BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin'den bomba açıklama! Türkiye'ye aşı müjdesi

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin sahibi olduğu Alman şirketi BioNTech, 6 hafta içinde mutasyonu yenen aşıyı yapabilecek kapasiteleri olduğunu belirtti. Öte yandan Anadolu Ajansı'na da konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, kısa süre içerisinde Türkiye ile sözleşme imzalamanın mümkün olacağını düşündüğünü belirterek, "Türkiye için yeterli doz depoladık. Nispeten hızlı teslimat yapılabilir" diye konuştu.

GİRİŞ 22.12.2020 12:36 GÜNCELLEME 23.12.2020 08:45
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, İngiltere'de gerçekleşen mutasyon sonrası açıklamalarda bulundu. Üretilen Kovid-19 aşılarının bu yeni türe karşı koruma sağlayacağını düşündüklerinin belirterek, aşının virüsün yeni varyantına karşı koruma sağlayıp sağlamadığı konusunda veriler için 2 haftaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

 

CEO, 6 hafta içinde mutasyonu yenen aşı yapabilecek kapasiteleri olduğunu belirtti.

"TÜRKİYE İÇİN YETERLİ DOZ DEPOLADIK"

Öte yandan Anadolu Ajansı'na da konuşan BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye ile aşı konusunda görüşmelerin sürdüğünü hatırlatarak, kısa süre içerisinde sözleşme imzalamanın mümkün olacağını düşündüğünü belirtti. Türkiye'ye aşı göndermekten mutlu olacağını dile getiren Şahin, "Türkiye için yeterli doz depoladık. Nispeten hızlı teslimat yapılabilir" dedi.

"TÜRKİYE TIP ALANINDA MÜKEMMEL BİR DÜZEYDE"

"Tıp alanında eğitim Türkiye'de kesinlikle mükemmel bir düzeyde. Türkiye'nin sağlık sistemi çok iyi işliyor" diyen Şahin, aşıların Türkiye'ye götürülmesinde soğutucu açısından lojistik bir sorun olup olmayacağı sorusuna, "Aslında bir sorun olmaması gerekiyor. Doz aşıların kuru buzla nakliyatı yaklaşık 50 yıldır yapılıyor. Bu bugünün bir yüksek teknolojisi değil. Soğutucuları Türkiye'de muhafaza edecek şirketler var. Örnek kuru buz nakliyatçıları. Türkiye'de üniversiteler mükemmel bir altyapıya sahip. Ben bu konuda kesinlikle hiç şüphe duymuyorum. Aşı yerlerine nakliyat konusunda da. Bundan dolayı bir sorun yaşanmaz" cevabını verdi.

"VİRÜSÜ ASLA TAMAMEN YENEMEYECEĞİZ"

Virüs ile mücadelede ne zaman galip gelineceğine ilişkin olarak Şahin, şunları söyledi: "Virüsü asla tamamen yenemeyeceğiz. Ulaşmak istediğimiz şey, insanların evden çıkamayacakları bu duruma tekrar gelinmemesidir. Bunu, herkes iyi çalışır ve yeterince doz aşıyı teslim edebilirsek başarabiliriz. Buna yaz sonunda ulaşabiliriz. Yazın daha kolay olacak. Bu yaz hayatın neredeyse normal olduğu zamanları siz de fark ettiniz çünkü yazın virüs daha az aktif. İnsanlar da çoğu zaman dışarıda. Dışarıda enfeksiyon kapma olasılığı daha düşük. Önemli olan kışı atlatmamız. Bu ancak herkesin disiplinli olması, kendine ve başkalarına dikkat etmesiyle mümkündür. Diğer taraftan gelecek kışa girmeden önce insanların yüzde 60-70'inin aşı olması çok önemli. O zaman tekrar kapanmaya girmek zorunda olmayacağımızı söyleyebiliriz."

"TÜRKİYE'DEN VE ALMANYA'DA YAŞAYAN TÜRKLERDEN HARİKA MESAJLAR ALIYORUM"

Türkiye'de akrabalarının olduğunu ve zaman zaman onlarla görüştüğünü anlatan Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu: "Elbette hepsi gururlu ve iyi dileklerde bulunuyor ve heyecan duyuyorlar. Bunu çok güzel buluyorum. Türkiye'den ve Almanya'da yaşayan Türklerden harika mesajlar aldım. Bunları çok güzel buluyorum. Hepsi çok gurur duyuyor. Ne hissettiklerini anlıyorum. Ne yazık ki sadece çok azına cevap verebiliyorum. Hepsine teşekkürlerimi iletin. Başkası bir şeyler başardığında biz Türkler onlarla mutlu olduğumuzu da hissediyorum. Bu her zaman iyi."

NOBEL'E ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?

Şahin, Nobel Ödülü'ne aday gösterilebileceğine ilişkin değerlendirmeler konusunda yorum yapamayacağını belirterek, "Başka kişilerin karar verdiği bilimsel ödül olduğu için bununla ilgili bir yorum doğru değil. Benim için şu anda önemli olan başarmaya çalıştığımız şeyi gelecek yıl gerçekten başarmak. Ardından ondan sonraki yıl başarmak istediğimizi gerçekleştirmek. Farkı yaratmayı başarırsanız, bir şekilde takdir edilirsiniz. Bu konuyu düşünmüyorum. Takdir her zaman sonradan gelir" dedi.

"KANSER ÜZERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM" MESAJI

Uğur Şahin, kanser araştırmalarını da sürdürmeye devam edeceklerini dile getirerek, "Her gün kanser araştırmalarıyla ilgili çalışıyoruz" dedi.

İSKENDERUN'DAKİ EVİ

Memleketi İskenderun'a 30 yıldan beri gitmediğini anlatan Şahin, İskenderun'da akrabalarının kalmadığını, hepsinin Mersin'de, Ankara'da veya İstanbul'da yaşadığını söyledi. Şahin, İskenderun'da küçük bir evleri olduğunu, şimdi orada çocukken geçirdiği vakti hatırladığını kaydetti. Sosyal medyada kendi fotoğrafı gibi paylaşılan fotoğrafların gerçek olmadığını vurgulayan Şahin, yalnızca İskenderun'daki evin olduğu fotoğrafın doğru olduğunu belirtti.

KAYNAK: HABER7, AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 154
 • kaptan 10 ay önce Şikayet Et
  bu adam hakkında ılerı gerı konusmayın ınsanlık ıcın yapıyorsa mutlu olun bır turk yapıyosa ataturkun dedıgı gıbı turk dr lara guvenın dıyorsa gurur duyun
  Cevapla
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem Türkçeyi unuttun. O zaman anlatacağın şeyleri yaz, oradan oku. bari rezil olma.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok kaba bir yorum tamamen ülkesinden uzak yetişmiş bilim insanı için. Türkiye ye daha düzgün konuşan insanlar gibi hakaret etmediği için mi sinirlendiniz? Yoksa Türkiye de üretim yapmayı planladıkları için mi? Veya Tübitak ile ortak araştırma yapmayı planladıkları için mi?
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  hepiniz kafayı yemişsiniz, adam başarılı oldu diye kıskanıyorsunuz.Hayatında elle tutulur başarı sergilememiş adamlar gelip burada hakaret ediyor. Sizden utanıyorum
  Cevapla
 • insan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben bir vatandaş olarak biraz daha sabrederek türkiye kendi aşısını kullanmalı bunların ürettiği aşıdan insanlığa bir fayda gelmez çıkardığı aşıya kendisi güvenmiyor bu beyefendilerin. Eğer biaontec ya da başka firma aşılarına güveniyorsa doğuracağı ciddi yan etkilerden de sorumlu olmalı sorumluluk almalı, alıyor mu HAYIR!
  Cevapla
 • Gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam Türkçe bilmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
67 yıldır banyo yapmayan doktorları hayrete düşürdü
Dodik: Bosna Hersek'in kaderi Erdoğan'ın elinde