Son seçim anketinde MHP ve HDP sürprizi!

GENAR Türkiye Siyasi Gündem Araştırması seçim anketi yayınladı.

Son seçim anketinde MHP ve HDP sürprizi!
Son seçim anketinde MHP ve HDP sürprizi!
GİRİŞ 20.12.2014 03:09 GÜNCELLEME 20.12.2014 09:35
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti’de genel başkanlık koltuğuna Ahmet Davutoğlu oturdu. Davutoğlu’nun seçilmesinin ardından da yeni hükümet kuruldu. Bütün bu gelişmelerin Türkiye’deki siyasi tabloyu nasıl etkileyeceğinin cevabı netleşti.

GENAR’ın Türkiye Siyasi Gündem Araştırması, 2014 yılında yaşanan bu önemli olaylara rağmen Türkiye’de siyasi tablonun değişmediğini ortaya koydu. İşte araştırma sonucuna göre yeni yılın arefesinde siyasi tablo:

İKTİDARIN OYU YÜZDE 48,2
 
4-8 Aralık 2014 tarihleri arasında Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 25 şehirde 5 bin 115 kişi ile yapılan ankete göre, yapılacak genel seçimlerde partilerin oy oranları şöyle: 
 
AK Parti yüzde 48,2, CHP yüzde 25, MHP yüzde 14,1, HDP yüzde 9, diğer yüzde 3,7. 
 
PARTİLER KONUMLARINI KORUDU
 
12 Haziran 2011 Milletvekili sonuçları ile partilerin bugünkü muhtemel oyları kıyaslandığında, AK Parti’de yüzde 1,7, CHP’de ise yüzde 1’lik oy kaybı görünüyor.

MHP VE HDP'DE ARTIŞ VAR

MHP’de 1,1’lik, HDP ise 2,4’lük bir artış söz konusu. Partilerin oy oranlarını incelediğinde, genel anlamda partilerin oylarını korudukları, HDP ise dikkat çekici bir yükseliş olduğu görülüyor. 
 
CHP’YE ŞANS TANINMIYOR
 
Türkiye genelinde seçmenin sadece yüzde 13,1’i CHP’nin tek başına iktidar olabileceğini düşünürken, aksi yönde düşünenlerin oranı yüzde 86,9.
 
''2015 yılında yapılacak seçimlerde iktidarda hangi hükümetin olmasını istersiniz'' şeklindeki soruya verilen cevaplarda ise AK Parti diyenlerin oranı 49,5 iken, CHP diyenlerin oranı ise yüzde 20,1’dir. Koalisyon hükümetinden yana olanların oranı ise yüzde 21,2. 
 
EN YÜKSEK DESTEĞİ VEREN KARADENİZ
 
Araştırmada AK Parti’nin bölgelere göre oy oranları da ele alındı. Ankete göre AK Parti en yüksek desteği Karadeniz’den alırken, en düşük destek Ege Bölgesi’nden.

AK Parti’nin bölgelere göre oy dağılımı şöyle: 

Karadeniz yüzde 59, İç Anadolu yüzde 54,8,  Güneydoğu Anadolu yüzde 49, Marmara yüzde 48,9, Doğu Anadolu yüzde 46,4, Akdeniz yüzde 44,6, Ege yüzde 32,8.

YORUMLAR 32
 • kenan 4 yıl önce Şikayet Et
  Kervanın yolu açık, menzili doğru, yükü ağır Rabbimin izniyle 2015 te de iş olacağına varır. Birilerinin sanal alemde neler yapığını neler dediğini çok iyi biliriz bu ne ilk ne de son olacak. Bu millein sağduyusuna güvenin siz işine gelmeyen felaket tellellığına soyunacaklar yine.
  Cevapla
 • yunus özen 4 yıl önce Şikayet Et
  ben vermeyecem artık ve çevremde herkes aynı bir zamanlar kanal 7 gibi fanatiğiydim ama artık chp ye verecem ulen chp yi seveceğim hiç aklıma gelmez di
  Cevapla
 • taşaron 4 yıl önce Şikayet Et
  hastane de taşaron işçisiyim memurlan aynı işi yapıyoruz.adam 2500 tl alıyor ben 900 tl.taşronlar ak partili parayı hep pnlar alıyor.3 tane öğrencim var.sıkıntı had safhada.sözde taşaron sorunu çözülecekti.hep ak partiye verdim.bundan sonra verirsem demek bizde sorun vardır.kesinlikle ama kesinlikle vermiyeceğim ak partiye.demirtaşa vercem.
  Cevapla
 • VVVVV 4 yıl önce Şikayet Et
  Aksaraylılar içanadoluda en yüksek oranlı oyu verenler ama ama partiye en yüksek oyu veren en yukarıdaki iller ziyaret edilip teşekkür ediliyor ancak Aksaraylılara ziyaret nedense olmuyor onlara boş vaad yap oyu kap sonra da onlar ortada kalsın ne iyi burada demekki sorun var ama kimde nerede
  Cevapla
 • zeki maboç 4 yıl önce Şikayet Et
  saadet yoksa diğerlerine zaten önem vermem.önemli olan milli duruşun ve milli görüşün şahlanmasıdır.gerisi angarya...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli şirketin iddiası: Gizlice S-300 füzesi denediler
Mısır'da inşa ediliyor! Ortadoğu'nun en büyüğü olacak, fiyatıyla...