ABD'nin efsane savaş uçağı F-15'in 'EX' versiyonu üssüne konuşlandı

ABD Hava Kuvvetlerinin en yeni savaş uçağı F-15EX (EX-1) Florida'daki Eglin Hava Üssüne iniş yaptı. Boeing tarafından üretilen F-15 efsanesinin son sürümü olan jet için, Amerikalı komutanlar oldukça heyecanlı.

ABD'nin efsane savaş uçağı F-15'in 'EX' versiyonu üssüne konuşlandı
ABD'nin efsane savaş uçağı F-15'in 'EX' versiyonu üssüne konuşlandı
GİRİŞ 13.03.2021 16:22 GÜNCELLEME 14.03.2021 19:33
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

11 Mart 2021 tarihinde, ABD Hava Kuvvetlerinin en yeni savaş uçağı F-15EX Florida'daki Eglin Hava Üssüne iniş yaptı. 96. Test Filosu Komutanı Tuğgeneral Scott Cain, konu hakkında "Üssümüz ve görevimiz için özel bir gün" dedi. Tuğgeneral Cain, "Bu tarihi uçağın gelişiminin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu benzersiz iş birliğinin F-15EX pilotlarını hazırladığını görmek için sabırsızlanıyorum" diye de ekledi.

F-15EX savaş uçağının, müşterek geliştirme ve operasyonel testlerle baştan sona test edilen ilk ABD Hava Kuvvetleri uçağı olacağı ifade ediliyor. Savaş uçağının test faaliyetlerinden ABD Hava Kuvvetleri 40. Uçuş Test Filosu ile 85. Test ve Değerlendirme Filosu'nun sorumlu olduğu biliniyor. Müşterek testler savaş uçağının test hedeflerini karşılamasını sağlarken, F-15EX savaş uçağının mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesini de amaçlıyor.

F-15EX savaş uçağı Eglin Havva Üssü / Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri-Samuel King Jr.

F-15EX savaş uçağı, görev yaptığı birimin amblemini taşıyor. İlk savaş uçağı (EX-1), 40. Uçuş Test Filosu'nun bağlı olduğu ABD 96. Test Filosu'nun amblemi olan "ET" amblemini taşıyordu. Nisan 2021'de teslim edilecek ikinci uçağın da (EX-2) 53. Filo'nun bağlı olduğu 85. Test ve Değerlendirme Filosu'nu temsil eden "OT" amblemini taşıyacağı ifade ediliyor. Her iki test filosu komutanı da ilk uçağın müşterek test girişimini desteklemek için birlikte hareket ediyor.

Eglin Havva Üssü test uzmanlarının bu çalışması, ekiplerin herhangi bir sistem sorununu erkenden tespit etmesine olanak tanıyacak. Böylece çıkabilecek sorunlar F-15EX'in üretiminden ve filolara teslimatından önce çözülecek. Operasyonel Uçuş Programı Müşterek Test Gücü, test planlamasını yönetecek ve F15-EX'in test programı için tüm altyapıyı denetleyecek.

F-15EX'i Eglin Havva Üssüne uçuran 40. Uçuş Test Filo Komutanı Yarbay Richard Turner, "Bu test yeteneklerini uçuş testinin birinci gününde birleştirmek, F-15EX'in birinci gün görev emrini yerine getirmek üzere hazır olmasına yardımcı oluyor. Test yönetimini yürüten OFP CTF ortaklarımızla birlikte, bu yeteneği savaş uçağına her zamankinden daha hızlı sağlayacağımızdan eminiz" ifadelerinde bulundu.

F-15EX savaş uçağı Eglin Havva Üssü / Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri-Samuel King Jr.

ABD'DEN 22.8 MİLYAR DOLARLIK F-15EX SÖZLEŞMESİ

Boeing, Temmuz 2020'de F-15EX tedariki kapsamında 22.8 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. ABD Hava Kuvvetleri ilk aşamada yaklaşık 1.2 milyar dolar tutarında sekiz adet F-15EX savaş uçağı için sözleşme imzaladı. Boeing, sözleşme ile tasarım, geliştirme, entegrasyon, üretim, test, doğrulama, sertifikasyon, teslimat ve idame sağlayacak. Ayrıca sözleşme ile yedek parçalar, destek ekipmanı, eğitim materyalleri ve teknik destek de sağlanacak.

F-15EX, hizmetin envanterindeki en eski F-15C/Dlerin yerini alacak. Hava Kuvvetleri, beş yıllık savunma programı kapsamında toplam 76 adet F-15EX uçağı satın almayı planlıyor.

F-15EX SAVAŞ UÇAĞI

F-15EX avcı uçağı tek bir pilot tarafından uçurulabilmektedir. F-15'in yeni sürümü olan F-15EX; artırılmış taşıma kapasitesi, elektronik uçuş kontrolleri, gelişmiş kokpit ile görev sistemleri ve gelişmiş yazılım yeteneklerine sahip iki kişilik bir savaş uçağıdır.

F-15EX, son on yılda ABD Hava Kuvvetlerinin yenilmez F-15'inin en modern çeşidi olarak 5+ milyar dolarlık bir teknoloji yatırımıyla geliştirilmekte. Amerikan Hava Kuvvetlerinin tamamlayıcı unsuru olarak görülen F-15EX, ABD'nin mevcut ve yeni tehditlerin bir adım önünde olmasını sağlamak için hava savaş yeteneklerinin oldukça geliştirildiği bir uçak olarak karşımıza çıkıyor.

KAYNAK: DEFENCETURK
YORUMLAR 34
 • M demir 3 yıl önce Şikayet Et
  En büyük düşmanımız abd dir
  Cevapla
 • vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  olay bu dünyayı f-35 lerle oyalayıp kendine alasını yapmak f-35 fos olmaktan öte değil
  Cevapla
 • Behlüldane 3 yıl önce Şikayet Et
  Amarikan F 15RX ler Rus SU57 lerin ikizi bence F35 fos fiyasko çıktı amarikalılar kendileride itiraf ediyor F35 harcanan para dipsiz kuyuya benziyor diyor İt dalaşında F35 ler SU57 daha üstün diye SU 57 safkan Avcı uçağı F35 taktik taarruz uçağı zaten aynı işi SİHAlarda yapıyor
  Cevapla
 • İbrahimedhem 3 yıl önce Şikayet Et
  f15 3. nesil f35 ve su57 ise 5. nesildir. f15lerde yapılan modernizasyon çalışmasıdır. daha iyi olamaz.
  Cevapla
 • John Wick 3 yıl önce Şikayet Et
  f35 patlayınca eskiye nur yağdı
  Cevapla
 • Turuncu 3 yıl önce Şikayet Et
  bence Türkiye Rus teknolojisi ile birleşirse çok daha iyisini yapabilirler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'daki görüşme manşetlerde! Hangi gazete nasıl gördü?
İran tehdit etti ABD jet hızıyla onayladı! Üç ülkeye 95 milyar dolar destek!