Ukrayna'da milletvekili dokunulmazlıkları kaldırıldı!

Ukrayna Parlamentosu, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Ukrayna'da milletvekili dokunulmazlıkları kaldırıldı!
Ukrayna'da milletvekili dokunulmazlıkları kaldırıldı!
GİRİŞ 03.09.2019 13:49 GÜNCELLEME 03.09.2019 13:49
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ukrayna’da milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki yasa tasarısı, bugün yapılan oturumda 373 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Yasa, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yeni yasa uyarınca, Ukrayna'da milletvekilleri artık sadece politik tercihlerinden ve hakaret içermeyen siyasi içerikli konuşmalarından ötürü yargılanamayacak. Adli suçlar nedeniyle yargılanmaları için ise parlamentonun onayı gerekmeyecek.

Tasarının oylanmasından önce parlamento kürsüsünden milletvekillerine seslenen Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ''Tüm milletvekillerine sesleniyorum, yıllarca insanlara, sıradan Ukraynalılara verdiğiniz sözü yerine getirin. Ukrayna halkının yüzde 90’ı dokunulmazlıkların kaldırılmasını talep ediyor. Bu oranın doğruluğunu sınamanızı istiyorum. Yarın parlamentonun kapısına kaç kişinin dayanacağını görmenizi size hiç tavsiye etmem'' dedi.

Zelenskiy'nin devlet başkanı seçildikten sonra parlamentoya ilk talimatları; milletvekillerinin, devlet başkanının ve yargıçların dokunulmazlıklarının kaldırılması ile yasa dışı zenginleşmeye adli ceza getirilmesi olmuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Biri 1 yıl önce Şikayet Et
    Darisi basimiza insallah.Adalet yerini bulur biraz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Süre bu gece doluyor! Yapmayan yandı 1 milyon TL cezası var...
Türkiye'den yeni RADAR ve KALKAN hazırlığı