ATAK helikopteri operasyona neden katılmıyor? Açıklama geldi

Türkiye'nin 'operasyon yapacağız' dediği dönemlerde gerek Suriye'deki terör unsurlarının gerek ülkemizdeki kimi zihniyetlerin 'TSK'nın bataklığı olur' iddiasında bulunduğu Tel Abyad ve Rasulayn gibi merkezler bir haftadan kısa sürede ele geçirildi. Güvenlik uzmanları TSK'nın henüz ne ATAK helikopterini ne de ağır bir silah kullanma ihtiyacı hissetmediğine vurgu yaparak, "Bataklık olur denilen yerler yürüyerek teslim alındı. Teröristlerin yapabildiği tek şey 'kaçmak' oldu" ifadesini kullandı.

GİRİŞ 14.10.2019 14:50 GÜNCELLEME 14.10.2019 14:50
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Barış Pınarı Harekatı henüz ilk haftasını dahi doldurmadan, operasyon kapsamında çok önemli mesafeler kat edildi.

 

 

Harekata ilişkin en çok merak edilen sorulardan biri de, özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları'nda gördüğümüz ATAK helikopterlerinin henüz neden sahne almadığı sorusu oldu. Uzmanlar hem bu soruya hem de envanterdeki diğer ağır silahların neden kullanılmadığı konusuna cevap verdi.

"BIRAKIN ATAK'I ATIŞ YAPAN BİR TANK BİLE GÖRMEDİK"

 

 

Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, TSK'nın neden ağır silahlarını, envantere yeni giren milli sistemleri ve ATAK'ı kullanmadığı gibi sorularına yanıt verdi.

"Barış Pınarı Harekatı kapsamında atış yapan tank bile görmedik" diyen Oğuz, "TSK'ya buraların 'bataklık' olacağını iddia eden unsurlar henüz karşımıza çıkamadı. Onlar bu süreci 'stratejik geri çekilme' olarak nitelendiriyor. Ancak gerçekte yaşanan, durmadan kaçmak zorunda kalmaları. Bunun için de henüz ciddi bir çatışma dahi yaşanmadı" ifadesini kullandı.

ATAK YAKIN HAVA SAVUNMA ÖNCELİKLİ

ATAK helikopterlerinin 'yakın hava desteği' öncelikli olduğunun altını çizen Oğuz, şöyle devam etti:

"Piyade unsurlarımız ilerliyor. Karşılarına çıkıp direnç gösteren kimse olamadı henüz. Şimdilik karşıt grupların birbirine çok uzak mesafelerden hedef gözetmeksizin atış gerçekleştirdiği görüntüler var. Ancak ciddi bir direniş veya sıcak çatışma yok. Piyade unsurlar hedeflenen noktalara ilerliyor, ele geçiriyor ve bir sonraki hedefe yöneliyor.

SAVAŞ UÇAKLARI VE İHA'LAR İÇİN ORTAM ÇOK UYGUN

Arazinin yapısı itibariyle de aslında savaş uçaklarımız ve İHA'larımız için çok uygun bir ortam olduğunu belirtmekte fayda var. Arazi genelde düz bir coğrafi yapıda. Bu kapsamda harekat sırasında uçar unsurlarımızın çok iyi işler başardığını söyleyebiliriz. Onlar ne ATAK'a ne de tanklarımıza pek bir iş bırakmıyor."

TSK HENÜZ SAHNEYE ÇIKMADI

Oğuz ayrıca, harekat kapsamında şu ana kadar önde savaşan unsurların Milli Suriye Ordusu olduğuna işaret ederek, şu bilgiler paylaştı:

"Servis edilen görüntülerde TSK personelimizi daha çok irtibat, idare, eğitim ve disiplini sağlama görevlerinde görüyoruz.

Teröristler destek bekliyor, destek görseler belki direnç gösterebilirler ama şu ana kadar o desteği göremediler. Sadece hızla geri çekildiler.

TSK'nın henüz tam anlamıyla sahneye çıkmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. 'Alınamaz, çok şehit verirler, bataklık olur' denilen yerleri piyadeler yürüyerek 5 günde teslim aldı. Böyle bir ortamda ağır silahların, ATAK'ların kullanılması gibi bir durum bu nedenle henüz gerekli değil."

FIRAT MODERNİZASYONU GEÇİREN TANKLARI İLK KEZ SAHADA GÖREBİLİRİZ

Barış Pınarı Harekatı kapsamında hangi silah ve mühimmatları ilk kez gördüğümüz sorusuna da yanıt veren Oğuz, "Fırat Modernizasyonu geçiren M60TM tanklarının Türkiye sınırına yönlendirildiğini gördük. Üzerlerindeki Pulat ve Tepes sistemleriyle dünyadaki en modern öz savunma sistemleri entegre edilmiş tanklarından biri oldular. Sahada bunların dışında yeni bir şey henüz görmedik" şeklinde konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Seyit 4 ay önce Şikayet Et
  İHA lardan kafalarını bile cikartamiyorlarki bırakın atağı daha askerimizi görmeden kaçıyorlar hain sürüleri
  Cevapla
 • Ercan 4 ay önce Şikayet Et
  Su yakmıyor bu araçlar , tsk ihtiyacı yoksa boşa para harcamaz.Reaktif koruması bile olmayan tankları kullanıyoruz.Eğer ESED saldırırsa o zaman tankları vurmak için kullanmaya başlarız
  Cevapla
 • Nobut 4 ay önce Şikayet Et
  Bataklık ne demek!!! Allahın izniyle kahraman ordumuza heryer otoban.
  Cevapla
 • Levrok 4 ay önce Şikayet Et
  Aman Dikkat,bizi bizim taktigimizle vurmaya calismasinlar.
  Cevapla
 • Asım 4 ay önce Şikayet Et
  Ağır Mermileri esas gawura saklayın, 1 küçük mermi= 1 terörist olmalı. Maşallah, Allah kuvvet versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mülteciler akın akın gidiyor! Avrupa'da panik...
Türkiye boğazları kapatacak mı?