Teröristlere İnterpol kalkanı

Türkiye’nin, sistemine girdiği 72 bin FETÖ’cünün kaydını “siyasi” olduğu gerekçesi ile silen İnterpol, kırmızı bülten oyununda da aynı bahaneye sarılarak bülten başvurularını beklemeye aldı.

Teröristlere İnterpol kalkanı
Teröristlere İnterpol kalkanı
GİRİŞ 09.03.2018 06:23 GÜNCELLEME 09.03.2018 06:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İnterpol, Türkiye'nin 2 Ağustos 2016'da İnterpol sistemine girdiği 72 bin FETÖ'cünün kaydını silerek Türkiye'ye tavrını ortaya koymuştu. Bu süreçte İnterpol, Türkiye'de darbe yapmaya kalkışan FETÖ üyelerinin pasaportlarının iptal edilerek sisteme kaydedilmesini 'siyasi' olarak nitelendirdi. Böylece FETÖ'cülerin uluslararası takibi engellenirken, sisteme yeni veri girişi de kısıtlandı. Halbuki uluslararası hukukta devlet başkanları ve ailelerine silahlı bir girişim yapıldıysa, çok sayıda insan yaşamını yitirdiyse bu siyasi suç kabul edilmiyordu. Bununla da yetinmeyen İnterpol, kendi veri sisteminin haberleşme kanalı üzerinden üye ülkelerle doğrudan yazışmasını engellemek için üye ülkelere, 'Türkiye'nin 15 Temmuz ile ilgili taleplerine İnterpol üzerinden cevap vermeyin' telkininde bulunmuştu.

TERÖRİSTLERE GÖZ YUMDU

İnterpol son olarak 'kırmızı bülten oyununu' sergiledi. Türkiye, yurtdışında olduğunu değerlendirdiği terör örgütü üyeleri için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulundu. Eşzamanlı olarak FETÖ firarisi Adil Öksüz, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin eşbaşkanı Salih Müslüm, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin bulunduğu çoğu FETÖ, PKK-PYD-YPG'ye müzahir 50'ye yakın üst düzey terör örgütü üyesi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlattı. Hazırlanan dosyalar İnterpol'e gönderildi. İnterpol talepler doğrultusunda dosyaları 'siyasi' suç bahanesiyle bekletmeye aldı. Kırmızı bülten talepleri bir an önce onaylansaydı İnterpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye'yi haklı bulan birçok ülkede söz konusu teröristlerin aramasını başlatacaktı. 2013'te Türkiye'nin sadece bir dosyasını reddeden İnterpol, 15 Temmuz sonrası aldığı kararlarla terör örgütü üyelerini gizlemekte ısrar ederek, 50'ye yakın terör örgütü üyesinin yakalanma kaygısı yaşamadan, mevcut pasaportları ile dolaşımına göz yumdu.

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • şahin 9 ay önce Şikayet Et
  İnterpole akan bilgiyi kesin
  Cevapla
 • Doğrucu vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Gayet normal. it iti ısırmaz!
  Cevapla
 • hüseyin 9 ay önce Şikayet Et
  düşmanın sana faydalı iş yapmaz!!!bu interpol kimin düşmanın o zaman ne bekliyorsun?gördüğün yerde imha et!!!!
  Cevapla
 • Vatandaş.. 9 ay önce Şikayet Et
  Peki buna karşılık Türkiye ne yapıyor? karşılık verecek mi? interpol'ün Türkiye de ki sistemini bloke edecek veya diğer ülkelerin kayıtlarını silecek mi?
  Cevapla
 • hako 9 ay önce Şikayet Et
  Demekki kendi imkanlarimizla arayip bulup yakaliyacagiz sonrada kafasini ezecegiz bu kadar basit.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Trump'la görüştü
Dev operasyon! 20'den fazla savaş uçağı katıldı