumuştum. Elbette bahsedilen bölgelerde çevre kirliliği ve kimyasal ürünlerin de neredeyse hiç bulunmadığını unutmamak gerekiyor.

***

Kokusu sizi rahatsız etmesin

Sarımsağın şifasını keşfettikten sonra ondan faydalanmak isteyenlerin en büyük çekinceleri sarımsağın rahatsız edici kokusudur. Ancak bu problemi çözmenin birçok kolay yolu var. Buyurun size hepsi de birbirinden kolay çözüm önerileri: Sarımsak yedikten sonra bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yiyebilirsiniz. Birkaç kahve çekirdeği veya birkaç tane kuru karanfil tanesini sakız gibi çiğnemek de sizi bu problemden koruyacaktır.

Çocuklarınız için acil yardım

Oğlum küçükken soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarında denediğim ve faydasını gördükten sonra da dostlarıma tavsiye ettiğim ve onların da fayda gördükleri çok kolay bir tarifi sizinle paylaşayım.

İnce bir dilim ekmeğin üzerine şöyle bir zeytinyağı gezdirin, üzerine bolca dövülmüş sarımsak sürün. Bu ekmeğe bir tutam da kekik veya incecik kıyılmış maydanoz serpiştirin. İşte size çocuğunuzun birçok hastalığı kolayca atlatmasını sağlayacak bir tarif. Verin afiyetle yesin, ihtiyacı olan vitamin ve enerji için bu bir dilim ona yetecektir. Bu tarifi uygularken çocuğunuzun kısa bir süre ateş dansı yapar gibi çevrenizde koşturması sizi şaşırtmasın, bu normaldir.

Bronşit mi oldunuz?

Kireçlenmeyi önleyici ve yaşlanma sürecini geciktirici özelliklerinin yanı sıra bronşit, grip ve soğuk algınlığı esnasında daha fazla yemeniz gereken sarımsak sahip olduğu esansı akciğerler kanalıyla dışarı atar. Bu dışarı atma sırasında da akciğerleri ve bronşları temizler. Geçtiği yerlerdeki mikropları öldürür ve bronşların salgısını artırarak öksürüğe de astıma da faydası dokunur.

***

Yazın mutfağınızdan kekik eksik olmasın

Roma-Cermen medeniyetinin kurucusu olarak kabul edilen Şarlman'ın (Charlemagne) boğazına olan düşkünlüğünden dolayı manastır ve şatoların bahçesine kokulu otlar ekilmesini emrettiği söylenir. Bunların arasında kekik başroldedir. Bizimse kekiğe ulaşabilmemiz için böyle bir emre ihtiyacımız yok şükür ki; ülkemizin dağı taşı kekik dolu. Her yörenin kekiği farklı olmasına rağmen hepsinin bin bir şifayı barındırdığını biliyoruz.

Kadim metinlerde keskin kokulu otların mikrop öldürücü özelliği olduğu anlatılır. Bu doğrudur da. Çok eski tarihlerde bile bulaşıcı hastalıklarda kekik gibi keskin kokulu ve hafif acımsı bitkiler kullanılırdı. Düşünün ki veba gibi korkunç salgınlarda bile insanlar başta kekik gibi kokulu otlardan başka ilaç bilmezlerdi. O insanların ne kadar doğru hareket ettiklerini bugünkü tıp bilgelerimiz de bize söylüyor. Günümüzde bulaşıcı hastalıklar kılık değiştirerek aramızda dolaşmaya devam ediyor. O zaman biz de kekiğin şifasından yararlanmak için kendimizce yollar bulmak zorundayız.

Sancı hafifletici

Hemen bir çorba kaşığı kekiğin üzerine bir su bardağı kaynar su ekleyerek kekik çayı demleyin. Yaklaşık beş dakika demlendikten sonra bu çayı sıcak sıcak için. Sancınızın türü ne olursa olsun hafiflediğini göreceksiniz, tecrübeyle sabit.

Özellikle iklimi çok sıcak olan Akdeniz ülkelerinde kekiğin çok kullanılma sebeplerinden biri de, sıcak iklim nedeniyle oralarda mikropların kolaylıkla üremesi ve gıdalarda bozulmaya yol açmasıdır. Kekiğe bulanmış bir ete mikrobun yaklaşmayacağını bilerek siz de özellikle yazın yemeklerinizden kekiği eksik etmeyin. Hem lezzet hem de sağlık için kekik hep mutfağınızda elinizin altında bulunsun.

Alerjik astım için

Uzunca bir süre önce yaşadığım alerjik astım atağında kekik bir numaralı yardımcım oldu. Demleyerek günde 9-10 bardak içtiğim kekik hem nefesimi açtı hem de rahat nefes almamı sağladığı için rahat bir uyku uyumama da yaradı. Her seferinde taze olarak demleyip içtiğim kekiğin faydasını öğrenen dostlarım da bu yöntemi deneyerek öksürük, grip ve nezle rahatsızlıklarını çok daha rahat atlattılar.

Zaman - Cumartesi

YORUMLAR 1
  • mevhibe inal 13 yıl önce Şikayet Et
    Madalyamiz çok.. Kıymetlerini bilirsek. Bütün dünya ülkemizden kaçırılan tohum, bitki, ot, çiçekleri değerlendiriyor. Başta Zeytin, incir, üzüm, bal, fındık, çay, tarçın, zencefil, çörek otu, kırmızı acı biber, elma, yoğurt, keçi peynirlerimiz, daha nice faydalı gıdalarımız var. Bunları bırakıp, gıda değeri düşük, kimyasal katkılı süslü-hazır gıdalarla oyalanıyoruz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye için tehlike çanları çalıyor! Rakamlar endişe verici
Dilan Polat hakim karşısında: Diz çöküp, sinir krizi geçirdi! "Allahım ne zaman bitecek"