Çocukta ateş çıkınca bunları asla yapmayın!

Diş çıkarma, grip, bronşit ve ishal gibi pek çok hastalık çocuklarda ateşin çıkmasına yol açıyor. Ancak burada paniğe kapılmak yerine uzmanların önerilerini dikkate alarak yüksek ateşle kolayca başa çıkabilirsiniz!

Çocukta ateş çıkınca bunları asla yapmayın!
Çocukta ateş çıkınca bunları asla yapmayın!
GİRİŞ 20.02.2010 13:04 GÜNCELLEME 20.02.2010 13:04

Anne-babalar çocuklarının ateşi yükselince paniğe kapılıyor. Soğuk kanlı davranamayıp yanlış müdahalelerde bulunuyor. Ateşi çıkan çocuğun üstünü daha da örtmek gibi yanlış sağlık bilgileri uygulayan ebeveynlerin sayısı oldukça fazla. Özellikle de ateşi düşürmek amacıyla halk arasında yaygın olan “Çocuğa sirke sürme yöntemi” en yanlış uygulamalar arasında yer alıyor. Yüksek ateşi

olan bir çocuğa doğru müdahale yapmanın yollarını çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına sorduk...

Ateş çıkınca ne yapmalı?

- Çocuğun bulunduğu ortam serinletilmeli, 21-22 derecede tutulmalı.

-Çocuğun üzerinde hafif ve gevşek giysiler olmalı.

-Islak bezlerle kompres yaparak vücut serinletilmeli.

-Ateş, vücutta sıvı kaybına yol açar; bu nedenle bol sıvı verilmeli. Örneğin; su, meyve suyu, çorba, bitki çayları gibi.

-Doktorun önerdiği ateş düşürücü şuruplar çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olarak verilebilir.

-Ilık su ile banyo yaptırılmalı.

-Çok yüksek ateşi olan çocuğun elleri ayakları soğuk olabilir. Bu durumda anne-babalar ateşi olmadığını düşünerek yanılabilir. Ateş, mutlaka derece ile ölçülmeli.

Bunları asla yapmayın

- Ağır karaciğer hasarına yol açabileceğinden dolayı çocuklarda ateşli hastalık sırasında aspirin ateş düşürücü olarak verilmemeli.

-Alkol veya sirke sürmek yanlış bir uygulama. O an için ateşi düşürebilir ama alkol damarları genişletip daraltacağı için ateşin daha da yükselmesine yol açabilir.

-Müdahale ederken çocuk ağlatılmamalı. Ateşi daha fazla çıkabilir.

-Üstüne kalın giysiler giydirilmemeli. Bu, vücudun ısısını daha da yükseltir.

Çocuklarda hangi hastalıklar ateşli geçer?

-Üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, soğuk algınlığı, grip, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı)

-Alt solunum yolu enfeksiyonları

(bronşit, zatürre)

-İdrar yolu enfeksiyonları

-Menenjit, cilt enfeksiyonları, ishal

-Kızamık, kızamıkçık, kızıl, suçiçeği, boğmaca l Diş çıkarma

UZMAN GÖRÜŞÜ

“Havale uzun sürerse tehlikeli olabilir”

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı (Anadolu Sağlık Merkezi)

Ateşi yükselen çocuk çevreyi tanımaz, bakışları anlamsız olur, gözleri kayar, kasılarak titremeye başlar. Kısa bir süre dış uyarılara yanıt vermez, nefes almayabilir, morarabilir. Bu tip havaleler genelde bir dakikadan kısa sürer. Kısa süren ateşli havale beyin hasarına yol açmaz, ancak uzun sürerse tehlikeli olabilir.

“Hemen ateş düşürücü vermek doğru değil”

Prof. Dr. Reha Cengizlier (Yeditepe Üniversitesi Hastanesi)

Doğru sonuç almak için nereden ölçüm yapıldığı önemli. Vücudun her yerinde ölçümler farklı sonuçlar verir. Makatta 38, kol altında 36,5-37, ağızda 37-37.5, kulakta 37-37,5 derece ateşin yükseldiğini gösterir. Ateş kendi başına bir hastalık değildir, vücudun mikroplara karşı gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Bunun için 37 sınırını geçer geçmez çocuğa ateş düşürücü vermek doğru değil. Bir süre beklemek, vücudun kendi bağışıklık sistemi için gerekli. Ama yine ölçülen dereceye göre acil müdahale gerekiyorsa ateş düşürücü verilebilir.

“0-3 aylık bebekler hemen doktora götürülmeli”

Dr. Sevil Elçin Kızılok (Acıbadem Hastanesi)

Ateşli çocuğun yeterli sıvı aldığından emin olmalı, susuzluk artabilir. İlk müdahale olarak çocuğun giysileri çıkartılmalı. Islak bezlerle kompres yaparak vücudu serinletilmeli ya da ılık bir banyo yaptırılmalı. Ateş düşmez ya da bir sorun yaşanırsa doktora götürülmeli. 0-3 aylık bebekler ise hemen doktora götürülmeli. En korkulan şey, çocuğun havale geçirmesi. Bu da genellikle 6 ay-5 yaş grubu çocuklarda ailede bir yatkınlık varsa görülür yüzde 3 oranında rastlanır.

YORUMLAR 8
 • büşra 1 yıl önce Şikayet Et
  Of ateşim varken çok rahatsız oluyorum uyumak istiyorum :(
  Cevapla
 • yonca gök yıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen yatmak istiyorum kıvrılıyorum sağa sola yatamıyorum
  Cevapla
 • yok 3 yıl önce Şikayet Et
  ya tamam iyi söylüyonuz ama yani insan kime inanacağını şaşırıyor
  Cevapla
 • Asiye yigit 3 yıl önce Şikayet Et
  Cocuklarda ateşin hızlı düşmesini iyi saymıyor dr.lar... sirkeli su da hızlı ateş düşürdüğü için önerilmiyor
  Cevapla
 • Umit 8 yıl önce Şikayet Et
  Kiymetini bilin.. 2. ilac vermiyorlar resmen , tamam turkiye de ilaci veriyorlar asiriyada kaciyorlar ama sonucta bir tedavi uyguluyorlar, burada o yok , kac defa cocugumun atesi 40 in uzerine cikti herdefasinda gittim hastanede minimum 5 saat bekliyoruz hic biseyi yok deyip saliyorlar, bisey yapmam gerekiyordu ve pederi aradim tr den bir doktor ile gorustu ve dr demis evleri nemli ise nem ceken alet alsinlar ve 2-3 tanede surup vermis gonderdiler buraya cocuk duzelmeye basladi inanin bana ah memleketim
  Cevapla
 • Umit 8 yıl önce Şikayet Et
  Kiymetini bilin... arKadasLar turkiye deki doktorlarin kiymetini bilin, az once bir arkadas yorum yapmisda `` tiptan artik 1 doktor cikiyor`` diye yanlis dusunuyorsunuz, benim cocugum hasta su anda bile hasta oksuruk birakmiyor yakasini , sanirim brosnit , ben kanada dayim, cocugum 10 aylik heralde bugune kadar 50 defa hastaneye gitmisimdir her gidisimde doktjorlar biseyi yok cocugun diyerek saliyorlar eve, kendi kendiligine iyilescekmis, o kadar adiiii o kadar berbat bi durumdaki buradaki saglik sektoru
  Cevapla
 • oğuz 1 yıl önce Şikayet Et
  abi ellerinde imkan varken kllanmazlar doktorlarımızdan ALLAH razı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan son anketi açıkladı
Dolar oyununun arkasındakiler deşifre oldu