Dikkat! Çantadaki biber gazı artık silah

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tartıştığı kişiye bireysel savunmada kullanılan sprey sıkan sanığa yaralama suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu.

Dikkat! Çantadaki biber gazı artık silah
Dikkat! Çantadaki biber gazı artık silah
GİRİŞ 23.08.2013 08:32 GÜNCELLEME 23.08.2013 08:32

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tartıştığı kişiye bireysel savunmada kullanılan sprey sıkan sanığa yaralama suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu. Ceza Dairesi, suçta kullanılan biber gazı spreyin Türk Ceza Kanunu uyarınca silah niteliğinde olduğuna hükmetti. İstanbul Tuzla'da Mustafa Y, kavga ettiği kişinin yüzüne bireysel savunmada kullanılan sprey sıktı. Gaza maruz kalan kişi, Mustafa Y'den şikayetçi oldu. Davayı görüşen İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Mahkemesi, sanık ile şikayetçinin tartışması sonucunda Mustafa Y'nin kasten yaralama suçunu işlediğine hükmederek, TCK'nın belirtilen suçu düzenleyen 86/2. maddesi uyarınca adli para cezası verdi.

OYBİRLİĞİYLE KARAR

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu. Dairenin kararında, sanığın suçta kullandığı biber gazı spreyin 5237 sayılı TCK'nın 6. maddesi uyarınca silah niteliğinde olduğu gözetilerek, sanığa TCK'nın 86/3-e maddesinin uygulanması gerektiği belirtildi. TCK'nın 86/2. maddesi, kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasını öngörüyor. Kanunun 86/3-e maddesi ise kasten yaralama suçunun silahla işlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek cezanın yarı oranında artırılmasını düzenliyor.

ETİKETLER
sprey sıkan sanık
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • osman ölçer 4 yıl önce Şikayet Et
  polis. o zaman poliste çeksin direk vursun öylede yargılanacak böylede
  Cevapla
 • hakkı coşkun 4 yıl önce Şikayet Et
  gazı sıkan haksızsa ceza almalı haklıysa ceza almamalı . gaz tamamen koruma amaçlı olmalı gazı sıkan tamamen haklı olmalı haksız taraf sıkmışsa silah olmalı. adamcağız hırsızsa soyguncuysa rahatsız ediçi gürültü yapıyorsa yakıyor yıkıyorsa silah bile kullanılmalı bırakın gazı toplumun düzenini sağlamak lazım polis düzeni sağlayamıyorsa vatandaş kendi düzenini bir şekil sağlar. buda vahim durum doğurur. o bakımdan polisin elini güçlendirecen gece gürültü oluyor polis sadece ikaz ediyor ceza kesmeliki caydırıcı olsun. ikaz etmek gecici care rahatsız olan vatandaşın hakkı yerine gelmemiş olur.ceza alırsa hem devlet kazanır hemde adelet yerini bulur.parası yoksa yine ceza almalı enazından parkları temizlesin üçgün boyunca yararlı herhangi birşey yapsın. bunlarıda yaptıramazsan kotese atıp zincir vurmak lazım ta ki akıllanana kadar
  Cevapla
 • hasangulten 4 yıl önce Şikayet Et
  PEKİ NE YAPALIM. Vatandaş ne yapsın peki, polis vatandaşa yeterli güvenliği sağlayamıyor... her an haberlerde gördüğümüz gibi, değil sokakta,kendi evimizde bile kapımızı çalan bir saldırganın, soyguncunun kurbabı olma tehlikesi içindeyiz. kendimizi koruyacak bir şeyimiz olmassa ne yaparız, ileri ülkelerde bile, mesala Amerikada herkesin istediği silahı edinme hakkı var, kendimizi korumak için bir biber gazı yada eloktro şok cihazı bulundurmuşuz ve saldırgana karşı kullanmışız. çok mu.
  Cevapla
 • Fatih Sultan Mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  O zaman polise açılacak davaları bitiremezsiniz.. Gezi parkındaki herkes dava açsın. Yaralandım diye.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dolarda 2.89'un üzeri çakal sırtlan operasyonu
Putin'den Türkiye'ye S-400 ve savaş uçağı mesajı!