Ülkeye geri dönüyor! Ortalığı karıştıracak

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, 23 Şubat'ta ayrıldığı Venezuela’ya döneceğini, pazartesi ve salı günü tüm ülkede gösteriler düzenleyeceklerini açıkladı.

Ülkeye geri dönüyor! Ortalığı karıştıracak
Ülkeye geri dönüyor! Ortalığı karıştıracak
GİRİŞ 04.03.2019 04:35 GÜNCELLEME 04.03.2019 04:40
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Guaido, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ekvador’daki  temaslarının ardından yurt dışı yasağına rağmen terk ettiği Venezuela’ya geri  döneceğini duyurdu.

 

 

Venezuela’ya girişinde gözaltına alınma ihtimali de bulunan Guaido,  pazartesi ve salı günü tüm ülkede sokağa çıkacaklarını belirterek, muhaliflerden,  yapacakları duyuruları takip etmelerini istedi

Guaido, 23 Şubat’ta Venezuela’ya “insani yardım” sokma girişimleri  kapsamında gittiği sınırdan Kolombiya'ya geçmişti.

 

 

Kolombiya’nın ardından Brezilya, Paraguay, Arjantin’i ziyaret eden  Guaido, Ekvador’a geçerek bazı ziyaretler yapmıştı. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen  Guaido, ABD’nin yanı sıra birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini  alıyor.

Sınırda yaşananlar

Guaido, 22 Şubat’ta Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta  kentinde İngiliz iş insanı Richard Branson’un sponsorluğunda düzenlenen “insani  yardım” konserine katılmıştı.

"İnsani yardım" adı altında gerçekleştirilen ABD yardımlarının  yüklendiği kamyonlar, Venezuela güvenlik güçleri tarafından engellenmişti.

Kamyonların 2’si kentin kuzeyindeki Francisco de Paula Santander  Uluslararası Köprüsü üzerinde yakılırken, hiçbir araç Venezuela’ya girememiş, ABD  ve Kolombiya kamyonların yakılmasından Maduro’yu ve güvenlik güçlerini sorumlu  tutmuştu.

Kamyonların göstericiler tarafından yakıldığına dair görüntüler ortaya  koyan Venezuela tarafı ise ayrıca araçlarda “insani yardım” malzemesinin yanı  sıra sokak olaylarında kullanılmak üzere gaz maskesi, çelik tel ve çivi gibi  materyallerin taşındığını öne sürmüş ve bu yönde görseller yayımlamıştı.

Muhalifler Kolombiya polisinin herhangi bir müdahalesi ile  karşılaşmadan Cucuta kentinde 23 Şubat’ta gün boyu Venezuela tarafına taş, cam,  molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırmış, Venezuela Bolivarcı Ulusal  Muhafız (GNB) birimi mensupları ise göz yaşartıcı gaz ve aralıklarla plastik  mermi kullanarak saldırganlara karşılık vermişti.

700'ü aşkın firar 116 ihraç

Venezuela güvenlik güçleri arasında o gün başlayan firarlarda son  rakam Kolombiya göç idaresi Migracion Colombia’nın paylaştığı rakamlara göre  700’ü aşmış, Venezuela hükümeti ise dün aldığı bir kararla 1 tümgeneral ve 3  albayın da aralarında bulunduğu 116 askerin "vatana ihanet" ve "firar"  suçlamasıyla ordudan ihraç etmişti.

Venezuela krizi

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere  Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama,  Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak  Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da  gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak  ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezuela'ya asker  göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • esas 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir branson da orda çıktı. Bir kaç tane daha çıksın bari
  Cevapla
 • EMRE 1 yıl önce Şikayet Et
  bu abd beslemesini ihaneti ya ülkeye sokmasınlar yada tutuklasınlar
  Cevapla
 • İNSAN 1 yıl önce Şikayet Et
  satılmış hain
  Cevapla
 • yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir zibidi de bu Amerikanın zibidisi ve kölesi.Seçimle başa gelmeyi başaramayıp,halk desteği alamayıp Amerika şeysiyle hareket ediyor, bilmiyor ki Amerika bunu başa getirip sonra da ülkesini sömürecek ve bir peçete kağıdı kadar değersizleştirip tarih çöplüğüne atacak.Amerika hangi ülkeyi kalkındırmış ki...
  Cevapla
 • Guido 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD'nin her yerde uşağı var. Türkiye'de Kemal K en önde geleni
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: MYK sonrası son dakika açıklamaları / CANLI
İstanbul'dan dolu manzaraları!