Putin'in, Dağlık Karabağ sözleri dengeleri değiştirebilir!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ sorununda Türkiye ile aynı düşüncede olmadıklarını ve anlaşmazlıkları konusunda ödün verebilecekleri noktalar bulmaları gerektiğini söyledi. Putin ayrıca 'Ermenistan işgali sonsuza kadar devam edemezdi' ifadelerini kullandı.

Putin'in, Dağlık Karabağ sözleri dengeleri değiştirebilir!
Putin'in, Dağlık Karabağ sözleri dengeleri değiştirebilir!
GİRİŞ 22.10.2020 20:55 GÜNCELLEME 22.10.2020 22:19
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Putin, Moskova'da düzenlenen Valday Tartışma Kulübü'nün yıllık toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı. Karabağ savaşıyla ilgili konuşan Rus lider, Aliyev ve Paşinyan ile "sürekli" temas halinde olduğunu açıkladı.

Dağlık Karabağ'daki savaşta Rusya'nın Azerbaycan ve Ermenistan'a eşit mesafede olduğunu belirterek, "Onlarla günde birkaç kere konuşuyorum" dedi.

"ANLAŞMAZLIKLARDA ÖDÜN VERECEK NOKTALAR BULMALIYIZ"

Rusya ve Türkiye'nin Güney Kafkasya'daki duruma ilişkin tutumlarının örtüşmediğini ve Moskova'nın siyasi çözüm bulunmasından yana olduğunu söyleyen Putin, Türkiye'yle olan görüş ayrılıklarından kaygı duymadıklarını anlaşmazlıkları konusunda ödün verebilecekleri noktalar bulmaları gerektiğini söyledi.

RUSYA VE TÜRKİYE'NİN FARKLI TUTUMLARI

İşgalci Ermenistan'ın bölgedeki çığırtkanlığı ve Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği ile ilgili Putin "Rusya ve Türkiye'nin Güney Kafkasya'daki duruma ilişkin tutumları örtüşmüyor." dedi.

"ERDOĞAN İLE ÇALIŞMAK OLDUKÇA GÜVENİLİR"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki projelerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılığı sayesinde gerçekleştiğine işaret ederek, "Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor." dedi.

Türkiye ile Fransa arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikte Rusya'nın ara bulucu olması gibi bir pozisyonu olup olmayacağı konusundaki bir soruyu cevaplayan Vladimir Putin, ülkesinin hem Fransa hem de Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu belirtti.

Putin, "Fransa ile tam teşekküllü olmasa da iyi ve sürdürülebilir ilişkilerimiz var. Türkiye ile iş birliği hacmi büyüyor. Türkiye bizim komşumuz. Hem Türkiye hem de Rusya için ilişkilerimiz önemlidir. Bu durumda iki ülke arasında bizim ara buluculuğumuza ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Hem Türkiye hem de Fransa gibi ülkeler ilişkilerini kendileri çözebilir. Erdoğan'ın pozisyonu sert gözükse de onun esnek olduğunu biliyorum. Onunla ortak dilde konuşulabilir. Bu yüzden bu durumun da iyileşeceğini umuyorum." şeklinde konuştu. 

"TÜRKİYE GİBİ BİR ORTAKLA ÇALIŞMAK ÇOK GÜVENLİ"

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerden de bahseden Vladimir Putin, ikili ticaret hacminin 20 milyar dolardan fazla olduğuna işaret etti. 

Türkiye'nin bu iş birliğinin devam etmesinden yana olduğunu ifade eden Putin, "Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor. Onunla çok kısa sürede TürkAkım projesini gerçekleştirdik. Fakat Avrupa ile bunu hızlı şekilde yapamıyoruz." diye konuştu.

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini gerçekleştirme konusunda Avrupa ile sorunlar yaşadıklarını anımsatan Vladimir Putin, "Halbuki Türkiye ile tepkilere rağmen kendi milli değerlerimizi anlayarak bunu (TürkAkım projesi) çok hızlı yaptık. Erdoğan, 'bunu gerçekleştireceğiz' dedi ve biz bunu gerçekleştirdik. Türkiye, askeri teknik iş birliği alanında da S-400 sistemini almayı kararlaştırdı ve satın aldı. Böyle bir ortakla çalışmak çok hoş ve güvenli." değerlendirmesinde bulundu.

PUTİN'E OSMANLI SORUSU

"Türkiye'nin nüfuz alanlarını Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına kadar genişletme politikası izlediği söylemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Putin "Erdoğan bağımsız bir politika izliyor. Erdoğan'ın ne planladığını bilmiyorum, bunu ona sorun." ifadelerini kullandı.

"ERMENİSTAN İŞGALİ SONSUZA KADAR DEVAM EDEMEZDİ"

Putin "Ermenistan işgali sonsuza kadar devam edemezdi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine 27 Eylül'de karşı saldırı başlatmıştı. Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan çevirdi! Bölge her an kontrol altına alınabilir. Ermenistan ordusu, 17 Ekim'de 2'nci defa Gence kentine füze ile saldırı düzenlemiş, bunun sonucunda 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

İki ülke arasında, 18 Ekim'de ikinci kez geçici insani ateşkese kararı alınmış, ancak Ermenistan ateşkesi ihlal ederek yeniden sivilleri hedef almıştı.

YORUMLAR 60
 • biden 3 yıl önce Şikayet Et
  ödün vermek! kırım+ukrayna+kafkasya+pkk ve pyd+ ortak iş anlaşmaları .küreselcilerin takma kgb oyuncağı .alırsın ama güvenilir dediğin reisi kaybedersin sonra muhatap bulamazsın bedeli ağır olur. sen iktidarı kaybedersin peşinden ülkeni kaybedersin.savaşırken.
  Cevapla
 • tunctunc 3 yıl önce Şikayet Et
  tabiki rusya yaki$ikli akilli mllet oldugumuz icin yapmiyor bilindigi gibi milletler arasi cikarlar vardir DOSTLUKLAR degil.Bence Rusya ucundan Türkiyeye vermek ama almakda istedigi stratejik konukar var.Benimde cikarim olsun darilmayalim sen bunu al ama banada $unu ver gibisiden cikarlar söz konusu..Ama ne olursa olsun Rusyanin dünyada en yakin kom$u ticaret ve strateji kom$usu Türkiyedir daha dogrusu Türkiye olmu$tur.Rusya bu gün aldigini yarin geri´de verir yeterki Türkiye ile arasi bozulmasin cünki gelecek Türkiye ve Rusyanindir.Ve bunun $u anda asla asla ba$ka alternatifide YOK.
  Cevapla
 • Ivan 3 yıl önce Şikayet Et
  I think that Erdogan is the right person to solve Karabah problem. If he gives back to Armenia some lands in Eastern Anatolia (from were Armenians were driven out by Turkey 100 years ago), then Armenians from Karabah could move there and Karabah will be again part of Azerbajan. Then both Armenians and Azerbajanees will be happy. Russia was fighting against many moslem countries and occupied many of them but all muslims are still living on there old lands (Tatars, Bashkirs, Chechens, Dagestanis, etc.) and even have autonomous republics. But where are now 2 million Greeks and Armenians living 100 years ago in Anatolia?
  Cevapla
 • ali osman otacı 3 yıl önce Şikayet Et
  Because when Armenians find the opportunity, they try to strangle their neighbors, pregnant women and children, and kill them.
  Cevapla
 • Ali Osman KARAKAŞ 3 yıl önce Şikayet Et
  Turkish and Azerbaijan lands are not your backside (haunch) so Erdogan never gives any Turkish lands including any part of Anatolia to anyone.
  Cevapla
 • Russia 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya çok kalleş. İki yüzlü. Yes, you are right! But where Russia learn it, Turkey was a teacher....
  Cevapla
 • Katran 3 yıl önce Şikayet Et
  Yalanci kafir hirsizlar o bolgelerdeki altini caliyorsunuz biz bunu biliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avrupa'nın en iyi takımları güncellendi: Türkiye'den de 2 takım var
Meclis'i harekete geçiren tehdit! Avrupa başıboş köpek sorununu nasıl çözdü?