Dünyayı istila ediyor! Avrupa yasakladı

Erkeği olmadan üreyebilen mutant kerevit türü, hızla yayılıyor. Avrupa Birliği, 10 bacaklı mutant kereviti yasakladı.

 • GİRİŞ13.02.2018 14:21
 • GÜNCELLEME13.02.2018 15:49
Dünyayı istila ediyor! Avrupa yasakladı

Bilim adamları, 30 yıllık geçmişi olan bir kerevit türünün mutasyon geçirerek erkeği olmadan ürediğini keşfetti. Benekli kerevit adıyla bilinen ve tatlı suda yaşayan köken türün DNA'sındaki mutasyon sebebiyle, erkeğe ihtiyaç duymadan üremeye başladığı bildirildi.

Konuyu araştıran bilim adamı Dr. Wolfgang Stein'ın Kanada devlet televizyonu CBC'ye verdiği röportajda, bir dişi benekli kerevitin, 3 ay içerisinde 200 ya da 300 taneye kadar çoğalabileceğinin altını çizdi. 10 bacaklı olan ve tamamen dişilerden oluşan mutant tür,Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. Kanada'da evcil hayvan dükkanlarında ve internette satılabilen benekli kerevitler için yetkililer, kontrolsüz bir şekilde üreyen bu mutant türün doğaya salınmasının önüne geçmeye çalışıyor.

 

 

Nasıl ortaya çıktı?

İlk defa 1990'da Almanya'da bir dişi kerevit, ek bir kromozom dizisiyle dünyaya geldi. Erkeği olmadan üreyebilme özelliğine sahip olan bu tür, yüzlerce yumurta bıraktı. Almanya'daki akvaryumlarda büyük ilgi gören bu tür, meraklıları tarafından evde beslenmeye başladı ancak kısa sürede üreyerek sayıları hızla artınca, sahipleri tarafından göllere bırakılmaya başlandı. Mutant tür böylece tatlı sulara yayılarak kendi kendine üremeye devam etti...

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar2

 • Arif GÜNAY 1 hafta önce Şikayet Et
  bizdeki adı şakşak, egede tatlı su göletlerinde var zaten bunlardan. almanya sallıyor yine bol keseden
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Altından yine insanoğlu çıktı.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat