Joe Biden: Türkiye'nin savunulması kutsal bir yükümlülüktür

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Liderler Zirvesinde ittifakın kolektif savunmayı öngören 5'inci maddesini ve Avrupa, Türkiye ve Kanada'nın savunulmasını kutsal bir yükümlülük olarak gördüklerini söyledi.

Joe Biden: Türkiye'nin savunulması kutsal bir yükümlülüktür
Joe Biden: Türkiye'nin savunulması kutsal bir yükümlülüktür
GİRİŞ 15.06.2021 13:30 GÜNCELLEME 15.06.2021 13:43
Bu Habere 163 Yorum Yapılmış

Avrupa ziyaretinde selefi Donald Trump'ın NATO'dan çekilme tehditlerinin tam aksi yönde bir yaklaşım sergileyen Joe Biden, Çin'in askeri yükselişine ve Rusya'ya karşı birlik içinde bir ittifak mesajı vermeye çalıştı.

Biden, bir NATO üyesinin saldırıya uğraması halinde diğer üyelerin kolektif olarak savunmaya geçmesini öngören beşinci maddeye de atıfta bulundu.

ABD Başkanı, NATO liderlerine yaptığı konuşmada "Beşinci madde kutsal bir yükümlülüktür. Bütün Avrupa'nın, ABD'nin burada olduğunu bilmesini istiyorum" dedi.

"Avrupa, Türkiye ve Kanada'nın savunulmasının ABD tarafından kutsal bir yükümlülük" olarak görüldüğünü söyleyen Biden, "NATO bizim için kritik önemde" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'a sesleniyorum: Türkiye'den askeri müdahale talep ediyoruzErdoğan'a sesleniyorum: Türkiye'den askeri müdahale talep ediyoruz

GAZETECİNİN TÜRKİYE SORUSUNA YANIT

Biden, Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldiği sırada, bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dünkü görüşmenizde Türkiye'nin Afganistan'daki varlığı hakkında mutabakata vardınız mı? Bu konuyu görüştünüz mü?" sorusuna, "Uzun görüşmelerimiz oldu. Toplantımız hakkında iyi şeyler hissediyorum" karşılığını verdi.

Biden, diğer soruları yanıtlamadan von der Leyen ve Michel ile görüşmeye geçti.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 163
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu hangi Türkiyeyi kasdediyor acaba. Dostlarının (Kemal,Meral,Selo,HDPKK,Davutoğlu,Bebecan vs.) Türkiyesini mi yoksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olan Türkiyeyi mi.
  Cevapla
 • Mesut Altın 2 yıl önce Şikayet Et
  pkk ve ypg yi besliyorsun, yalancı... israil den başka bir şey görmez seningözün, küreselci kuklası biden...
  Cevapla
 • Oyun 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin ülkesini savunması kutsal bir yükümlülüktür derken diğer tarafta silahları paralı askerlerini sınıra yığıpta iki yüzlülük yapma Biden
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Aman bir bizden uzak durun. Bizi filan savunmayın ,gördük sizi 15 temmuzda nasıl savunduğunuzu ,adiler.
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  hadi oradan yalana bak sen reisin dededigi gibi kendi göbegimizi kendimiz kesiyoruz hani nato nerede boş bunlar boş abd anca hdp pkk yardım ediyor bunlarıda not ediyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Harita paylaşıldı! 45 il için peş peşe uyarılar
DEM Parti'den skandal Türk bayrağı kararı!