Merakla beklenen anket sonucu açıklandı

Seçim sonuçlarının ardından yapılan en kapsamlı anket sonucu açıklandı.

Merakla beklenen anket sonucu açıklandı
Merakla beklenen anket sonucu açıklandı
GİRİŞ 16.06.2015 17:21 GÜNCELLEME 17.06.2015 10:18
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

MAK Danışmanlık 11-14 Haziran 2015 tarihinde 30 Büyükşehir, 20 il, ve 194  ilçede 5500 kişi ile yaptırttığı 07 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçim sonrası siyasi ölçüm finansmanını açıkladı.

Yarın bir (ERKEN) seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? 

Soruya aldığımız cevap özellikle HDP’ye verilen oylarda 2-3 puanlık pişmanlık ifadesinin varlığı dikkat çekmektedir. Bu durum muhtemelen HDP ile siyasi hiçbir bağı olmamakla birlikte konjektürel nedenlerle BARAJI AŞSIN diye verilen oylardır. HDP’ye emaneten verilen oyların içinde özellikle sol taban oylarının kalıcı olabileceği ama sağ seçmen oylarının konjektürel sürecin sonunda doğal tabanına döneceği düşünülebilir.

Yukarıdaki cevapların içinde kararsız seçmen dağılımlı sonuç incelendiğinde kararsızlar matamatiksel dağıtıldığında AK Parti’nin % 44 bantında, CHP’nin % 25, MHP’nin % 16, HDP’nin de % 11’ler düzeyinde olduğu görülmektedir. Ancak bu araştırma sonucu; bugün bir seçim sonucu olarak önümüzde olsaydı koalisyonlar yerine bugün gündemimizde tek partinin (AK PARTİ) kabinesi olurdu.

KOALİSYON HÜKÜMETLERİNİN TEK PARTİLİ BİR HÜKÜMETDEN DAHA BAŞARILI OLUP OLAMAYACAĞI KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? 

Sorumuza aldığımız yanıt 7 Haziran da ortaya çıkan seçim sonuç tablosuna rağmen vatandaşın Koalisyonlar konusunda negatif rezervi olduğunu ifade eden bir yaklaşımda olduğu görülmektedir.

ERKEN SEÇİM OLSA SİYASİ TERCİHİNİZ DEĞİŞİR Mİ? 

Sorumuza görüş belirtmeyen vatandaşlarımızın matematiksel dağılımıyla baktığımızda yaklaşık % 18 lik bir oran değişebilirdiyerek bıçak sırtı yürüyen sisyasi dengelerimizde büyük değişimlerin mümkün olduğunu bize göstermektedir.

7 Haziran seçimlerinde politik görüşünüzden farklı bir nedenle bir başka partiye oy verdiniz mi? (verdim diyenler arasında? Niçin? Diye sorarak alt başlık oluşturmaya çalıştığımızda iki temel başlıkla karşılaşıyoruz ki bu iki başlık 7 Haziran seçimlerinin geçmiş seçimlerden daha özel olmasını sağlayan iki nedendir.

BİR SİYASİ PARTİYİ UYARMAK; başlıklı cevapta muhatap AK PARTİ uyaran ise geçmişte kendisine oy veren seçmendir.

BİR SİYASİ PARTİ BARAJI GEÇSİN DİYE; başlıklı cevapta ise muhatap HDP, destek veren seçmen ise Kürt seçmen, beyaz Türkler, paralel yapı vb. seçmen gruplarıdır.

 

 

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
ANKET
YAZDIR
YORUMLAR 91
 • Savaş ÖZDEMİR 4 yıl önce Şikayet Et
  Yarin bir secim olsa tek başına gelmiş olan AKP oy verim durum gosderiyoki bu yonetim bu için çok büyük işler yapmiş dışdaki ve içdeki düşmanlarımız içindeki zehiri kustular büyük OSMANLI DEVLETİ uyanmasın diye dış ve içimizdeki düşmanların sergiletikleri kin ve nefreti görmüş olduk zaman birlik zamanı büyük TÜRKİYE OLMA ZAMANI
  Cevapla
 • ülkü 4 yıl önce Şikayet Et
  akp chp mhp üçlü güçlü koordinasyon gelmeli
  Cevapla
 • semih 4 yıl önce Şikayet Et
  Ak parti ej ideal partidir denmez ama alternatifi yok arkadas bu millet ne yapsin
  Cevapla
 • gençoğlu 4 yıl önce Şikayet Et
  böl, parçala,kendi güdümünde yönet düşmanın istediği bu bizi düşman değil kendimiz güçsüz duruma düşürürüz AK PARTİ'nin oyu azaldı da ne oldu ülkenin gücü zayıfladı ülkenin etrafındaki yangına bakın İsrail diyor ki Türkiye'deki seim sonuçlarından memnunum.Kimler mutlu AK PARTİ ümmetin umuduydu oy vermeyenler düştüğümüz şu durumu görsün AK PARTİ'inin oyu azaldı geziciler bu ülkeyi güçsüz duruma el açıp dilenen durumuna düşürmek isteyenler sevindi..Millet uyan arkadaki büyük resmi gör ne olursun bu gemi batarsa hepimiz batarız AKP,CHP,MHP ,HDP Bütün bir millet batar...
  Cevapla
 • mıstık 4 yıl önce Şikayet Et
  Oyum asla değişmez AK PARTİ.Çünkü yaptıkları ortada. Yapacaklarını öbürkü partiler hayal edemiyor hala.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bear Grylls dünyaya rezil oldu! Meğer herkesi kandırmış
Yusuf Yazıcı: Kalbim acıyor!