Eşref Bitlis kimdir ve aslen nerelidir? Eşref Bitlis neden öldü? Şehit Eşref Bitlis'in hayatı...

Eşref Bitlis, her sene olduğu gibi bu sene de ölüm yıl dönümünde yad edildi. Kahramanca şehit düşen Eşref Bitlis nereli olduğu oluğu merak edildi. Ayrıca araştırılan diğer bir konu ise Eşref Bitlis'in ölüm nedeni oldu. İşte hakkında araştırma yapılan eşref Bitlis'in hayatı...

Eşref Bitlis kimdir ve aslen nerelidir? Eşref Bitlis neden öldü? Şehit Eşref Bitlis'in hayatı...
Eşref Bitlis kimdir ve aslen nerelidir? Eşref Bitlis neden öldü? Şehit Eşref Bitlis'in hayatı...
GİRİŞ 21.02.2022 16:56 GÜNCELLEME 21.02.2022 16:56
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Eşref Bitlis, 1 Nisan 1933'te Malatya'da dünyaya geldi. Tam adı Eşref Turgut Bitlis'tir. Soyası Bitlis olduğundan dolayı Bitlisli olarak bilinmektedir ancak aslen Malatyalı olduğu bilinmektedir. Annesinin adı Seher, babasının adı Mehmet Kemal'dir. 

Bitlis, ilk, orta ve lise öğreniminin ardından Kara Harp Okulu'nu başarı ile tamamladı. Ardından başladığı Polatlı Topçu Okulu'ndan 'Teğmen' rütbesi ile mezun oldu. Daha sonra, Kara Harp Akademisi'ni bitirdi.

Eşref Bitlis, Bir dönem Almanya'da dil eğitimi aldı.1969'da Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun olarak, Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak göreve başladı. Kısa bir dönem başöğretmen olarak devam etti. 

Eşref Bitlis

Cengiz Topel kimdir ve nerelidir? Akılalmaz işkencelerle şehit edilen Cengiz Topel hayatı...Cengiz Topel kimdir ve nerelidir? Akılalmaz işkencelerle şehit edilen Cengiz Topel hayatı...

KIBRIS'TA KOMUTAN OLDU

Bir dönem başöğretmenliğe devam ettikten sonra, Kıbrıs Türk Alayı Komutanlığında görev aldı. Kıbrıs Harekatı sırasında, Kıbrıs Türk Alayı Komutanlığı'nın komutanlığını yapan Eşref Bitlis, başarılı hamleleri sayesinde Kıbrıs Yunan Alayı imha edilmesine vesile oldu. 

1978'de, Tuğgeneral oldu. Ardından Bolu Komando Tugayı Komutanlığı'na geçiş yaptı. Başarıları ile adından sıkça söz ettiren Eşref Bitlis, 5 yıl içinde Tümgeneral rütbesini elde etti. 2 yıl sonra ise Korgeneral'liğe terfi etti. Sonraki 2 yıl içinde ise Orgeneral oldu. 

Eşref Bitlis'in hayatı

ABD TARAFINDAN ŞİKAYET EDİLDİ

Amerika'nın Kuzey Irak'ta oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti'nin Türkiye'nin aleyhine olacağını savunan Eşref Bitlis, ABD yetkililerince Türkiye'ye şikayet edildi. Büyükelçilik tarafından yapılan şikayetin birden fazla olduğu öne sürüldü. 

BASINDA ÇOK KEZ YER ALDI

Eşref Bitlis, komutan olduğu dönemde JİTEM'in kurularak yargısız infazların yapılmasına ve itirafçılarla birlikte silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapılmasına karşı çıktı. Bu konularla gündeme gelen isim oldu. 

Birçok farklı konularda ülke gündeminde yer bulan Bitlis, vefatından birkaç ay önce ise, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile iletişim kurarak Kürt sorununa ilişkin öngörülerini anlattı ve endişelerinden bahsetti. 

Bitlis, 7 Şubat 1993'te  İncirlik Üssü'nden kalkan Amerika'ya ait uçaklarının, PKK'ya yardım dağıttığı açıklamasını yaptı. Dünya gündeminde de yer bulan bu açıklama oldukça dikkat çekti. 

BİNDİĞİ HELİKOPTER DÜŞTÜ! 

ABD'nin PKK'ya yardım ettiğine dair açıklama yaptıktan 10 gün sonra yolculuk eden Eşref Bitlis'in helikopteri düştü. Yapılan tüm araştırmalara rağmen, helikopterin düşme nedeni öğrenilemedi.

Olay sonrasında, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş helikopterin düşme nedenini buzlanma ve pilotaj hatası olarak açıkladıysa da, Türk halkı buna ikna olmadı. Ayrıca bu açıklamanın teknik bir raporunun olmadığı da gün yüzüne çıktı. 

Bahattin Yıldız kimdir ve nerelidir? Hayatını bir tabuta sığdıran Bahattin Yıldız hayatı ve biyografisi...Bahattin Yıldız kimdir ve nerelidir? Hayatını bir tabuta sığdıran Bahattin Yıldız hayatı ve biyografisi...

EŞREF BİTLİS'İN VEFATI

Eşref Bitlis,17 Şubat 1993'te hayatını kaybetti. Vefatı, bindiği helikopterin düşmesi sonucunda meydana geldi. 

Eşref Bitlis'in mezarı

YORUMLAR 6
 • zekiuzun 5 ay önce Şikayet Et
  Ölüm değil bu, gerçek var oluş. Şehitler ölmez, Şehitler Ordusunun belki komutanı ooo!!. Mekanı Cennet olsun.
  Cevapla
 • yalçın 5 ay önce Şikayet Et
  Doğan güreşbiliyor du Vebali boynuna en azında araştırılıp suikastın kimler tarafında yapıldığı ortaya çıkardı Gam yok ALLAH var hesap mahşere kaldı
  Cevapla
 • özkan 5 ay önce Şikayet Et
  mekanı cennet olsun. helikopter kazası yazılmış ama uçak kazasında vefat etmiştir.
  Cevapla
 • ayhan 5 ay önce Şikayet Et
  Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun
  Cevapla
 • Yasin 5 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin böyle vatanını milletini seven onun için dertlenen insanlara selam olsun .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle