Beyaz Saray açıkladı: Trump'tan İran kararı

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini 'son kez' uzattı.

Beyaz Saray açıkladı: Trump'tan İran kararı
Beyaz Saray açıkladı: Trump'tan İran kararı
GİRİŞ 12.01.2018 21:36 GÜNCELLEME 12.01.2018 22:25
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Amerikalı yetkililer, Beyaz Saray'ın nükleer anlaşmaya yönelik kararını basın mensupları için gerçekleştirdikleri telekonferansta açıkladı.

TRUMP ANLAŞMAYI İPTAL ETMEME KARARI ALDI

ABD'nin İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesini iptal etmeyeceğini bildiren yetkililer, ülkeye sağlanan yaptırım muafiyetinin 120 gün uzatıldığını kaydetti.

"SON KEZ" UZATILDI

Teknik sorunlar nedeniyle sık sık kesilen telekonferansta, nükleer anlaşmanın şimdilik devam edeceği anlamına gelen uzatma kararının "son kez" alındığı vurgulandı.

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan bir yetkili, "Bu, eğer anlaşmaya varılmazsa, Trump'ın son uzatma kararı olacak." ifadesini kullandı.

TRUMP "KORKUNÇ BİR ANLAŞMA" DİYORDU

ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama'nın imzaladığı nükleer anlaşmanın ülkesi açısından "korkunç bir anlaşma" olduğu için ya yeniden düzenlenmesi ya da iptal edilmesi gerektiğini savunuyordu.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI, İRAN'A YENİ YAPTIRIMLARI AÇIKLADI

Trump yönetiminin, İran'a yönelik nükleer yaptırımların muafiyet süresini uzatma kararı alırken, eş zamanlı olarak ülkeye yeni yaptırımlar getirmesi dikkati çekti.

ABD Hazine Bakanlığı, yönetimin nükleer anlaşmaya yönelik kararın açıklanmasının hemen ardından İran'da insan hakları ihlalleri, sansür ve silahlanma faaliyetlerine destek verdiği gerekçesiyle 14 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanacağını açıkladı.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Mert 11 ay önce Şikayet Et
  Aynı ırak senaryosu..
  Cevapla
 • Erdalsilo 11 ay önce Şikayet Et
  Gerçek gerizekalı
  Cevapla
 • KAPAK 11 ay önce Şikayet Et
  bi dahaki seçimde abd nin başkanı olması imkansız dünyayı felakete sürüklüyor ... Ah da yerini bulur er ya da geç hak da yerini bulur.
  Cevapla
 • tuna pyrz 11 ay önce Şikayet Et
  akillari sira oyun oynuyorlar
  Cevapla
 • ZehrA 11 ay önce Şikayet Et
  Çarkçılığın bizim Kemal e ne kadar da benziyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Veliaht Selman'dan 830 milyon dolarlık söz
Gazze'de askeri geçit!