HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne tepki büyüyor!

HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kayapınar ilçesinde cami yapımı için belirlenen alanların imar planını değiştirmesine tepkiler devam ediyor. İl Müftü Vekili Nihat Koç, "İmar planları yapılırken mabetlere yer verilmemiş. Müslüman bir vicdanın bunu kabul etmesi mümkün değil, biz de kabul etmiyoruz" dedi.

HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne tepki büyüyor!
HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne tepki büyüyor!
GİRİŞ 14.07.2019 17:03 GÜNCELLEME 14.07.2019 17:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Merkez Kayapınar ilçesi Yunus Emre Camisi'nde kılınan öğlen namazının ardından, aralarında sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı cemaat, belediyenin kararını protesto etti.

 

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan İl Müftü Vekili Nihat Koç, İslamiyet'in mabetlerin korunmasına büyük önem verdiğini söyledi.

Dokunulmaması gereken yerler arasında mabetlerin yer aldığını dile getiren Koç, "Hristiyan bir ülkeye giriyorsunuz kiliseye karışamıyorsunuz, Yahudi bir toplumla savaşa giriyorsunuz, onların havralarına karışamazsınız ama gelin görün ki Müslümanların mabetleri hep hakarete ve tecavüze uğradı." dedi.

 

 

"BUNLARA MEYDAN VERMEYECEĞİZ"

Mescid-i Aksa'nın İsrail'in işgali altında olduğunu, 1300 yıllık Emevi Camisi'nin ise Beşşar Esed'in bombalarıyla tahrip edildiğini anlatan Koç, şöyle konuştu:

"5. Harem-i Şerif Diyarbakır Ulu Cami'miz inanın kuşatma altındadır ama biz bunlara meydan vermeyeceğiz. Mabetlerimize, kutsallarımıza, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkacağız. Kayapınar'da devasa binalar, muhteşem yerleşim alanları yapılıyor. İmar planları yapılırken mabetlere yer verilmemiş. Müslüman bir vicdanın bunu kabul etmesi mümkün değil, biz de kabul etmiyoruz."

"O PİS VE ÇİRKİN ELLERİNİZİ CAMİLERİMİZDEN ÇEKİN"

AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak ise imar planında değişiklik yapıldığını belirterek, "Müslümanların mabedi yaklaşık yüzde 70 bitmiş. Yarın burayı yıkmak isteyecekler. Onları bu mabetlere dokundurtmayacağız. O pis ve çirkin ellerini artık camilerimizin üzerinden çeksinler, bu kabul edilmez. Hukuki çalışmalarımız bu konuda devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Ramazan Çiçek de kararın kasıtlı olduğunu vurgulayarak, "Kesinlikle bu camiyi yıkamazlar. Yıkarlarsa dünya onlara zindan olur. Halk onlara gereken dersi verecektir." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin aldığı karara tepki gösteren vatandaşlar, "Zalimler için yaşasın cehennem" ve "Belediye şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları attı.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ddd 7 ay önce Şikayet Et
    Hdp kürt gençliğini mahvetti. Gelin diyarbakıra tipi düzgğn genç bulmak samanlıkta iğne aramak gibi. Sanki peygamber şegri değil de gavur kominist şehri oldu
    Cevapla
  • İbo 7 ay önce Şikayet Et
    Pkk ve HDP Anlayışı belli Marksizm ve komünizm ve dinsiz mezhepsiz kürtçülük temelli bir anlayış. Destek verenlerin bir kısmı da safdil, ferasetsiz müslüman Kürtler . Sırf kürt olduğu için destekliyor. İşte bunlar da böyle icraat yapıyor. Hz. Nuh ile oğlunun hikayesi ibretlik tir. Oğlu helak oluyor babası da onun için istiğfar ediyor ama arkasından gelen uyarı ve ikaz çok ilginçtir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Asya devi eriyor! 140 milyar Dolar zarar
4,2'lik deprem sonrası yerle bir oldu! Binanın çöküş anı kamerada