Merkel duyurdu! Almanya'dan sürpriz korona kararı

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada, koronavirüs sebebiyle kapatılan Almanya sınırlarının 15 Haziran'a kadar kademeli ve kontrollü bir şekilde açılacağını duyurdu.

Merkel duyurdu! Almanya'dan sürpriz korona kararı
Merkel duyurdu! Almanya'dan sürpriz korona kararı
GİRİŞ 12.05.2020 22:00 GÜNCELLEME 12.05.2020 22:00
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında sınır meselesi hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Merkel, Schengen normlarına geri dönülmesi için komşu ülkelerde de koronavirüs bulaşma oranının dikkate alınması ve halkın gerekli kurallara uymasının önemli olduğunu ifade etti.

Merkel, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından sınırların kademeli olarak açılmasının sağlanacağını belirtti. Ülkede önümüzdeki hafta sonundan itibaren denemelere başlanacağı ve 15 Haziran'dan sonra da sınırlarda kontrolün yapılmayacağı aktarıldı.

Sınırların yeniden açılması konusunda AB Komisyonu da açıklama yaparak, "Dikkatlice açın. Açılış aşamalı olmalı" tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonu çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda sınırların açılmasıyla alakalı hazırladığı taslak metninde, enfeksiyon sayıları yüksek ülkeler arasında öncelikli olarak virüse karşı alınan önlemler ve getirilen kuralların uygulanması, daha sonra da nihai hedefin Schengen bölgesinde hareket özgürlüğünün yeniden sağlanması olduğu yer aldı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz son birkaç hafta içinde turizmde büyük kayıplar yaşanmasından korktuğu için AB nezdinde sınırların yeniden açılabilmesi amacıyla Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ve Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger ile sınır açılışları için büyük çalışmalar yürüttü.

YORUMLAR 5
 • ismail 4 ay önce Şikayet Et
  temmuza kadar beklemeliydiler bu virüs gribal salgın değil hava sıcaklarında bile nükseden bir salgin olduğu ortadogu ve afrikada son zamanda artan vaka sayısından belli. rehavet, ikinci dalga salgına sebep olabilir
  Cevapla
 • laedri 3 ay önce Şikayet Et
  İsmail profesör musun uzman mısın arkadaş nereden biliyorsunuz bu bilgileri yaa.
  Cevapla
 • Ali Kılıç 3 ay önce Şikayet Et
  Ekonomi çöktü, ikinci dalga umurlarında bile değil.
  Cevapla
 • Altaylar 4 ay önce Şikayet Et
  Merkelin aldığı kararlar ve diğerlerinin kararları virüsün bir korku imparatorluğu kurmak için ortaya atıldığının ispatıdır
  Cevapla
 • Nihat Güner 4 ay önce Şikayet Et
  ekonomi böyle istiyor , yoksa almanya batar ,zaten hastaları hastaneze bahanelerle almadılarö yaşlıların gerekirse fişinin çekilmesini istediler, eh nede olsa hristiyan herşeyden evvel para gelir onlara göre
  Cevapla
DİĞER HABERLER
500 milyar liralık paket! Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor
Zam tepkisinden korkan firmaların yeni oyunu! İfşa oldular