Ortaylı: Abdülhamid padişah olmasaydı...

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid' etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta konuştu.

Ortaylı: Abdülhamid padişah olmasaydı...
Ortaylı: Abdülhamid padişah olmasaydı...
GİRİŞ 10.02.2018 02:32 GÜNCELLEME 10.02.2018 02:59
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

"Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid" etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı bir konferans verdi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla düzenlenen konferans, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

 

Ortaylı, 2. Abdülhamid'in yanı sıra o döneme ait Osmanlı dışındaki siyasi gelişmeleri de katılımcılarla paylaştı.

SULTAN ABDULHAMİD'E SÖYLENEN BU İFADELER YAKIŞIKSIZ

2. Abdülhamid için söylenen "Kızıl Sultan", "Pinti Hamid" gibi ifadelerin yakışıksız olduğunu vurgulayan Ortaylı, "Sultan Abdülhamid Han tahta çıktığı zaman kendisinin istemediği ve çok vatanperver fakat yanlış bir politikayla sürüklendiğimiz bir harple karşılandı. Bunu önlemek durumu söz konusu değildi." dedi.

Prof. Dr. Ortaylı, o dönemde Rusya'nın panslavizm politikası yürüttüğünü belirterek, "Aslında bunun öncülüğünü yapacak durumda değildi fakat müthiş bir panslavist dalga yayılmıştı ve içeride bazı insanlar 'Acaba biz Rus muyuz yoksa Slav mıyız?' diye sormaya başladı. Tolstoy böyledir, Bendiksen böyledir ama bazıları da -içlerinde Dostoyevski de vardır- İstanbul'a çan takmaya hazırlanıyorlardı. Balkanlar kaynıyordu. Bu ülkede huzur artık bozulmuştu. Bütün Slav dünyası gibi, Avusturya Slav dünyası nasılsa Osmanlı Slav dünyası da kıpırdama halindeydi. Bu kıpırdanma giderayak barut fıçısına dönüştü. Devlet tabii bununla baş etmek zorundaydı. Bu ayaklanmaların hepsi bastırılabildi." diye konuştu.

"SULTAN ABDÜLHAMİD DEVRİNE TOPRAKLARIMIZIN ÇOK ÖNEMLİ KISIMLARINI KAYBEDEREK GİRDİK"

Abdülhamid Han tarafından ilan edilen 1876 anayasası ve meclisten bahseden Ortaylı, şunları kaydetti:

"Bu meclisin bir özelliği vardı. Hiçbir büyük imparatorlukta idare edilen halklar bu kadar rahat temsil edilmezdi. 1905'te kurulacak ilk Rusya dumasında sadece 3 tane Müslüman mebus vardı, Yahudi mebus hiç yoktu. Düşününüz ki dünyanın en kalabalık Yahudi ülkesiydi o zamanlar, dünyanın kalabalık Müslüman ülkelerinden biriydi Hindistan'dan sonra. Yani aşağı yukarı Rusya Müslümanlarının sınırı Kırım Volga'dan başlar Çin sınırına, Türkistan'a kadar uzanır. Üstelik buradaki temsilin bu kadar sınırlı tutulması şaşılacak şeydi. Biz 3'te 1 miktarda gayrimüslim üyeyle parlamentoyu topladık."

Ortaylı, iç ve dış diplomasinin önemine değinerek, "Sultan Abdülhamid devrine, topraklarımızın çok önemli, bereketli kısımlarını kaybederek girdik. Bulgaristan ve Dobruca bugünkü sınırlar itibariyle... Maalesef kaybedilenden çok kaybedilecek şeyler başladı. Hemen Berlin kongresinin arifesinde Ermeni olayları hızlandı. Rejimle, Osmanlılıkla bağdaşan ve bu imparatorluğu kabul eden Ermenilerin dahi tasvip etmeyecekleri hareketler ve gruplaşmalar başladı. Yani bir nevi 1821-1829 Yunan ayaklanmasının başarısını 50 sene gecikerek takip eden bir ikinci unsur ortaya çıkmıştı." ifadelerini kullandı.

2. Abdülhamid döneminin araştırılmasında geç kalındığını vurgulayan Ortaylı, "(2. Abdülhamid) Bazı konularda son derece yatıştırıcı, olayları önceden gören bir tarafı vardı, bir tarafıyla da yapacak bir şeyi yoktu. Çünkü Türkiye'nin aydın sınıflarının maalesef yetişme tarzları ve bilgileri gelişen dünyanın problemlerini kavrayacak durumda değildi." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE DIŞINDAKİ MÜSLÜMANLARIN YETİŞTİRİLMESİNDE ÇOK BÜYÜK KATKILARI OLDU

İlber Ortaylı, "2. Abdülhamid Han'ın İslam dünyasında aktif olmayı kendisine şiar edindiğine işaret ederek, Türkiye dışındaki Müslümanların yetiştirilmesinde çok büyük katkıları olduğunu anlattı.

Abdülhamid Han'ın eğitime verdiği öneme dikkati çeken Ortaylı, Avrupa yaşamını, müzik ve dünyadaki sanatı da yakından takip ettiğini dile getirdi.

ABDÜLHAMİD PADİŞAH OLMASA DÜNYA MARKASI OLURDU

Ortaylı, 2. Abdülhamid'in marangozluğunun en iyi İstanbul Müftülüğü'ndeki şer'iyye sicilleri arşivinde görülebileceğinin altını çizerek, "(2. Abdülhamid) birinci sınıf bir sanatkar, padişah olmasa herhalde milyarder olurdu. Dünyanın her yerinde marka olurdu." şeklinde konuştu.

Konferansın ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İlber Ortaylı'ya hediye takdiminde bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Muhammet Akgül 1 yıl önce Şikayet Et
  Hasta bir devleti 33 yıl dimdik ayakta tutuyor.Adam kendi hazinesinden 1200' e yakın medrese açtırdı.Eğer geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. M.Kemal Atatürk.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ecdat anadoluyu fetih etmeseydi savunacak toprağımız olmazdı
  Cevapla
 • osman bulbul 1 yıl önce Şikayet Et
  o kadar cok abartildiki halbusiki vatan haini ilan edilmisti ne degistide suan yuceltilmeye calisiliyor suan sadece bakis acisi degisti benim dusuncem ise ayni degisen bir sey yok artik ileriye bakmaliyiz tek ilerleyememizin nedeni hep gerideki maziye bakip yorumlamak ileri goruslu olmadikca dunyada soz sahibi olmak zor zamana ayak uydurmaliyiz herkes yaptiklariyla kalsin o donemi en iyi o zamanlar yasayanlar bilir ve suan sonuc degismez hakkinda bir karar verildiyse bu bosuna degildir suan pohpohlamak bize bisey kazandirmaz
  Cevapla
 • Tasa 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada bugün bile en ufak iş için tecrübe lazımken geçmişimizden doğru yaralanmak gerçekleri bilerek yarınımıza doğru bakmak zorundayken konu atatürk olunca ölmedi yaşıyor diyene bişey yok koca deha yı konuşmayalım dimi bilmeyelim öylemi
  Cevapla
 • Memili 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok bilmiş pohpohlamak degil gercekleri ortaya çikarmak
  Cevapla
 • Maestro 1 yıl önce Şikayet Et
  Tarihimizle övünmeyelimmi yani çocuklarımızın kahramanı Hırsız Robin Hood mu olsun emperyalist kaptan amerika mı?
  Cevapla
 • Erman x 1 yıl önce Şikayet Et
  " Dünyada 100 gram akıl olsa bunun 90 gramı Abdülhamid Han Hz.lerindedir. " Kaiser Wilhelm. İttihat ve Terakki üyeleri Ulu Hakanı hal fetvası ile tahtan indirip " Kızıl sultan " gibi bir ifade ile çamur atarak imparatorluğun parçalanması sebep olan vatan hainleri güruhudur ve bugünkü uzantsı Türkiye de bir Hristiyan şubesi olan CHP dir.
  Cevapla
 • haydar 2 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar bilgilisiniz.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışanlar, İlber Ortaylı gibi, çok iyi yetişmiş tarihçiyi kadrini ve kıymetini bilmekten aciz duruma düşmüş! Eleştiren kişilerin, sayın yazarın bir kitabını bile okumadığı anlaşılıyor; okusalar utanacaklar; hatta bu sohbet bile bilgi derinliğini ve Osmanlı sevgisinin delili. Boşuna Topkapı Sarayı Müzesi Sorumluluğu verilmemiş...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan müjdeyi verdi: Yüzde 12 indirim geliyor
Deprem uzmanında ürküten açıklama!