Tüm beldeler kapatılıyor, mahalle oluyor

Hükümetin yeni büyükşehirler yasasının ardından Bütünşehirler yasası için çalışma yaptığı öğrenildi.

Tüm beldeler kapatılıyor, mahalle oluyor
Tüm beldeler kapatılıyor, mahalle oluyor
GİRİŞ 16.12.2014 10:11 GÜNCELLEME 17.12.2014 09:30
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Ferhat Esnek'in haberi

Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için düğmeye basan AK Parti, Meclis’e sunacağı ‘bütünşehir’ diye adlandırılan yasa üzerinde çalışıyor.

Son düzenlemeyle sayıları 30 olan büyükşehirler dışında kalan tüm şehirleri kapsayacak olan ‘Bütünşehir’ düzenlemesinde Adıyaman ile Ağrı pilot il olacak ve uygulama ilk olarak bu illerde hayata geçirilecek.

Bu yıl 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Adıyaman'ı AK Parti adayı Hüsrev Kutlu kazanmıştı. Adıyaman'da  Akıncılar, Bölükyayla, İnlice, Köseceli, Şambayat, Balkar, Çakırhüyük, Kesmetepe, Pınarbaşı, Yaylakonak, Belören, Harmanlı, Kömürköy ve Suvarlı olmak üzere 14 belde belediyesi bulunuyor..

Son yerel seçimlerde HDP adayı Sırrı Sakık'ın kazandığı Ağrı'da ise, Dedeli, Tahir, Yayladüzü ve Yücekapı olmak üzere 4 belde bulunuyor.

Düzenleme Meclis'ten geçerse 2019'da yapılacak yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak.

Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise  ilgisine göre bakanlıklara, bütünşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek.

AMAÇ HİZMETİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK

Önümüzdeki yılda uygulamaya konulması beklenen düzenlemeyle hedeflenen amaç, hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek olarak belirlendi.

DÜZENLEMEYLE BÜTÜNŞEHİR OLACAK 51 İL

Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

ferhat.esnek@haber7.com
twitter: twitter.com/fesnek

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Murat 5 yıl önce Şikayet Et
  Karamanln buyuk sehir olmasllazlm kucuk beldelerin mahalle olmasl dogru karar bas komutan dediyse dorudur
  Cevapla
 • cemil 4 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel olor ben başkanlar çeblerine veyandaşlarına hizmet etmezler bari
  Cevapla
 • İhaneti Gördüm 7 yıl önce Şikayet Et
  Oslo'da verilen sözler yerine getiriliyor. Bi sonraki aşama Öcala'nı serbest bırakıp seçilme hakkı vermek. Daha sonra da Özerk Kürdistanı kurarak Öcalan'ı başına getirmek. Demedi demeyin. İzleyin ve görün
  Cevapla
 • doğan 7 yıl önce Şikayet Et
  her sey bitti o derdimiz kalmıştı gündem değiştırme halka sorsunlar iyi olmazmı
  Cevapla
 • RAMAZAN 7 yıl önce Şikayet Et
  Bu beldeleri ve köyleri mahalle yapılmasına karşıyım.Bundan sonra herkes işini ilden karşılamak zorunda kalacak sizce bunlar doğru olur mu ?
  Cevapla
 • Abdurrahman Kaba 7 yıl önce Şikayet Et
  Başka bir değişle Eyalet Mi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kamu işçisine ilave zam! Yeni maaşlar belli oldu
İstanbul'da motokuryelerin yasağı yarın sona eriyor