Erdoğan sonrası, ABD'den ilk YPG açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan R. Cohen, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye bağlantısı YPG’yle ilişkisinin “geçici ve taktiksel” olduğunu söyledi.

Erdoğan sonrası, ABD'den ilk YPG açıklaması
Erdoğan sonrası, ABD'den ilk YPG açıklaması
GİRİŞ 18.05.2017 15:36 GÜNCELLEME 18.05.2017 16:11

Middle East Institute’de konuşan Cohen, "Savaş ortamının getirdiği şartlardan dolayı YPG ile bir ilişkimiz söz konusudur. Çünkü Suriye’deki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka’nın kurtarılmasında önemli bir role sahip. YPG’yle ilişkimiz geçici ve taktikseldir" ifadelerini kullandı.

"PKK'YI ŞENGAL'DEN ÇIKARMA ÇABALARI ARTACAK"

PKK'nın Şengal'den çıkarılması için DEAŞ'ın Musul'da yenilmesinin şart olduğunu ifade eden Cohen, Washington'da düşünce kuruluşu olan Ortadoğu Enstitüsü'nün "ABD-Türkiye İlişkilerindeki Gerilimler" başlıklı panelinde konuştu. Cohen "Musul (operasyonu) bittiğinde bizimle birlikte hem Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) hem de Bağdat yönetiminin, PKK'yı Şengal'den çıkarma çabaları konusundaki özeninin arttığına şahit olacaksınız. Bu ister gönüllü şekilde, ister başka türlü olsun" dedi.

TÜRKİYE, RAKKA OPERASYONUNA YPG'NİN KATILMASINA KARŞI ÇIKIYOR

ABD'nin kılıf uydurmak için kurduğu SDG'nin büyük kısmının terör örgütü YPG'li teröristler oluşturuyor. Türkiye, ABD'nin DEAŞ'ın sözde başkenti Rakka'yı YPG'nin de katılacağı bir harekâtla almasına yönelik planlarına şiddetle karşı çıkıyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 79
 • onur 1 yıl önce Şikayet Et
  Taktiksel kullanma derken maşa olarak kullanabilir belki ama hiç bir devlet kendi zırhlı araçlarını taktiksel amaçla terör örgütüne vermez.
  Cevapla
 • Cumhur 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben 37 yildir almanya da calişiyorum.ister kizin ister sevin. Atatūrkūn dediği gibi Tūrkūn Tūrkten başka dostu olmaz.işte komşu araplar işte avrupa.işte amerika.kendimde Ak partiliyim.saygi değer yorumcular.
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  abd olarak terör örgütlerinden bu kadar korkmanıza gerek yok onların haberleşme ağlarını kesin silah yardımını kesin uyuşturucu trafiğini durdurun onlar kendi kendine yok olur birşey yapmanıza da gerek yok. hemen yok edecekseniz de bu önlemleri aldıktan sonra bombardıman uçaklarıyla oldukları yerleri dümdüz edip karadan özel eğitimli askerlerle son darbeyi vurun. bu kadar basit birşeyi dünyanın en büyük sorunu yapmak niye.
  Cevapla
 • heval 1 yıl önce Şikayet Et
  iki tarafı da kullanıyorum diyor.
  Cevapla
 • Akıl 1 yıl önce Şikayet Et
  Halen bunların yalanlarına inanarak dış politika belirliyorsak vay halimize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Büyük ilgi gören 'Emret Reis' klibi
Kandil'de sıkışan PKK'lılardan kalleş taktik!