Taliban bile şaştı kaldı! Kimse bunu beklemiyordu

Son dakika...Dünya Taliban'ın 10 günde neredeyse tüm Afganistan'ı ele geçirmesi karşısında büyük şaşkınlık yaşarken, Taliban'dan da bu şaşkınlığı haklı çıkaracak bir itiraf geldi.

GİRİŞ 16.08.2021 06:16 GÜNCELLEME 16.08.2021 06:16
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi....Afganistan'da, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, ülkenin yönetimini ele geçirildi. 10 gündür şehir merkezlerine saldıran ve 31 ili ele geçiren Taliban, son olarak başkent Kabil'e girerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kontrolü sağladı. Bu gelişmelerin ardından yönetimi kısa sürede ele geçirmeleriyle ilgili açıklama yapan Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader şaşkınlığını gizleyemedi.

"BÖYLE BİR BAŞARIYA BU KADAR KOLAY ULAŞMAYI BEKLEMİYORDUM"

Birader, Taliban'ın başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan'ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim." dedi.

"ÖNEMLİ BİR SINAVDAN GEÇİYORUZ"

Birader sözlerinin devamında, "Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Trump'tan Biden'a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisiTrump'tan Biden'a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisi

"ULUSLARASI TEMSİLCİLİKLER İÇİN TEHLİKE YOK"

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil'de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular için tehlike olmadığını kaydederek, Taliban'ın ülke genelinde güvenliği koruyacağını vurguladı.

TALİBAN ARTIK TÜM ÜLKEYE HAKİM

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı. Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti.

Taliban Başkente girdi: Kabil Havalimanı'nda kaçış izdihamıTaliban Başkente girdi: Kabil Havalimanı'nda kaçış izdihamı

Eşref Gani: Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdimEşref Gani: Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdim

MİLİTANLAR CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NDA

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Taliban, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim olduğunu ilan etti.

YORUMLAR 47
 • erdoğan busun 2 yıl önce Şikayet Et
  neden militan?
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeryüzünde abd kadar alçak bir ülke yoktur ALLAHcc KAHHAR ismihürmetine abd yönetimini kahretsin amin İNŞAALLAH CC
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin yaptigi rezalet gene teröristlerle anlasti yardimyataklik yapti silah verdi pkk ypg pjak tak teröristlerine karsi taaruza gecilmeli iran irak suriye ile anlasip ortak hareket edile bilir
  Cevapla
 • doğucan akyol 2 yıl önce Şikayet Et
  300 bin asker var adam var ama karakter yürek olmayınca boş işte
  Cevapla
 • Zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Afganistan afganlilarindir.adamlar ömürleri boyunca savaştı,artik savaşmak istemiyorlar,o yuzden cokrahat ve kisa surede ulkede hakimiyeti sagladilar. Taliban afgaistanin insanlari,bundan sonra inşaallah Afganistan huzur bulur.islam coğrafyası sürekli batı tarafından taciz ve tecavüz ediliyor.sonuc savaş ,inşaallah barış sürekli ve daim olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski Mossad Başkan yardımcısından itiraf: Savaşı kaybettik İsrail ekonomisi çöküyor
Para etmiyor diyerek şeftalileri boş araziye döktüler