Engelli siyah adam 17 yıl boyunca kırbaçlanıp köle gibi çalıştırıldı

ABD'de 39 yaşındaki engelli siyah bir adam, bir restoranın müdürü tarafından 17 yıl boyunca dövülüp, kırbaçlanarak köle gibi çalıştırıldı.

Engelli siyah adam 17 yıl boyunca kırbaçlanıp köle gibi çalıştırıldı
Engelli siyah adam 17 yıl boyunca kırbaçlanıp köle gibi çalıştırıldı
GİRİŞ 08.11.2019 17:06 GÜNCELLEME 10.11.2019 06:01
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Independent'ın haberine göre, John Christopher SmithABD'nin Güney Carolina Bölge Mahkemesi'nde verdiği ifadede, müdürü Bobby Paul Edwards'ın bir defasında metal maşayı kızgın yağa batırdığını ve boynunu yaktığını iddia etti.

 

 

Restoran müdürü Edwards da Smith'i düzenli olarak tencere, tava, kemer ile ve yumruklayarak darp ettiğini itiraf etti. Mahkeme, Edwards'ı 10 yıl hapis cezası ve 272 bin 952 dolar tazminata mahkum etti. 

Zihinsel engelli Smith'in 17 yıl boyunca sürekli ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve haftada 100 saatten fazla çalışmaya zorlandığı ifade ediliyor.

 

 

Smith, 12 yaşındayken restoranda bulaşıkçı olarak çalışmaya başladığını ve bir süre ücret aldığını ancak Edwards'ın yönetici olmasından sonra istismar edildiğini söyledi.

Restoranın arkasındaki küçük bir odada yaşamaya zorlandığı belirtilen siyahi adam, "Uzun zaman önce oradan çıkmak istedim. Fakat gidebileceğim hiç kimsem yoktu. Ailemden kimseyi göremedim. En çok istediğim şey annemin gelip beni görmesiydi. Annemi göremedim ve kimseyle konuşamadım" ifadelerini kullandı.

Edwards'ın ailesinin de bu durumdan haberdar olduğunu iddia eden Smith, Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği'nin (NAACP) desteğiyle başka restoranlarda çalışmaya başladı.

Olayı yetkililere ihbar eden müşterilerden Geneane Caines, "Chris (John Christopher Smith) mutfaktan çıktı ve bara bir şeyler koydu. Yana eğildiğinde boynundaki yara izini gördüm" dedi.

Başsavcı yardımcısı Eric Dreiband da "Özgürlük Bildirgesi'nden nerdeyse yüz elli yıl sonra zorla çalıştırma örneklerinin bugün bile görülmesi akılalmaz" değerlendirmesini yaptı. 

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • XBAMBAX 3 ay önce Şikayet Et
  ırkçılık dünyanin sonu olucak
  Cevapla
 • şems 6 ay önce Şikayet Et
  insan hakları var,özgürlük var vs. amerika ya chp de diyor amerikan mandasını girelim. sorulunca yok oyle birşey derler.
  Cevapla
 • Haso 6 ay önce Şikayet Et
  Abd yi yaratan avrupa yani yilanin basi avrupa
  Cevapla
 • DELULER 6 ay önce Şikayet Et
  Amerikanın özeti bu insanları köle gibi çalıştırıp vampir gibi kanınızın son damlasına kadar sömürmek, içimizdeki abd severler durum bu gerçi kölesi olmuşsunuz kurtuluşunuz yok.
  Cevapla
 • Ercan 6 ay önce Şikayet Et
  Lanet olsun abd
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İptale rağmen para çekiyorlar! Vatandaşa önemli uyarı: Kredi kartınızı kontrol edin
Savunma sanayiinde üretimler sürüyor