Bu kadar da vicdansızlık olmaz!

Türkiye’ye yönelik kur operasyonunu fırsata çeviren uyanıklar, gözünü işitme engelliye dikti. SGK’nın karşıladığı biyonik kulak ücretine doları bahane ederek peş peşe zam yapan fırsatçı firmalara devlet 'dur' dedi.

Bu kadar da vicdansızlık olmaz!
Bu kadar da vicdansızlık olmaz!
GİRİŞ 12.02.2019 12:17 GÜNCELLEME 12.02.2019 12:20
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl çok sayıda ileri derecede işitme kaybı yaşayan hastalara umut oluyor. Koklear İmplant adı verilen tek biyonik kulak doktorların uygun görmesi halinde hastalara ameliyatla ücretsiz uygulanıyor. Ancak Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıyı fırsat bilen tedarikçi şirketler çarşı pazarda fiyatları tırmandıran fırsatçılara özenip biyonik kulağın fiyatına zam üstüne zam yaptı.  

 

 

Biyonik kulaklık üreten firmalar, SGK’ya yaklaşık 24 bin TL’den verdikleri cihazın fiyatını önce 35 bin TL’ye çıkardı. Bir süre bu fiyattan alım yapılırken gözü dönen fırsatçılar son olarak cihazın fiyatını 10 bin dolar (yaklaşık 65 bin TL) fiyat çekti. Bir anda ücreti ikiye katlanan cihaz alımı durma noktasına geldi. 

DAHA DÜŞÜK FİYATLI

 

 

SGK yetkilileri duruma müdahale etti. İhaleye giden Devlet Malzeme Ofisi toplu alım için bir firmayla anlaşıldı. SGK, uygun fiyatla bu firmadan cihazı almaya başladı. Böylece hastaneler bir taraftan da biyonik kulak bekleyen hastalara cihazları hızlı bir şekilde ulaştırdı. 

YILDA 2 BİN HASTAYA UYGULANIYOR

Biyonik kulak işlemi, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan, işitme cihazından fayda sağlayamayan veya Koklear İmplant yerleştirilmesi uygun bulunan hastalara uygulanıyor. Hem uygulama hem de 2 bin 727 TL'lik hastane masrafı SGK tarafından karşılanıyor. Yılda yaklaşık 2 bin hastaya Koklear İmplant işlemi yapılıyor. 

KAYNAK: AKŞAM
ETİKETLER
Engelli kur operasyonu
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ASİLBEY_06_ÇUBUK 8 ay önce Şikayet Et
  Yaşam için Kullanılması ve takılması zorunlu araç gereç ile, yaşam destek makinalarına bağlı hastların sayısı,kullandığı sarf malzemeleri Bakanlığın kayıtlarında mevcuttur veya çok kolay ulaşılır. Bu hastalara araç,gereç vb.malzemeleri temin eden firmalar genelde ithal ettikleri ürünü bir kaç katına satıyorlar.Hem SGK dan para alıyorlar hemde hasta kaınını söğüşlüyorlar.Devlet bu işe acil el atmalı.
  Cevapla
 • Fırtın 8 ay önce Şikayet Et
  Ulan vicdansızlar bu cıhaz gücü yetmeyen insanlar takıyor devletin desteğiyle inşaallah devlet o cihazları üretir sizin gibi kan emicilerden kurtulur
  Cevapla
 • Fırtına 8 ay önce Şikayet Et
  Bu cıhazları inşaallah devletimiz üretir
  Cevapla
 • murat 8 ay önce Şikayet Et
  allah razi olsun herkesten iyiki bu konuya el atildi cik Şükür hukumetimize
  Cevapla
 • Zafer 8 ay önce Şikayet Et
  Allah devletten razı olsun. Devlete zeval vermesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütü YPG/PKK'dan ABD'ye DEAŞ oyunu!Trump daha önce açıklamıştı
Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı