Almanya'dan küstah Türkiye tehdidi!

Almanya’da koalisyon ön görüşmelerinde mutabakat sağlandı. Koalisyon görüşmelerinde iki partinin uzlaşmaya vardığı başlıklardan biri ‘Türkiye maddesi’.

Almanya'dan küstah Türkiye tehdidi!
Almanya'dan küstah Türkiye tehdidi!
GİRİŞ 13.01.2018 11:07 GÜNCELLEME 13.01.2018 11:07
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Buna göre Türkiye ile AB müzakerelerinde başlık açılmayacak, yükümlülükler yerine getirilmediği sürece vize serbestisi ve Gümrük Birliği genişlemeyecek.

Almanya'da seçimlerin üzerinden 110 gün geçti. Halen yeni hükümet kurulamadı. Hıristiyan Demokratlar (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) arasında beş gündür büyük koalisyon kurulması için sondaj görüşmeleri sürüyordu.

 

 

Perşembe akşamı, “Son sondaj görüşmesinden bir sonuç çıkmazsa, ufukta erken seçim görünüyor” yorumları yapılıyordu. Bir erken seçimin Almanya’da siyasi manzarayı altüst edeceği, Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehofer’in koltuklarını kaybedeceği endişesi vardı.

28 SAYFALIK SÖZLEŞME

Üç parti perşembe günü bu baskı altında müzakere masasına oturdu. Görüşme cuma sabahına kadar sürdü. Üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Ön sözleşmede yeni hükümetin Türkiye politikası ayrı bir başlıkla yer aldı. 26’ncı sayfada ‘Türkiye’ başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye’yle AB müzakerelerinde yeni fasıl açılmayacak ve açılmış herhangi bir fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

TÜRKİYE PARAGRAFI

Türkiye bölümü şöyle:

''Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kötüleşti. Bu nedenle müzakerelerde bir fasıl kapatılmadığı gibi yeni bir fasıl açmayı da istemiyoruz. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize liberalleşmesi olmayacak ve Gümrük Birliği genişletilmeyecek.''

BİLGİ NOTU

SPD, 21 Ocak’ta Bonn’da yapacağı olağanüstü kurultayında büyük koalisyon kurmak için asıl müzakerelere geçilip geçilmemesine karar verecek.

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Recep54 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupaya yapilan ihracat rakamlarina bakip da yorumlarinizi gozden gecirin beyler, bos bos konusmayin.
  Cevapla
 • ersa 1 yıl önce Şikayet Et
  göreceksiniz bu koalisyon başınıza yıkılacak.
  Cevapla
 • Adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  Haydi oradan ikiyüzlüler.Tek derdiniz Türkiyenin yükselişi.Türkiyeyi parmağınızda oynatsaydınız bu konuşmaları yapmazdınız.Türkiye Dünyanın en özgür ve ferah ülkesidir.Sizin gibi Dünyayı sömürme senaryoları yapmıyoruz.
  Cevapla
 • mahmuthan 1 yıl önce Şikayet Et
  açın sınır kapısını. biraz onlar beslesin artık
  Cevapla
 • Cenuca 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazık. Almanya da kendini dünya liderleri arasında sanıyor. Meyve veren ağaç taşlanır diyerek Türkiye ye saldırmaya çalışıyor. Hadi gelin gelin sizi de himayemize alalım. Savaşacak askeriniz yok biliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Aksünger vatandaşın üzerine aracını sürüp küfür etti
İbretlik olay! Sözde yönetici uygunsuz şekilde yakalanınca...