Erdoğan: İster kabul edin ister etmeyin, konu kapanmıştır! Çılgın Türkleri tanıyacaksınız

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in tutumuna dikkat çekerek, "Önce haddini bil! Bu şekilde gitmesi halinde masaya oturamayız. Neyinize güveniyorsunuz? Güvendiğin dağlara kar yağdı kar. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın" dedi. Erdoğan, Kıbrıs meselesinde de iki devletli çözümden başka bir seçenek kalmadığını kaydetti.

GİRİŞ 10.02.2021 13:19 GÜNCELLEME 11.02.2021 11:18
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e tepki göstererek, Kıbrıs krizi ile ilgili son sözünü söyledi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından o bölüm;

"Kıbrıs meselesi, Türk ve Kıbrıs halklarının ortak davasıdır. Tüm çabalara rağmen kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulamadı. Türk tezinin yerel özerklik şeklinde ortaya konduğu görüşmeler 1971 sonuna kadar sürdü. 15 Temmuz 1974'te yaşanan Rum-Yunan darbesiyle son buldu. Kıbrıslı kardeşlerimizin can güvenliğini sağlamak için gerçekleştirdiğimiz Barış Harekatı ve Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. 1960'larda Kıbrıs Türk tarafına otonomi tanımayan Rumlardır. 1970'lerde iki toplumlu federasyonu kabul etmeyen yine Rumlardı. Amaçları bu süreçte Kbırıs Türk tarafının elde edebileceği hakları, üye olmadığı AB içinde aşındırarak adayı tek başlarına yönetmekti.

"HADDİNİ BİL MİÇOTAKİS! ÇILGIN TÜRKLERİ TANIYACAKSIN"

İşte bunlar tek millet, hiçbir zaman sözlerinde durmadılar, bundan sonra da durmayacaklar. Ben açıklama yapıyorum "Miçotakis ile görüşebilirim" diyorum, o meydan okuyor. "İstikşafi konuşmalar başlasın" dedik, şimdi Atina'da yapılacaktı. Miçotakis meydan okudu. Sen meydan okuduktan sonra seninle nasıl bir araya gelelim? Önce haddini bileceksin. Sende barış arayışı varsa sende haddini bil, meydan okuma. Masadan kaçtın, biz masadaydık. Bu şekilde gitmesi halinde biz senin masaya oturamayız. Neyinize güveniyorsunuz? Eğer bir yerlerden destek geleceğine inanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Türkiye yerindedir, gereğini yapmasını da bilir. Bak sen bazı dağlara güveniyorsun o güvendiğin dağlara kar yağdı, hiçbirinden fayda gelmez. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın.

Kıbrıs Türklerinin yarım asırdır Ada'da süren çözümsüzlüğün mağduru olmasına daha fazla izin vermeyeceğimizi tüm dünya bilmelidir.

Adalarda yaptıklarınız ortada. Neyinize güveniyorsunuz. Hani bir yerlerden size gene destekler gelecek, buna mı güveniyorsunuz. Eğer buna güveniyorsanız yanılıyorsunuz. Nereden ne gelirse gelsin. Şunu bilin ki Türkiye dimdik ayaktadır, yerindedir ve gereğini de gerektiği zaman yanmasını bilir.

Adadaki Türk toplumunu yok sayan Rum ve Yunan zihniyetinin 50 yıldır müzakereleri başarısızlığa mahkum etmesi karşısında, eski çözüm formüllerini tekrar konuşmanın anlamı kalmamıştır. Kıbrıs meselesi yeni dönemin ruhuna uygun bir şekilde, artık çözüm odaklı bir anlayışla ele alınmalıdır.

"İSTER KABUL EDİN İSTER ETMEYİN"

İki devletli çözümden başka Kıbrıs'ta çözüm yolu kalmamıştır. İster kabul edersiniz ister etmezsiniz. Türk tarafına uygulanan ambargoları ağırlaştırarak sürdürüyorlar. Daha fazla izin vermeyeceğimizi tüm dünya bilmelidir.

Bugün Fuat Bey ile beraber KKTC'ye gidiyor ve KKTC'de geniş bir çalışmayı başlatacağız. Süratle de bu çalışmalarla KKTC'yi yeniden ayağa kaldıracağız. Maraş'tan Dip Karpaz'a kadar Ulaştırma Bakanlığımız içinde olacak, burada yoğun bir çalışma içine gireceğiz. Kuzey Kıbrıs'ı çok modern bir devlet olarak hayata katacağız."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 113
 • Memoral 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye den bir-kac milyon vatandaş kibrisa gitsin orada yaşasın aile kursun
  Cevapla
 • YUSUF 3 yıl önce Şikayet Et
  SEN ADAMSIN ADAm
  Cevapla
 • ÇILGIN TÜRK 54 3 yıl önce Şikayet Et
  reis kurbanin olam şehidin olam reis aç şu savaşi
  Cevapla
 • Tekniker 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahu SAYIN BAŞGAN...Hazır alınmış vatan parçası...6 ay içinde ya iki devletli kesin çözümü kabul edersin ya da topraklarımıza dahil ediyorum de çık işin içinden ....
  Cevapla
 • Tamirci 3 yıl önce Şikayet Et
  Eyyy reis yaşım 41 ,bir 40 yildaha yasarmiyim allah bilir,lakin diil 80 ,180 yılda yaşasak,biliyorumki bir gün öleceğim.şu kefereye aç savaşı ,belki şehit olur şu yalan dünyadan eli boş dönmem ahirete.mevlaya yolunda öldüm derim,yüzüm olur mahşere.kurbanın olam.şu din düşmanlarına dik durasın hep böyle
  Cevapla
 • kırkdort4444 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynen, Allahın izni ile
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir, Manisa, Balıkesir ve Kütahya’da orman yangını
Selçuk Bayraktar'dan Kıbrıs tezkeresi sonrası manidar AKINCI paylaşımı: Yuvamızdayız