Pentagon itiraf etti: Daha önce böyle bir şey görmemiştik

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Aramco saldırılarına ilişkin "Saldırıda çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik" dedi.

Pentagon itiraf etti: Daha önce böyle bir şey görmemiştik
Pentagon itiraf etti: Daha önce böyle bir şey görmemiştik
GİRİŞ 19.09.2019 23:36 GÜNCELLEME 19.09.2019 23:55
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman,  ABD Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Patrick Ryder ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"SUUDİ ARABİSTAN, SALDIRININ TAM OLARAK NEREDEN GELDİĞİNİ TESPİT EDECEK"

ABD'nin Suudi Arabistan'a inceleme konusunda yardım sağladığını belirten Hoffman, "Orada tam olarak ne olduğuna dair değerlendirmesini yapması için Suudi Arabistan ile çalışıyoruz. Orada değerlendirme ekibimiz var ama Suudi Arabistan'ın saldırının tam olarak nereden geldiğini ve nihai sorumluları ilan etmesini bekleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

SALDIRIYA ASKERİ YANIT VERİLECEK Mİ?

ABD'nin askeri olarak bir yanıt verme konusunda karara varıp varmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Hoffman, Savunma Bakanlığının işinin her zaman başkana askeri seçenekler sunmak olduğunu ancak şu aşamada İran’a yönelik askeri harekat için herhangi bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

 

 

"KESİN SONUÇLARI BEKLEYECEĞİZ"

Hoffman, "Öncelikle değerlendirmenin tamamlanması ve bunun sonucunun birine işaret etmesi gerekiyor. Bu henüz olmadı. Bu konuda temkinliyiz ve Suudilerin nihai değerlendirmelerini tamamlayıp kendi sonuçlarını ilan etmelerini bekleyeceğiz." diye konuştu.

"KARMAŞIK VE KOORDİNELİ BİR SALDIRI! DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEMİŞTİK"

Aramco tesislerine yönelik saldırıyı "karmaşık" ve "koordineli" olarak tanımlayan Hoffman, saldırının bölgedeki gerginliği hiç olmadığı kadar tırmandırdığına dikkati çekti.

Hoffman, "Saldırı, çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik." dedi.

Albay Ryder da ABD Merkez Kuvvetlerinin (CENTCOM) hem saldırıya ilişkin hem de gelecekte bu tür saldırıların önüne geçmek adına Suudi Arabistan ile görüşmeler yaptığını belirtti.

Genelkurmay sözcüsü, bu konuda spekülasyon yapmak istemediğini ifade ederek, detaylara girmedi.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ NEDEN ENGELLEYEMEDİ?

Ryder, ABD'nin Suudi Arabistan'a sattığı hava savunma sistemlerinin Aramco saldırısını engelleyemediğine ve ABD'nin Amerikan askerlerinin bölgede nasıl koruyacağına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

"Suudilerle, uzun süreli ortaklığımız kapsamında gelecekteki saldırıları engellemek konusunda çalışacağız. Açıkçası daha önce güney sınırlarının savunması konusunda oldukça yardımcı olmuştuk. Bu noktada Suudiler Husi saldırılarının yoğun olduğu güneyde füze ve drone saldırılarına karşı etkili olmuşlardı ancak dediğim gibi ülkenin kuzeyinde de neler yapacağımız konusunda Suudilerle görüşüyoruz."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 54
 • takan 8 ay önce Şikayet Et
  daha neler göreceksiniz
  Cevapla
 • abc 8 ay önce Şikayet Et
  Şu abd nin niyetini orada kimse anlamadı mı ? Ülkenin kuzeyinde de neler yapacağımız konusunda Suudilerle görüşüyoruz da ne demek ? Saldırı güney doğu tarafında olmadı mı ? kuzeyinde ise herhalde yeni bir terör örgütü kurmak niyetleri İnşallah Mekke ve Medine güvendedir aksi halde Görün Türkler neler yapar size !!!!!
  Cevapla
 • SONMEZ 8 ay önce Şikayet Et
  Adil cezacı değilsiniz.Cemal Kaşıkçı cinayetinin faillerini petrol hatırına koruyorsunuz
  Cevapla
 • lotuss 8 ay önce Şikayet Et
  bitiksiniz olum eminim kendinizi dahi koruyamazsınız
  Cevapla
 • samet 8 ay önce Şikayet Et
  saldırıyı basit ve anlaşılır şekilde bekliyorlarmış ama işte herşey basit omuyor zaten sorunda burda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın 'İstanbul'un Fethi' ile ilgili tüyleri diken diken eden tarihi konuşması
Bakan Koca açıkladı: Türkiye'de ölüm oranı 2,8