Mısır'dan küstah Türkiye çıkışı! 'Engelleyeceğiz'

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölgesinde Mısır'ın egemenliğine tacizde bulunmama uyarısı yaptı.

 • GİRİŞ07.02.2018 15:10
 • GÜNCELLEME07.02.2018 15:15
Mısır'dan küstah Türkiye çıkışı! 'Engelleyeceğiz'

Kahire, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mısır ve Kıbrıs arasında imzalanan münhasır ekonomik bölgelerin belirlenmesine ilişkin anlaşmanın uluslararası hukuka göre herhangi bir geçerliliğinin bulunmadığı yönündeki açıklamalarına yanıt verdi.

'ANLAŞMA ULUSLARARASI HUKUK NORMLARINA UYGUN'

 

 

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, "Söz konusu anlaşmanın geçerliliğini hiç kimse tartışmaya açamaz. Zira anlaşma, uluslararası hukuk normlarına uygun ve BM'ye teslim edildi" dedi.

'TACİZ GİRİŞİMLERİNİ ÖNLEYECEĞİZ'

Mısır'ın bu bölgedeki meşru haklarını taciz etmeye veya bu haklar üzerinde şüphe oluşturmaya yönelik her türlü girişimden uzak durulması yönünde uyarıda bulunan Zeyd, bu tür girişimlerin önleneceğini vurguladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU RESTİ ÇEKMİŞTİ

Çavuşoğlu, Yunan Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, bu anlaşmanın uluslararası hukuka göre herhangi bir geçerliliğinin bulunmadığını kaydetmişti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu konuda ve Yunanistan'ın 2011'de çıkardığı hidrokarbon kanunuyla ilgili ciddi yasal itirazları bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin kendi kıta sahanlığında ve bununla örtüşen deniz bölgelerinde hiçbir yasa dışı bilimsel araştırma veya hidrokarbon araştırmasına izin vermeyeceği uyarısında bulunmuştu.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar80

 • seko 1 hafta önce Şikayet Et
  SiSi boşuna kıvranma, ÖSO Suriye den sonra (gazze)Mısır a ve Filistin e de el atacak
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • kemal 1 hafta önce Şikayet Et
  çürmün kadar yerin var. kendine bay ey mısır
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Georgian 1 hafta önce Şikayet Et
  Kaç sisi'lik adamsın be kukla
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • Ali baba 1 hafta önce Şikayet Et
  Öso dan dayaği hakkettiler. Afrinden sonra Fetih sirasi Kahire olsun. Bunlar televizyon izlemiyorlar..
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • malatyalı 1 hafta önce Şikayet Et
  Ah mısır ah.Senin kaderin böyle olmamalıýdı. Bi uyanın bi silkelenin şöyle sisi mi pisimi size liderlik yapamaz liderinize sahip çıkın. Bunun insanlıkla alakası yok bu bildiğin ip cambazı, kukla.
  Cevapla Toplam 16 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat