Kimse bunu beklemiyordu: İngiltere'den flaş hamle!

Londra yönetimi, Cebelitarık'taki donanma limanına denizaltı yerleştirdi.

Kimse bunu beklemiyordu: İngiltere'den flaş hamle!
Kimse bunu beklemiyordu: İngiltere'den flaş hamle!
GİRİŞ 27.06.2016 16:03 GÜNCELLEME 27.06.2016 16:03
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan referandumdan çıkan AB'den ayrılık (Brexit) kararının ardından Cebelitarık'ın çıkarlarını korumanın zorlaşacağını söyledi.

Hammond İngiliz basınına yaptığı açıklamada, "Cebelitarık'ın yanında olmaya devam edeceğiz ve halkın isteği dışında bağımsızlık müzakereleri yapmayacağız ancak çıkarları korumak zorlaşacaktır" dedi.

İngiltere ayrıca 'HMS Ambush' isimli denizaltısını Cebelitarık'taki donanma limanına gönderdi.

İspanya, referandum sonuçlarının belli olmasının hemen ardından Cebelitarık'la ilgili açıklama yapmıştı. Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Cebelitarık'ta İspanyol bayrağının dalgalanmasını görmek için sabırsızlandığını söyleyerek, "Brexit, Cebelitarık için uzun süredir görülmeyen yeni fırsatlar yaratmıştır" demişti.

Yüzde 96'sı AB'yi seçti

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda, Birleşik Krallık'ın deniz aşırı toprağı Cebelitarık'taki seçmenlerin yüzde 96'sı AB'de kalınmasından yana oy kullanmıştı. Birleşik Krallık genelindeki halkın yüzde 52'si ise AB'den çıkalım kararı vermişti.

Üç asır boyunca İngiltere'nin egemenliğinde olan Cebelitarık'ta 30 bin kişi yaşıyor ve ekonomisi, off-shore bankacılığı, internet üzerinden bahis ve turizme dayanıyor. İspanya'nın güneyinde bulunan 6,7 kilometrekarelik kara parçasının kime ait olduğu İspanya ile İngiltere arasında zaman zaman gerginliğe neden oluyor.

1713'te İngiltere'ye geçti

İspanya, 1713 Utrecht Barış Anlaşması ile Cebelitarık'ı İngiltere'ye vermişti. 1950'li yıllarda ise İspanyol General Francisco Franco, Cebelitarık'ın İspanya'nın egemenliğinde olduğunu savunmuş ve 13 yıl boyunca İspanya'nın Cebelitarık sınırını kapatmıştı. 1967 ve 2002 yıllarında yapılan iki referandumla Cebelitarık halkına 'İngiliz egemenliğinde kalmak isteyip istemedikleri' sorulmuş ve çoğunluk İngiltere'yi tercih etmişti.

ETİKETLER
ingiltere londra
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Ahmed 3 yıl önce Şikayet Et
  Ve yine bu ingilizler, milli uçağımız T-FX projesini birlikte yapalım diyor! Amaç, gizli bilgilere ortak olmak!
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Vur da görelim
  Cevapla
 • Alperen 3 yıl önce Şikayet Et
  İşgalci ingiltere cebelitarık ispanyollarındır..Defol çık ordan..bu işgal son bulmalı :))
  Cevapla
 • LKF 3 yıl önce Şikayet Et
  avrupa birbirine düşecek gibi... avrupa ülkelerinde yaşayan türker en kısa sürede tüm malvarlıklarını satıp türkiyeye dönmeliler..
  Cevapla
 • dertli ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  nasil beklenmiyordu..? daha iki yil önce kriz cikmamismiydi orda ingiltere ve ispanya arasinda.. ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sınırda sıcak saatler! 400 komando askeri uçakla geldi
İstanbul Adalet Sarayı'nda ele geçirildi! Adeta cephanelik gibi