Türkiye bu aileyi konuşmuştu: Gerçek ortaya çıktı

2 bin 500 rakımlı Hoşan Dağı'nın eteklerinde 7 kişilik ailenin elektriksiz ve susuz yaşadığı, ailenin çocuklarının okula gitmediği öne sürülmüştü. Erzincan Valiliği bu iddialara açıklık getirdi. Dağda ilkel şartlarda yaşayan aileye ayda 2 bin 806 TL yardım yapıldığı ortaya çıktı.

GİRİŞ 03.11.2018 13:24 GÜNCELLEME 03.11.2018 13:49
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin konuştuğu 2 bin 500 rakımda teknolojiden ve paradan uzak bir hayat yaşadıklarını iddia eden 7 kişilik aileye yardım yapıldığı ve her ay devlet yetkilileri tarafından ziyaret edildiği ortaya çıktı.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA GELDİ

 

 

Erzincan’ın Tercan ilçesinde 7 kişilik bir ailenin, elektriksiz ve susuz ilkel bir yaşam sürdüğüne dair çıkan haberlere yönelik Erzincan Valiliği'nden açıklama yapıldı.

Açıklamada, "H.T. adlı vatandaşımız ilçemiz Konarlı köyü nüfusuna kayıtlı eşi ve 5 çocuğu ile aynı hanede, Konarlı köyü Girnevik mezrası Yukarıkom mevkinde tek katlı evde ikamet etmektedir. Şahsın nüfus kayıt örneği incelenmiş ve 10 çocuk babası olduğu anlaşılmıştır.

ÇOCUKLARIN İKİSİ MUHASEBE MEZUNU

H.T. adlı vatandaşımızın büyük oğlu D.T. 2 kız kardeşi ile İstanbul iline taşındığı ve daha sonra 2008 yılında diğer kız kardeşini yanına aldığı tespit edilmiştir. Diğer erkek çocuk olan S.'nin ise yine aynı köyde yaşayan bir vatandaşımızın hayvanlarına bakarak geçimini temin ettiği görülmüştür. Ailenin çocuklarının ikisinin 2005 yılında Tercan YİBO’dan mezun oldukları, diğer birinin ise Tercan MYO Bilgisayarlı Muhasebe bölümünden mezun oldukları tespit edilmiştir.

AİLE SIK SIK ZİYARET EDİLİYOR

Tercan SYDV tarafından ilk defa gelir testi için 14/05/2012 tarihinde dosya oluşturulmuş, en son 06/03/2018 tarihinde hane ziyareti yapılmıştır. 2018 yılı içerisinde iki kez hane ziyareti yapılmış olup, ailenin yaşadığı yerin elverişli olmaması sebebiyle ilçe merkezinde veya köyde ulaşımın ve diğer ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabileceği bir konut bulunması ve vakıf imkanları dahilinde aileye kira yardımı yapılabileceği tavsiye ve teklif edilmiş ancak aile reisi H.T. '150 küçükbaş hayvanına ancak Yukarıkom mevkiinde bakabileceğini ve yaşadığı bölgede kendilerince ziyaret olarak bilinen Koşan Baba türbesini yalnız bırakamayacağını' söyleyerek teklifi reddedilmiştir.

ÇOCUKLAR AİLE YARDIMI ALIYOR

H.T. adlı vatandaşımızın 2 engelli çocuğuna 30/12/2009 tarihinde 2022 sayılı kanun kapsamında engelli aylığı bağlanmış ve düzenli olarak ödemeleri halen devam etmektedir. Ayrıca eşi E.T. 24/08/2017 tarihinden itibaren yine aynı kanun kapsamında yaşlı ve muhtaç aylığı almaktadır. Yine E.T.'nin engelli olan oğlu M.T’ye baktığı için 06/07/2010-19/01/2017 tarihleri arasında evde bakım aylığı (6 yılda toplam 77 bin 758,00 lira) ödenmiş olup daha sonra rapor yetersizliğinden bu ödeme iptal edilmiştir. Diğer engelli çocuk H.T. için halen evde bakım ücreti ödenmektedir. Aileye halen aylık olarak toplam 2 bin 806,47 TL nakit yardım yapılmaktadır" denildi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Tunceli Hoşan Dağı
YAZDIR
YORUMLAR 114
 • savaş 1 yıl önce Şikayet Et
  2002 de Erzincan Tercan da askerlik yaptığım dönemde devriye ve operasyonlarda bu bölgelerde çok bulundum.Ama konarlı köyü haricinde imkanları daha kısıtlı köy ve mezralar vardı.Bunlar Allaha şükretsinler.
  Cevapla
 • Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlar haberin anlaşılmadığını gösteriyor. Haberi anlamayanlar 2-3 kere okusun. Bu haber daha önce verilen haber üzerine yapılmıştır. Fakat önceki haberi de okumak lazım. Bu haberi okuyarak yorum yapmamak lazım.
  Cevapla
 • nurr 1 yıl önce Şikayet Et
  emin olun hiç inandiricı gelmemişti..feraseti olan anlar ki..
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten inanmamıştım
  Cevapla
 • Vicdan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumcular Allahtan korkun aile yardım alıp almadıklarını söylemiyorki bunu iddia eden medyadir...Üstelik devlet mağdura fakire engelliye yardım etmesin de zenginemi yardım etsin?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Lazkiye'de vurdu! Rusya'dan son dakika açıklaması
ABD ve Rus devriyelerinin it dalaşı! Gerilim dolu anlar kameralarda