Türkmenistan polisi uyardı: Tuvalette kullanmayın!

Türkmenistan polisinin, ülkenin lideri Kurbangül Berdimuhammedov'ın fotoğraflarının bulunduğu gazetelerin tuvalet kağıdı olarak kullanılmasını engellemek için harekete geçirildiği bildiriliyor.

Türkmenistan polisi uyardı: Tuvalette kullanmayın!
Türkmenistan polisi uyardı: Tuvalette kullanmayın!
GİRİŞ 31.05.2018 10:04 GÜNCELLEME 31.05.2018 10:28
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

BBC İzleme Servisi tarafından derlenen ve Moskova merkezli Fergana internet sitesi tarafından yayınlanan habere göre, ülkenin batısındaki Balkan bölgesinde, polis kuvvetleri umumi tuvaletlerde ve evlerde kanıt arayışına başladı.

Memurlara aynı zamanda çöplük ve atık depolama alanlarında Berdimuhammedov'ün "dışkılanmış" fotoğraflarının bulunduğu gazete kağıtları aramaları talimatı verildi.

 

 

Bu alanlarda görevlendirilen özel memurlardan, çöpleri karıştırması, dışkı örneği olan gazeteleri tespit etmesi ve abonelik kodunu polise bildirmesi isteniyor. 

Fergana internet sitesi, suçlu bulunan kişilere, "cumhurbaşkanının imajını zedelemekten" uyarı cezası verilececeğinin öğrenildiğini de yazdı.

Novosti Turkmenistana sitesinde haberle ilgili yer alan bir değerlendirmeye göre ise hakkında tutanak yazılacak Türkmenlerin sayısı bu soruşturma sonunda oldukça çok olucak. Çünkü ekonomik kriz nedeniyle halk, parasını tuvalet kağıtlarına harcamıyor.

Haberdeki bir ifadeye göre, Türkmenler zorunlu abonelikle aldıkları gazeteleri tuvalet kağıdı olarak kullanıyor ve o gazetelerde Kurbangül Berdimuhammedov'un fotoğrafının olmadığı bir bölüm bulmak zor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne (HRW) göre Berdimuhammedov "dünyanın en baskıcı ülkelerinden birini" yönetiyor.

Türkmen hükümeti, liderin imajını yönetebilmek için medya ve internet erişimi üzerinde sıkı kontrol sağlıyor.

ETİKETLER
türkmenistan
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Orta Asyali 2 yıl önce Şikayet Et
  Sacma habere benzeyebilir ama islami acidan uygundur.Gazete kagidi kagida saygisizlik olur diye tuvaletde kulanilamaz,mekruh dur.Burda bir de devlet adamin resmi olursa hic olmaz.
  Cevapla
 • ^^^^^ 2 yıl önce Şikayet Et
  Ama niye gazete kullanıyorlar?
  Cevapla
 • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu haber gercek olabilir mi
  Cevapla
 • eren 2 yıl önce Şikayet Et
  Üzerinde Trump in resminin bulunduğu tuvalet kağıdı yapan köşeyi döner.
  Cevapla
 • KARAKURT 2 yıl önce Şikayet Et
  BU FİKİR İSLAMA UYGUN DEĞİL dir
  Cevapla
 • karagoz karagoz 2 yıl önce Şikayet Et
  geri kalmis ulkelerin gundemleri bu tarz zaman kaybettirici gundemlerle mesgul edilir bir bakarsin tc gibi 80 sene gitmis
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Rus ve ingiliz basını kendilerine boyun eğmeyen bir lideri karalıyor. Sen de buna bakıp "geri kalmış ülke" diye hüküm veriyorsun. Geri kalmışlık batılı ülkelerin kullandığı bir yafta.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Oğulcan Çağlayan'ı resmen duyurdu!
Putin, Rusya'nın ilk koronavirüs aşısını açıkladı! Aşıya verilen isim ABD'ye mesaj niteliğinde