Askerlik sistemi komple değişecek! Yeni sistemde askerlik detayları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanlığı’na başta bedelli askerlik olmak üzere; askerlik süresi, ordu yapılanması, ücret politikası ve terfi konusuna dair yeni bir modeli çalışmaları talimatı verdiğinin bilgisine ulaşıldı. Komple değişen yeni sistemde askerlik nasıl olacak?

Askerlik sistemi komple değişecek! Yeni sistemde askerlik detayları...
Askerlik sistemi komple değişecek! Yeni sistemde askerlik detayları...
GİRİŞ 19.07.2018 08:57 GÜNCELLEME 19.07.2018 08:57

Yarı profesyonel ordu sistemiyle görevini icra ederek son zamanlarda sağladığı üstün başarısıyla adından söz ettiren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), tam profesyonel ordu yapılanmasına geçebilmek adına kolları sıvadı. Yeni dönemde tam profesyonel ordu sistemiyle faaliyetlerini yürütebilmesi için askerlik sisteminin komple değişeceğinin bilgisine ulaşıldı. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanlığı’na başta bedelli askerlik olmak üzere; askerlik süresi, ordu yapılanması, ücret politikası ve terfi konusuna ilişkin yeni bir modeli çalışmaları talimatı verdiği ifade edildi. Peki, önümüzdeki dönem için askerlik yapılanmasının yeni baştan değerlendirileceği ve askerlik süresinin kısalmasının ve zorunlu askerlik sisteminin de değişmesinin de gündemde olduğu gelişmeleri sonrasında yeni dönemde askerlik nasıl olacak?

2018 Bedelli Askerlik gelişmeleri! Çalışanlar ücretsiz izinli mi olacak?

Bedelli Askerlik yaşı ve ücreti açıklandı! Bedelli şartları belli oldu!

 

ASKERLİK SİSTEMİ KOMPLE DEĞİŞİYOR…

Milliyet'in edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na sadece bedelli askerlikle ilgili değil, profesyonel ordudan askerlik sürelerine, ordu yapılanmalarına kadar geniş kapsamlı bir yeni askeri yapılanma talimatı verdiği belirtildi.

Bedelli Askerlik yaşı ve ücreti ne olacak? Şartları ve tarihi nedir?

Erdoğan'ın çalışılmasını istediği bedelli askerliğin yanı sıra askerlik süreleri, iller ve bölgelerde ordu yapılanmaları, ücret politikalarından, terfilere kadar komple askerlik sisteminin değerlendirileceği kaydedildi. TSK'nın teknik personel, sivil personel, mühendis, doktor gibi ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların karşılanma modelleri de tüm bu yeni sistem içinde çalışılacak.

ASKERLİK

ZORUNLU ASKERLİK DEĞİŞİYOR...

Zorunlu askerlik yasasının da bu bağlamda değiştirilmesi gündeme getirilirken, zorunlu askerliğin kesinlikle kaldırılmayacağı, ancak zorunlu askerlik modellerinin de ele alınıp değerlendirileceği de ifade ediliyor.

askerlik

AZ ADAMLAR DAHA ETKİN SÜREÇ YÖNETMEK HEDEFLENİYOR!

Bedelli askerliğin ihtiyaç olduğu fikri benimsenirken, bu bedelliden sonrasında, gelecek yıllarda daha fazla yığılma olma ihtimali de göz önüne alınarak çalışma yapılması istendi. Yeni askerlik modeli çalışmalarında Genelkurmay ve bakanlığın yanı sıra ilgili kurumlar, İçişleri Bakanlığı, YÖK gibi kurumlardan da görüş alınacak. Yeni modelde hedefin, "az adamla daha etkin süreç yönetmek" olduğu kaydedilirken, teknolojinin daha etkin kullanılacağı ve bu nedenle daha uzman personelin görev alacağı bir modeli hayata geçirmek olduğu kaydedildi.

ASKERLİK

ASKERLİK SÜRESİNİN KISALMASI DA GÜNDEMDE…

Askerlik süresinin kısalmasının da gündemde olduğuna dikkat çeken kaynaklar, TSK'nın kısmen de olsa zaten yapılanma itibariyle profesyonel ordu modeline geçtiğini, terörle mücadele bölgelerinde özel birliklerin görev aldığını ifade ederken, tam anlamıyla profesyonelleşmenin de bu çalışma kapsamında ele alınacağını kaydetti. Kaynaklar, zorunlu askerlik uygulamasından kesinlikle vazgeçilmesinin gündemde olmadığını, ancak zorunlu askerlik modellerinin de ele alınıp değerlendirileceğinin de altını çizdi.

ASKERLİK

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI?

Zorunlu askerlik konusunda yapılacak değişiklikler ile birlikte bedelli konusu da yeniden masada. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na sadece bedelli askerlikle ilgili değil, profesyonel ordudan askerlik sürelerine, ordu yapılanmalarına kadar geniş kapsamlı bir yeni askeri yapılanma talimatı verirken, bedellinin ihtiyaç olduğu fikri herkes tarafından kabul ediliyor

Bedelli sonrasında da yığılmaların önüne geçmek için bir çalışma başlatılması talimatını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay ve bakanlığın yanı sıra ilgili kurumlar, İçişleri Bakanlığı, YÖK gibi kurumlardan istişareler gerçekleştiriyor.

ASKERLİK

ETİKETLER
askerlik sistemi
YAZDIR
YORUMLAR 63
 • Emine uzun 19 saat önce Şikayet Et
  24 yaşida kapsaması gerekiyodu 24 yaşina gelen zaten öğrencidir onları niye mağdur ediyorsunuz
  Cevapla
 • Kayseriden 3 gün önce Şikayet Et
  Bedelliyi sürekli hale getirin yaş 18 ücret 20000 TL olsun 27 yasına basanı askere alın adam 33 yasında daha tehir ediyor
  Cevapla
 • filiz 5 gün önce Şikayet Et
  4 yegenim bedelli bekliyor oglum 25 yaşında yegenler 25 digerleri 24 bedelli bekliyoruz.temmuz ayı çıksın 15 bine razıyız sesimizi duyun seçimden hemen sonra çıkacak denildi seçim bitti ekim deniliyor neden bizleri magdur ediyorsunuz
  Cevapla
 • hakan 5 gün önce Şikayet Et
  işyerim baskı yapıyor askere gideceksen yerine adam bulak çıkarın bedelliyi ne olur
  Cevapla
 • murat 5 gün önce Şikayet Et
  yaş 25 bedel 10 bin olursa katılım artacaktır.bu ay çıkarın artık beklemekten bıktık.ona göre kredi çekelim hayata planlarımızı yapalım .meclisi bekletip ekim ayına oyalamayın.istenirse 1 günde de çıkarılır bu kadar genç magdur oldu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan talimat vermişti! Soylu müjdeledi
Trump şimdi de ona sardı! 'Uçan Kale' için karar