Forbes uyardı: Gizli kapaklı işler dönüyor

ABD merkezli iş ve ekonomi dergisi Forbes'de yayımlanan bir makalede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'deki sözleşmeli okul ağının, bazı Türk vatandaşlarına vize almak amacıyla kullanıldığı ve okullardan FETÖ'nün diğer kurumlarına para aktarıldığı iddialarına dikkat çekildi.

Forbes uyardı: Gizli kapaklı işler dönüyor
Forbes uyardı: Gizli kapaklı işler dönüyor
GİRİŞ 12.01.2019 00:53 GÜNCELLEME 12.01.2019 00:54
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

ABD'deki liselerde 39 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yapan Peter Greene, Forbes dergisinde yayımlanan makalesinde, ABD'deki sözleşmeli okul sistemini eleştirdi.

 

 

Sözleşmeli okul sisteminin, okulları ticarethaneye dönüştürdüğünü belirten Greene, sistemin ayrıca tüm dünyadaki yatırımcı ve işletmecilere, ABD'nin eğitim sisteminde söz sahibi olma hakkı tanıdığını vurguladı.

BÜYÜK MİKTARDA FETÖCÜ BU OKULLAR VASITASIYLA ABD'YE GİRDİ

 

 

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli okul ağına da değinen Greene, sözleşmeli okulların, yabancıların ABD'deki eğitim sistemine dahil olması için bir araç olduğunu belirterek, "Bunun en bariz örneği, sözde Gülen sözleşmeli okul zincirleri olarak anılan okullar. Bu zincir, büyük miktarda Türk vatandaşına, öğretmenlik amacıyla ABD'ye gelmeleri için H-1B (çalışma) vizesi verilmesi amacıyla kullanıldı." ifadelerini kullandı.

"GİZLİ KAPAKLI İŞLER DÖNÜYOR! BEYİN YIKAMA MERKEZİ!"

Greene, FETÖ'nün sözleşmeli okullarında gizli kapaklı işlerin de döndüğüne dair iddialara işaret ederek, "Bu okullar, Gülen ile bağlantılı inşaat firmaları gibi gruplara para akıtmakla da suçlanıyor. Bazı muhafazakar kesimden eleştirmenler Gülen okullarının beyin yıkama merkezleri olarak kullanıldığından endişe ederken, bazıları da Gülen okullarının, ABD'lilerin verdiği vergileri, sürgündeki bir hükümeti fonlamak için kullandığını düşünüyor." görüşünü paylaştı. 

Greene, FETÖ okullarının, Amerikalı öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri olduğundan endişe duyduğunu belirtti.

140 OKULU VAR, DEVLETTEN YILLIK 500 MİLYON DOLAR ALIYOR

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde 1999 yılından bu yana ikamet eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140 civarında sözleşmeli okulu ve bu okullar vasıtasıyla devletten yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor. Söz konusu okullarda her yıl yaklaşık 60 bin civarında öğrencinin eğitim aldığı belirtiliyor.

FETÖ OKULLARI KISKACA ALINIYOR

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli okulları ile ilgili çok sayıda finansal usulsüzlük soruşturması açılmış, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), örgütün bazı okullarına baskın düzenleyerek aramalar yapmıştı.

ABD yönetimi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine yönelik Türkiye'nin sunduğu hukuki delillerle ilgili henüz kayda değer bir adım atmamakla da eleştiriliyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
terör örgütü
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Abd sizi kullanıp atacak.vatan hainlerinin bu dünyada bile kaçacak deliği kalmasın inşallah.
  Cevapla
 • Yasin 5 ay önce Şikayet Et
  Bu hainler bu kadar alçakça çalıştıkları kadar parti kurup siyaset yapsalardi ABD başkanı bile olurdu ama bunların derdi hainlik yapmak hizmet diyorlar birde şeytana hizmet
  Cevapla
 • GURBETCI 5 ay önce Şikayet Et
  ABD bunlarin fisini ne Zaman ceker bunlarin faliyetleri daraldigi Zaman is goremez hale geldikleri gun bu is biter o yuzden turkiyede temizlik sart .Birileri cikmis hala yok masum insanlar da tutuklandi flan gecin bunlari bunlarin uyuyan hucresi oldugu nu nerden bilecegiz ulkesinin insanina gozunu kirpmADAN UCAKTAN BOMBA ATAN KURSUN YAGDIRAN zihniyetemi aciyorsunuz ACIRSAN ACINACAK HALE GLEIRSIN:
  Cevapla
 • Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Bütün bunları forbes dergisine bir ingilizce öğretmeni anlatıyor ve Amerika'nın bunlardan haberi yok.Ha ha ha
  Cevapla
 • Vatansever 5 ay önce Şikayet Et
  fetöş hayattamı ki?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul, raylı sistem projelerinde dünyada bir numara
Mursi'nin vefatını böyle duyurdular: Bu mesaj Samsung'dan gönderildi