Başkan Erdoğan talimat verdi: Askeri uçak yarın havalanıyor

Türkiye, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele eden Irak'a Başkan Erdoğan’ın talimatıyla tıbbi yardım malzemesi gönderiyor. Ülke genelinde şu ana kadar Kovid-19'a yakalananların sayısı 47 bin 151'e yükselirken, ölü sayısı ise 1839 olarak kayıtlara geçti.

Başkan Erdoğan talimat verdi: Askeri uçak yarın havalanıyor
Başkan Erdoğan talimat verdi: Askeri uçak yarın havalanıyor
GİRİŞ 29.06.2020 23:24 GÜNCELLEME 30.06.2020 00:21
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının Irak’ı olumsuz yönde etkilediğine dikkati çekerek, “Ülkedeki vaka sayıları giderek artarken, sağlık sisteminin zorlandığı, vatandaşlar ile hastanelerinin bazı temel malzemelere erişimde sıkıntı yaşadığı görülmektedir.” dedi.

Ülkede giderek kötüleşen durum karşısında Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı başta olmak üzere Iraklı yetkililer ve Türkiye ile teması olan toplumların Türkiye’den, Bağdat Büyükelçiliği kanalıyla yardım talebinde bulunduğunu aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her zaman olduğu gibi, komşumuz, dostumuz ve kardeşimiz Irak’ın zor zamanında yanında olduğumuzu göstermemiz gerektiğini vurgulamış ve bu çerçevede, Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığının ihtiyaçlarının yanı sıra Türkiye ile duygusal ve tarihi bağları olan Vasıt (Kut) vilayeti ile Irak’ta Türkmenlerin yoğun yaşadığı Kerkük ve Musul’un da taleplerinin karşılanması hususunda da talimat vermiştir.” 

- YARDIM UÇAĞI YARIN BAĞDAT’A İNECEK

Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin temin ettiği yardım malzemelerini taşıyan askeri uçağın yarın Irak’a gelmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Uçağın önce Bağdat Havalimanı’na inerek Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı ile Vasit vilayetine yönelik yardım malzemelerinin teslim edilmesinin beklendiğini belirten Yıldız, ardından Kerkük Havalimanı’na intikal edecek uçaktaki yardımların Kerkük ve Musul’a ulaştırılacağını aktardı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • fatih 42 1 hafta önce Şikayet Et
  Dost ülke mi ?
  Cevapla
 • X-Ray 35 1 hafta önce Şikayet Et
  Devlet büyüklerimiz daha iyi bilir ancak, bana göre daha beter olsunlar soyları tükensin.. pkk sevicilere neden yardım ediyoruz ki 4 gün önce ırak yönetimi sivilleri öldürdü iddiasıyla Türkiye'yi dünyaya şikayet etmedi mi hemen mi unuttuk. İran'a Irak'a yardım etmek yılan yavrularını evde beslemek gibi bir durum bence. Bugüne kadar herhangi bir konuda hiç bizi desteklediler mi ?
  Cevapla
 • başkent 71 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizim askerimizin topraklarında operasyon yapmasından rahatsız olan bir ülkeye neden yardım ederiz ki??
  Cevapla
 • aspnetturkiye.com 1 hafta önce Şikayet Et
  yahu ne rahatsızlıgı? sen egemenlige müdahale ediyorsun savaş nedni normalde , kim ne demiş herşeye bir muhalefetlik
  Cevapla
 • Mehmet Akif 1 hafta önce Şikayet Et
  Barzani'ye de verelim, tam olsun.
  Cevapla
 • fatih 1 hafta önce Şikayet Et
  musul kerkük meselesi hazırda bekliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: UNESCO'dan Ayasofya açıklaması
Türkiye şaha kalktı, ezberleri bozdu: 20 ülkenin tamamını geride bıraktık