Rusya ve Müslüman ülkelerden İsrail'e Mescid-i Aksa tepkisi

Son Dakika: Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, BAE, Pakistan, İran ve Rusya, Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere İsrail polisi tarafından yapılan saldırıları kınadı.

GİRİŞ 08.05.2021 15:52 GÜNCELLEME 09.05.2021 11:26
Bu Habere 258 Yorum Yapılmış

Son Dakika Haberi: İsrail güçleri, dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Doğu Kudüs'ün farklı noktalarında plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırılar düzenledi. İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ve Şeyh el-Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilere yönelik saldırılarında yüzlerce kişi yaralandı.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı talan etti

MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, özellikle kutlu ramazan ayında düzenlenen bu tür saldırıların, tüm insani normlara ve insan hakları hukukuna karşı olduğu vurgulanarak İslamabad yönetiminin, "İsrail işgal güçlerince Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadesine yer verildi. Açıklamada, "Yaralıların bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz. Filistin davasına olan kararlı desteğimizi yineliyoruz ve bir kez daha uluslararası toplumu Filistin halkını korumak için hemen harekete geçmeye çağırıyoruz" denildi. Bölgede kalıcı barış için ilgili Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) kararlarıyla uygun, iki devletli çözüme olan ihtiyacın altı çizilen açıklamada, bunun 1967 öncesi sınırlarda, başkenti Kudüs olan yaşayabilir ve bağımsız Filistin Devleti ile birlikte olması gerektiği kaydedildi.

İsrail'in saldırısına Türkiye'den peş peşe çok sert tepki!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırısını kınadı. Hatibzade, Dışişleri Bakanlığı sitesinde paylaşılan yazılı açıklamasında, İsrail'in en temel insan haklarını ihlal ettiğini belirterek buna karşı uluslararası düzeyde acil adımlar atılması gerektiğini kaydetti. "İran, Kudüs işgalcisi rejimin polisinin, ramazanın son cumasında Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya saldırısını, namaz kılanları şehit etmesini ve yaralamasını şiddetle kınıyor" ifadelerini kullanan Hatibzade, "Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların bu cinayetlere karşı görevlerini yerine getirmesi" çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, bölgede güvenlik ve istikrar sağlama amaçlı barış sürecini yeniden başlatma şansını zayıflatabilecek tek taraflı adımlar atılmasını ve uluslararası meşru kararların ihlalini kınadığı ifade edildi. Açıklamada, İsrail'in, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılması planı ve uygulamalarından endişe duyulduğu ve bu adımın reddedildiği belirtildi. Suudi Arabistan'ın Filistin halkının yanında durduğu yinelenen açıklamada, Filistin meselesinin adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşması ve 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik tüm çabaların desteklendiği vurgulandı.

BAE'den yapılan açıklamada ise, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki şiddet olaylarından duyulan endişe dile getirildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayf el-Fayiz, İsrail güçlerinin dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Harem-i Şerif'te namaz kılanlara yönelik plastik mermi ve ses bombasıyla müdahalesinin ardından yaptığı açıklamada, saldırıya yönelik tepkisini ifade etti. "Harem-i Şerif'e yapılan baskının ve barış içinde ibadet edenlere yönelik saldırının, açık bir ihlal ve barbarca bir davranış" olarak nitelendirildiği açıklamada, kabul edilemez bu saldırıların kınandığı belirtildi. Fayiz, Aksa'daki cemaatin can güvenliğinden sorumlu tuttuğu İsrail'i, bölgede yükselen tansiyon konusunda uyardı.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırısı sonrası AB'den açıklama

AB ise, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki olaylarla ilgili, "Harem-i Şerif'te kışkırtıcı eylemlerden kaçınılması ve statükoya saygı duyulması gerektiğini" bildirdi. Açıklamada, tüm taraflardaki siyasi, dini liderlerle topluluk önderlerinin itidal ve sorumluluk göstermesi, durumu sakinleştirmek için her çabayı sergilemesi istenerek "Şeyh Cerrah'ta ve Doğu Kudüs'ün diğer bölgelerinde Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılmasıyla ilgili durum da ayrıca endişe vericidir. Bu tür eylemler uluslararası insani hukukta yasa dışıdır ve sahada gerilimi körüklemekten başka bir işe yaramaz" değerlendirmesi yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınayarak tarafları gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınmaya davet etti: "Doğu Kudüs'te sivillere yönelik saldırıyı kararlılıkla kınıyoruz. Yaşanan gelişmeler Moskova'da derin bir endişeyle karşılandı. Tüm tarafları şiddeti tırmandıracak adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz. Bu tür eylemler, uluslararası hukuka aykırı olup 1967 yılındaki sınırlar dahilinde barış ve güvenlik içinde bir arada var olan Filistin ve İsrail devletlerinin kurulmasına dayanan barışçıl bir çözüme ulaşılmasını engelliyor. BM Güvenlik Konseyi kararlarında yansıtılan ilkeli ve tutarlı tutumunu yeniden teyit ediyoruz. Buna göre; toprakların ve üzerindeki mülklerin kamulaştırılmasının yanı sıra, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail tarafından yerleşim birimleri kurulmasının yasal hükmü bulunmuyor."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 258
 • Hacı Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Gavurlar Yani Tüm Lionlar Birleşmi Filistini Ve Diğer Tüm Müslüman Tüpraklarını İşgal etmişler Mescidiii A K S A Yı yok Etmişler Biz Hala Kıniyoruz ,Gavurlardan Ümmit Beklemeyin Boşuna.Müslüman Lider Kalmadı Reis Hariç Birinci Kıblemiz Geçmeden İsraille Varalım.Yoksa Lafla Beynir Yenilmezzz Aleyküm Selam
  Cevapla
 • Tufan 4 ay önce Şikayet Et
  Yahudi mallarına Daimi boykot yapılmadığı sürece bunlardan kurtuluş yok. Tam ve kalıcı boykot şart. Nasıl Peygamber Asm bunların hurma ağaçlarını kesince teslim oldular bunların parasını kesmezseniz teslim olmazlar. Peygamber asm yolunu göstermiş.
  Cevapla
 • isa 4 ay önce Şikayet Et
  Müslüman ülkelerin birlik olup bu zulmü durdurması gerekir kınamak yetmez. Türk-İslam birliği çok acil kurulmalı AB kapısında 50 yıldır beklediğimiz yetti artık AB den vazgeçip kendi birliğimizi kurmalıyız vesselam
  Cevapla
 • Hakan Can 4 ay önce Şikayet Et
  BAE-Suudi Arabia bir kendi demeçlerinize bir de gayri müslim olan Rusya ve AB demeçlerine bakın! Kaç gram geldiğinizi görün.
  Cevapla
 • hüseyin 4 ay önce Şikayet Et
  SONUÇ adamlar yıllardır bu zulmü yapıyor müslüman ülkelerde sadece konuşuyor birkısmıda israilin yanında yer alıyor YAZIK
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye çağrı
İsyan bayrağını çektiler! 200 bin İngiliz Türkiye'ye geliyor