Timurtaş Hoca'ya akıl almaz işkenceler yapılmış

Vefatına kadar 55 ayrı davadan yargılanan ve hepsinden beraat eden Timurtaş Uçar, 12 Eylül darbesini yapanların da hedefindeydi. Eşi, o dönem yaşadığı zor günleri en ince ayrıntısına kadar anlattı..

Timurtaş Hoca'ya akıl almaz işkenceler yapılmış
Timurtaş Hoca'ya akıl almaz işkenceler yapılmış
GİRİŞ 12.09.2013 09:19 GÜNCELLEME 12.09.2013 13:36
Bu Habere 120 Yorum Yapılmış

Bünyamin Demirkan'ın haberi

Darbe günü gözaltına alındıktan sonra haber alınamayan Timurtaş Hoca, 3 ay sonra evinin kapısına atılmış. Eşi ve çocukları tanıyamamış.

12 Eylül darbesinin yüz binlerce mağdurundan biri de vaaz kasetleri milyonlarca eve ulaşan Timurtaş Uçar Hocaefendiydi. Vefatına kadar 55 ayrı davadan yargılanan ve hepsinden beraat eden Timurtaş Uçar, 12 Eylül darbesini yapanların da hedefindeydi. Vaazları nedeniyle darbenin hemen ardından gözaltına alınan ve kendisinden aylarca haber alınamayan Uçar'ın eşi Mevlüde Uçar "Bir sabah ezanının hemen ardından kapımızı kırarak gelip aldılar, aylar sonra kapımızın önüne bıraktıklarında çocuklarım bile kendisini tanımadı. Seslenmese ben bile tanıyamayacaktım" şeklinde konuştu.

Kapıyı kırarak evimize girdiler

O günleri anlatırken göz yaşlarına hakim olamayan Mevlüde Uçar, zil çalındıktan sonra kapıyı açmaya fırsat vermeden kapılarının kırıldığını kaydetti. Evde bulunan yüzlerce kitabın delil sayılarak çuvallara konulduğunu aktaran Uçar, sedirlerin, kanepelerin bile kırıldığını ifade etti. Polislerin eşini Gayrettepe'de bulunan Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüklerini söylediğini ancak kendisinden aylarca haber alamadıklarını anlatan Mevlüde Uçar, "O günden sonra kapımızın önünde sivil polisler beklediği için kimse evimize gelemedi. Çocuklarıma aylarca çorba ve çaydan başka bir şey yediremedim" dedi.

Gömlek baba kokuyor

Eşinin Selimiye Kışlası'nda tutulduğunu duyduktan sonra buraya gittiğini anlatan Mevlüde Uçar, "Uzun süre uğraştıktan sonra eşimin burada olduğunu öğrendim. Eşimi göremedim ama bana gömleğini gönderdi. Eve döndükten sonra gömleği incelediğimde tüm düğmelerinin koptuğunu, sırt kısmında yırtıkların olduğunu gördüm. Evde babalarını soran çocuklarıma gömleği verdim. Çocuklarım kokladılar öptüler. ‘Gömlek babam kokuyor' diyerek gece ona sarılarak yatmalarını unutamıyorum" diye konuştu.

Döndüğünde çocukları tanıyamadı

Neyle suçlandığını tam olarak bilmeden aylarca işkence gören Timurtaş Uçar, bir gece yarısı evinin kapısının önüne bırakılmış. Mevlüde Hanım, aylar sonra eşini gördüğü günü anlatırken gözyaşlarını tutamıyor: "Hoca 86 kilo ile gitti 63 kilo ile geldi. Seslenmese tanımayacaktım. Çocuklar zaten tanımadı. ‘Bu amca kim' dediler. Daha önce onu hiç görmediğimiz gibi gördük; sakalsız, bıyıksız... ‘Hadi Allah'ın, cemaatin, etrafında dönen gençler gelsin de seni kurtarsın' diyerek sakallarını tek tek yolmuşlar."

Solcular, abdest suyu hazırlamış

Timurtaş Hoca'nın serbest kaldıktan sonra yaşadıklarını anlattığını belirten Mevlüde Uçar, eşinin solcular ile aynı koğuşa konduğunu söyledi. Mevlüde Uçar, "Eşim 38 solcunun yanına konulmuş. İlk iki gün solcular eşime takılmışlar. ‘Senin ne işin var burada hoca' demişler. Cezaevinde plastik kapların içinde yoğurt ve ekmek veriyorlarmış. Su ise günde iki kere veriliyormuş. Eşim bir gün solcuların bu yoğurt kaplarını yıkayarak içine su doldurduklarını görmüş. Sular ile ne yapacaklarını sorduğunda ise, ‘Bu sana lazım. Abdest alman için' demişler" diye konuştu.

Bu günleri görmesini çok isterdim

Selimiye Kışlası'nda gördüğü işkence sırasında vücuduna elektrik verilen Timurtaş Uçar, bu nedenle sağ elinin iki, sol elinin iki ve ayaklarının birer parmağını kalan hayatında kullanamamış. Mevlüde Uçar, eşinin bu durumu uzun süre çocuklarından sakladığını anlattı. Timurtaş Uçar Hocaefendi'nin Başbakan Erdoğan'a belediye başkanı olmadan önce ve olduktan sonra "Şehri Tayyibenin Tayyib'ine" şeklinde başlayan dualar ettiğini söyleyen Mevlüde Hanım, "Hayatı boyunca Asım'ın nesline benzer neslin geleceğini söyledi. Bu neslin yetiştirilmesi için uğraştı. Türkiye'nin Müslümanlara liderlik edeceğini söyledi durdu. Türkiye'nin geldiği bu günleri görmesini çok isterdim. Ömrünün bu günleri görmesini çok isterdim" dedi.

STAR

YAZDIR
YORUMLAR 120
 • mihrimah 1 yıl önce Şikayet Et
  böyle mübarek insanların canını yakan cezasız kalmamalı şu an timurtaş hocam hayatta olsaydı islam alemi bu durumda olmazdı
  Cevapla
 • tuncay kahveci 1 yıl önce Şikayet Et
  timur taş hocamın vaazlarından birinde pkk olayını amerikanın başlattığını anlatmasıydı. ve amerikanın emriyle pensilvanya şeytanı devreye girdi. oyıllarda timur taş hocamız fetö olayını sezmişti..Allah gani gani rahmrt eyleye...
  Cevapla
 • hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Timurtaş hocaya bunları yapanlar cezasız kalmamalı!!! Bu din düşmanları yaptıklarının bedelini ödemeli. yaptıklarının yanlarına kar kalması zoruma gidiyor. Geç de olsa adalet yerini bulmali.
  Cevapla
 • Sumeyye 2 yıl önce Şikayet Et
  Ah hocam ah nur yüzlü hocam yüzüne baktiğimda huzur bulduğum hocam size nasil kiydilar oyle sizi yaratan allaha kurban olurum Dinin elden gittiği bu zamanlarin sizin gibi değerli hocalara ihtiyaç vardı. hocam canim hocam dilerim allahtan seni sevgili muhammet a.s.v komşu eylesin ve ümmeti muhammedi amin.
  Cevapla
 • Asiye 2 yıl önce Şikayet Et
  Mevlude hanım böyle bir zatla ömür geçirmişsiniz ne kadar şanslı siniz Allah ahirettede sizi birbirinize kavuştursun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Payitaht Abdülhamid'de geceye damga vuran sahne
Merkez Bankası'ndan önemli karar! Bir hafta ara verildi