Tarihte ilk kez Ermenistan ve Azerbaycan liderleri kamuoyu önünde tartıştı

Tarihte ilk kez bir Azerbaycan ve Ermenistan lideri kamuoyu önünde açık tartışma gerçekleştirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan liderinin yüzüne karşı, ''Onlar bu toprakları daima kontrol altında tutacaklarını düşünüyorlar. Fakat asla böyle olmayacak. Bunun için başka yer bulmalarını öneriyorum, Azerbaycan'ı değil'' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 16.02.2020 01:14 GÜNCELLEME 16.02.2020 09:51
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panelde Dağlık Karabağ konusunu tartıştı.TARİHTE İLK KEZ KAMUOYU ÖNÜNDE TARTIŞTILAR

 

 

Bu panelle, tarihte ilk kez bir Azerbaycan ve Ermenistan lideri kamuoyu önünde açık tartışma gerçekleştirdi.

Aliyev konuşmasında Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün uluslararası toplum tarafından tanındığını hatırlattı.

Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan'ın işgali altında bulunduğunu ve 1 milyondan fazla Azerbaycanlının topraklarını terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Aliyev, Azerbaycan halkına karşı etnik temizlik yapıldığını belirtti.


 

 

 

Aliyev, Hocalı'da 613 sivilin Ermenilerce katledildiğini anımsatarak "Uluslararası hukuk açısından bakarsak Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Birleşmiş Milletler'in Ermenistan ordusunun işgale son vermesi gerektiği yönünde 4 kararı var. Bu kararlar uygulanmadı. Çözüm, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü temel alınarak elde edilmelidir." diye konuştu.

'ERMENİSTAN BAŞBAKANI BARIŞTAN BAHSEDİYOR AMA...'

Çözüm sürecini yürüten AGİT Minsk Grubunun Ermenistan'a Dağlık Karabağ'ın Ermenistan toprağı olmadığını daha iyi anlatması ve uluslararası kamuoyunun bu konuda Ermenistan'a baskı yapması gerektiğini söyleyen Aliyev, "Ermenistan Başbakanı barıştan bahsediyor. Fakat bugün cephe hattında Azerbaycan askeri Ermeni keskin nişancısı tarafından katledildi." ifadelerini kullandı.

'ASLA BÖYLE OLMAYACAK'

Aliyev, Ermenistan yönetiminin mevcut durumu çeşitli yollarla korumaya çalıştığına işaret ederek "Topraklarından çıkartılan Azerbaycanlılar kendi topraklarına geri dönmelidir. İşgal altındaki bölgelerdeki ordunun yüzde 80'i Ermenistan askerlerinden oluşmaktadır. Onlar bu topraklarını daima kontrol altında tutacaklarını düşünüyorlar. Fakat asla böyle olmayacak." şeklinde konuştu.

'BAŞKA BİR YER BULMALARINI ÖNERİYORUM'

Dağlık Karabağ sorununun aşamalı olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Aliyev, "Ermeniler her zaman 'milletlerin kendi mukadderatını belirleme' ilkesinden bahsediyor. Ermeni halkı kendi mukadderatını belirledi. Onların bir devleti var. Kendi mukadderatlarını ikinci kez belirlemek istiyorlarsa bunun için başka yer bulmalarını öneriyorum, Azerbaycan'ı değil." değerlendirmesinde bulundu.

'PAŞİNYAN'DAN HOCALI KATLİAMI'NA İNKAR'

Paşinyan ise Hocalı Katliamı'nı inkar etti. Sorunun barış yoluyla çözülmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusunun değil, Karabağ Ermenilerinin silahlı güçlerinin bulunduğunu iddia etti fakat daha sonra kendi oğlunun da Karabağ'da, cephe hattında askerlik yaptığını söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 72
 • Temel candan 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbime şükurler olsun hersey bu kadar kivamda olmazdi Haydi Türkiyem ruslari yik bu probleme suruyede faturayi kes insallah
  Cevapla
 • Leyla 1 ay önce Şikayet Et
  İlham Aliyev sizi çok seviyorum , neden mi , siz sadakat ve vefalısınız.KKTC yi yöneten adam, örnek alın İlham Aliyev’i. Sevgilerimle Aliyev.
  Cevapla
 • bossier 1 ay önce Şikayet Et
  neyse
  Cevapla
 • efekod 1 ay önce Şikayet Et
  aslında azerbeycan diye bir yer yoktur rusya türk akımlarını kendine blok kurmak için ana karamızdan ayırmıştır gürcistan ve ermenistanında bağımsızlık fikirlerini ruslar kendi elleriyle oluşturup kendilerine garantör devlet kurdurmuşlardır j. stalının anılarından okuyabilirsiniz ...sanırım her şey açık ve net....
  Cevapla
 • Hakan E. 1 ay önce Şikayet Et
  Aslında şu ermenilerin acınacak hali var.Sömürgeci milletler tarafından kışkırtılıp size büyük ermenistan kuracağız diye kandırılmış, adeta piyon gibi kullanılmış, görece daha güçlü düşmanlarını zayıflatmak için en ön saflara sürülmüş neticede dimyada pirince giderken evdeki bulgurdanda olmuş.Sahip oldukları topakları da saygınlıklarınıda kaybetmiş hala küçük nüfusunu ve tarihsel birikimini dikkate almayan ırk fanatizminin bir milleti nasıl rezil rüsva ettiğine dair ibretlik bir millettir ermeniler.Allah şüphesiz nankörleri sevmez.
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Onlara Abülhamid Han’ın bedduası yeter.Bakmayın öyle barış falan dediklerine ülkemizdeki hdpkk birlikteliği en büyük örnektir.Güzel ülkemde her pisliğin altından yine onlar çıkar.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ile Azarbaycan arasında "KARADAN DİREK BAĞLANTININ SAĞLANMASI KONUSUNDA İRAN İLE KONUŞULMALI" , Rusya, Türkiye ve İran arasında oluşturulan SOÇİ /ASTANA mutabakatı ve iyiniyetli atmosferde İran'ın Türkiye'ye karadan (NAHCIVAN üzerinden) Azebaycana ulaşımla ilgili sorun çıkarmaması yolları denenmelidir..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması
İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı