Dünyayı istila ediyor! Avrupa yasakladı

Erkeği olmadan üreyebilen mutant kerevit türü, hızla yayılıyor. Avrupa Birliği, 10 bacaklı mutant kereviti yasakladı.

Dünyayı istila ediyor! Avrupa yasakladı
Dünyayı istila ediyor! Avrupa yasakladı
GİRİŞ 13.02.2018 14:21 GÜNCELLEME 13.02.2018 15:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bilim adamları, 30 yıllık geçmişi olan bir kerevit türünün mutasyon geçirerek erkeği olmadan ürediğini keşfetti. Benekli kerevit adıyla bilinen ve tatlı suda yaşayan köken türün DNA'sındaki mutasyon sebebiyle, erkeğe ihtiyaç duymadan üremeye başladığı bildirildi.

Konuyu araştıran bilim adamı Dr. Wolfgang Stein'ın Kanada devlet televizyonu CBC'ye verdiği röportajda, bir dişi benekli kerevitin, 3 ay içerisinde 200 ya da 300 taneye kadar çoğalabileceğinin altını çizdi. 10 bacaklı olan ve tamamen dişilerden oluşan mutant tür,Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. Kanada'da evcil hayvan dükkanlarında ve internette satılabilen benekli kerevitler için yetkililer, kontrolsüz bir şekilde üreyen bu mutant türün doğaya salınmasının önüne geçmeye çalışıyor.

 

 

Nasıl ortaya çıktı?

İlk defa 1990'da Almanya'da bir dişi kerevit, ek bir kromozom dizisiyle dünyaya geldi. Erkeği olmadan üreyebilme özelliğine sahip olan bu tür, yüzlerce yumurta bıraktı. Almanya'daki akvaryumlarda büyük ilgi gören bu tür, meraklıları tarafından evde beslenmeye başladı ancak kısa sürede üreyerek sayıları hızla artınca, sahipleri tarafından göllere bırakılmaya başlandı. Mutant tür böylece tatlı sulara yayılarak kendi kendine üremeye devam etti...

ETİKETLER
mutant kerevit
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Arif GÜNAY 1 yıl önce Şikayet Et
    bizdeki adı şakşak, egede tatlı su göletlerinde var zaten bunlardan. almanya sallıyor yine bol keseden
    Cevapla
  • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Altından yine insanoğlu çıktı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Unvan maçı öncesi ortalık fena karıştı
Bahçeli 'AK Parti' yapsın deyip ekledi: Yıldırım gibi çakar!